Berta Sándor

Bionikus ujj válthatja fel az orvosi tapintásos vizsgálatot

A módszerrel kiváltható a röntgensugarak és egyéb képalkotó eljárások alkalmazása.

Az orvosok a vizsgálatok során általában a kezükkel tapintják ki a test belsejét, mielőtt olyan képalkotó eljárásokhoz folyamodnának, mint a röntgen, az ultrahang és a számítógépes tomográfia, hogy aztán további és pontosabb információkhoz jussanak. A Wuyi Egyetem kínai kutatócsoportja által megalkotott bionikus ujj képes 3D-s nézeteket készíteni a megtapintott tárgyakról és feltérképezni az összetett tárgyak felületi textúráit is. Ez azt jelenti, hogy a bionikus ujj bizonyos esetekben helyettesítheti a hagyományos képalkotó technikákat.

A kutatók a Cell Reports Physical Science folyóiratban megjelent "A smart bionic finger for subsurface tactile-tomography" című tanulmányukban ismertetik a mesterséges ujj elvét és működését. "Bionikus ujjunk túlmutat a korábbi mesterséges érzékelőkön, amelyek csak külső formák, felületi textúrák és keménységek érzékelésére és megkülönböztetésére voltak képesek" - fejtette ki Zhiming Chen, a tanulmány egyik szerzője, a Wuyi Egyetem oktatója. A tudós szerint ez azért lehetséges, mert az ujj egy tárgy fölött mozogva arra folyamatos lökésekkel nyomást gyakorol.

Minden egyes ilyen lökéssel a szénszálak összenyomódnak. A tömörítés mértéke alapján meghatározható a tárgy relatív merevsége vagy puhasága. A puha felületek, amelyek alatt merev tárgyak helyezkednek el, először összenyomódnak, amíg össze nem ütköznek a kemény tárggyal. Az így kapott adatokat a helyzetre vonatkozó információkkal együtt kiértékelik és 3D-s nézetben megjelenítik.

A szakemberek először egy puha szilikonba burkolt tömör "A" betűn és más, különböző formájú tárgyakon próbálták ki a műujjat. Különböző lágyságú anyagokból készült tárgyakat is vizsgáltak. Az eljárás során a bionikus ujj képes volt érzékelni és megkülönböztetni a különböző anyagokat még a kisebb barázdákban is.

Szimulált emberi szövetek segítségével a tudományos csapat megállapította, hogy az ujj alkalmas-e egy lehetséges orvosi alkalmazásra. Ehhez a 3D-nyomtató segítségével olyan szövetet hoztak létre, amely egy három különböző keménységű csontvázrészből, valamint egy izomszerű, puhább rétegből áll. A szkenneléssel a szövetszerkezet 3D-s profilját kapták meg. A mesterséges izomréteg alatt az ujj képes volt egy szimulált véredényt lokalizálni.

A munka még nem fejeződött be, a kutatók tervezik a bionikus ujj képességeinek bővítését. Először is azt szeretnék elérni, hogy a minden irányú érzékelés legyen lehetséges. A csoport tagjai szerint a jelenlegi eredmény azt mutatja, hogy optikai módszerek nélkül, a test felnyitása nélkül is le lehet képezni az emberi szervezet belsejét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wraithLord #3
    Hát ja, de attól még az említett probléma fennáll. Ha valamilyen szerved abnormális, akkor az fájhat, és nem biztos, hogy szeretnéd, ha egy robot nyomkodná, amit nem zavar, hogy történetesen kábé befosol. :D
    Persze én feltételezem, hogy ez valami precíziós cucc, ami mikromozgásokat végez, és így alkot képet, és nem tésztagyúrógép. Szóval nem egy-az-egyben helyettesíti, ahogy egy orvos "tapogat" (pl. benyúl a bordáid alá, és a májadat nyomogatja.), viszont emiatt még nem teljesen használható ugyanarra.
  • Cat #2
    Tapintani nem a csontokat szokták, hanem a lágy szerveket, pl. a hasüreget vagy a nyakad alatt a nyirokmirigyeket.
  • repvez #1
    ennek egyelöre nem látom értelmét, föleg amig a sebessége nem lesz elég gyors.
    Nem rudom, hogy mekkora felületet tud igy érzékelni egy ujjal, de nem hinném, ogy egy csonttörés esetén a páciensnek minden vágya az lenne, hogy fél orán keresztül még nyomogassák a lábát ahelyett, hogy egy fél perc alatt megrüntgeneznék és mehetne a további kezelésre a mütöbe vagy csak gipszelni.