Berta Sándor

Jönnek a Samsung második generációs SmartSSD-i

Jelentősen gyorsulhat az adatfeldolgozás, a processzorok szerepe háttérbe szorulhat.

A Samsung SmartSSD koncepciója az, hogy a processzor helyett több feldolgozási teljesítményt hagyjon magára az SSD-re. A SmartSSD most hemutatott második generációja még "okosabb" és ebben segít az AMD Xilinx System-on-Chipje (SoC). Az új SmartSSD állítólag több mint 50%-kal csökkenti a feldolgozási időt, akár 70%-kal az energiafogyasztást és akár 97%-kal a CPU kihasználtságát a hagyományos SSD-meghajtókhoz képest - írja a Samsung.

A számítási teljesítményt a Xilinx Versal családjába tartozó System-on-a-Chip (SoC) biztosítja, amelyet a gyártó Adaptive Compute Acceleration Platformnak (ACAP) is nevez. Az AMD februárban közel 50 milliárd dollárért felvásárolta az FPGA-gyártó Xilinxet, ezért a Samsung most partnerként nevezte meg a SmartSSD-ben.

A dél-koreai konszern már 2018 októberében megfogalmazta a SmartSSD koncepcióját, mint egy "FPGA-SSD-t", amely gyorsított adatfeldolgozást és a szerverprocesszorok korlátainak megkerülését kínálja". Az elv az, hogy az "intelligenciát" oda kell vinni, "ahol az adatok vannak", ami nagyobb sebességet és hatékonyságot biztosít. Ahelyett, hogy az adatokat mindig az SSD-ről a CPU-ba és vissza szállítanák, mint korábban, ezeket az utakat a SmartSSD minimalizálja, mivel a beépített FPGA gyorsító nagyrészt "helyben" veszi át az adatfeldolgozást.

Ez tehermentesítheti a szerverprocesszorokat vagy akár nélkülözhetővé tesz néhányat a rendszerben, ami viszont költséget és energiát takarít meg. A késleltetési idők is csökkennek, ami növeli az SSD teljesítményét. A Samsung a SmartSSD ötletét szabványként szeretné meghonosítani, és ennek érdekében együttműködik a Storage Networking Industry Association (SNIA) és az NVM Express munkacsoporttal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #3
    Erre a celra anno i/o processzorokat hasznaltak. A dedikalt i/o processzor kozvezetlenul kommunikalt a hattertarral es csak azt adta tovabb a magas szintu processzoroknak, ami a tovabbi feldolgozashoz kellett.

    A Samsung csak annyit csinalt, hogy ezt a processzort bemozgatta a hattertarba. Ezzel egy nehezebben skalazhato, nehezebben bovitheto, nehezebben javithato megoldast hozott letre. Cserebe a mostani gepekbe is berakhato, mig dedikalt i/o processzorhoz erre tervezett alaplapot vagy processzort kell gyartani. Egyebkent ez utobbit valasztotta az Apple.
  • Gabbbbbbbbbbbb #2
    Egy adatközpontban abszolút elképzelhető lehetne..
  • Ellaberin #1
    A SmartSSD a jövő alaplapja.... :D
    Viszont hosszútávon a költség megtakarítást erősen kétlem.