Berta Sándor

A londoni tőzsdében szerez tulajdonrészt a Microsoft

Lassan valósággá válnak a szabályozó hatóságok rémálmai, a pénzügyi szektor néhány nagy techcégtől fog függeni.

A Microsoft 2 milliárd dollár értékben 4 százalékos részesedést vásárolt a Londoni Értéktőzsdében (LSEG). Ez a lépés a nagy technológiai konszernek és a pénzügyi cégek közötti határok elmosódásának legújabb jele, ami aggodalmat kelt a szabályozók körében. Az LSEG azt nyilatkozta, hogy az üzlet 2025 után "jelentős" növekedést hoz a bevételekben, mivel több meglévő termékét a Microsoft alkalmazásain keresztül fogja értékesíteni az ügyfélkör kiszélesítése érdekében, valamint a termékek jobb árazása miatt, de nem kívánt konkrét becsléseket adni.

A maroknyi nagy globális felhőszolgáltató vállalat, például a Microsoft, a Google, az Amazon és az IBM, valamint a pénzügyi társaságok, például a bankok és a tőzsdék közötti kapcsolatok elmélyülése arra késztette a szabályozó hatóságokat, hogy alaposabban megvizsgálják a területet és az ott zajló folyamatokat.

A Microsoft régóta kapcsolatban áll a tőzsdei csoporttal, amelynek a vezérigazgatója, David Schwimmer elmondta, hogy körülbelül egy évvel ezelőtt kezdtek tárgyalásokat egy az eddiginél stratégiaibb kapcsolat kialakításáról. "Ez egy hosszú távú partnerség. A közösen fejlesztendő termékek tekintetében arra számítok, hogy ügyfeleink 18-24 hónap múlva kezdik majd látni ennek előnyeit, és onnantól kezdve folytatjuk az építkezést" - jelentette ki a menedzser.

2021 novemberében a Google közölte, hogy 1 milliárd dollárt fektet be a CME Groupba, hogy az amerikai tőzsde kereskedési rendszereit a felhőkörnyezetbe költöztesse. Ugyanebben a hónapban az amerikai Nasdaq tőzsde és az Amazon hasonló többéves partnerséget jelentett be. A szabályozók aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a pénzügyi nagyvállalatok túlságosan kevés felhőszolgáltatóra támaszkodnak, mivel ez zavarokat okozhat, ha egy sok ügyfelet kiszolgáló szolgáltató kiesik. Az Európai Unió nemrég hagyta jóvá a pénzügyi ajánlatok felhőszolgáltatóira vonatkozó biztosítékokat bevezető törvényt.

Az LSEG szerint a Microsofttal való kapcsolat, amely a szoftvercsoportnak helyet biztosít a tőzsdecsoport igazgatótanácsában, a "fogyasztásalapú árazás" előnyeinek kihasználását célzó partnerség és nem egy hagyományos felhőügylet. "Továbbra is fenntartjuk multifelhő-stratégiánkat és együttműködünk más felhőszolgáltatókkal" - mondta Schwimmer. A felmerülő többletköltségek 2023 és 2025 között összesen 250-300 millió fontot tesznek ki. Elemzők arra kérték az üzletembert, hogy fejtse ki bővebben az üzletből származó "jelentős" bevételnövekedésről szóló megjegyzését, de erre nem volt hajlandó.

A Jefferies elemzői szerint az ügylet "átalakító módon" bővítheti az LSEG Workspace vonzerejét, mivel most először lesz elérhető az Instant Bloomberg potenciálisan meggyőző alternatívája. A hírre az LSEG részvényei mintegy 3 százalékkal erősödtek, míg a Microsoft Frankfurt am Mainban jegyzett részvényei 0,4 százalék körüli mértékben csökkentek.

Az óriáscég szerint kezdetben az LSEG Workspace és a Microsoft Teams, az Excel és a PowerPoint más Microsoft-alkalmazásokkal való "átjárhatóságának" biztosítására, valamint az LSEG Workspace új verziójának megvalósítására összpontosítanak. Továbbá mind a két fél megvizsgálja, hogy miként tudnának együttműködni a kereskedési vagy elszámolási tevékenységek felhőkörnyezetbe történő áthelyezése érdekében. "Ez a vizsgálat egyelőre még inkább feltáró szakaszban van, de amint lesz konkrétum, tájékoztatni fogjuk a piacot" - hangsúlyozta Schwimmer.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!