Gyurkity Péter

Műholdakat hatástalanít egy orosz lézer

Ezzel az ország területe fölé merészkedő eszközök érzékelőit vakítanák el.

A lézerfegyverek fejlesztésével kapcsolatban már több alkalommal írtunk orosz, amerikai, illetve kínai fejleményekről, nemrég például egy új orosz lézerről adtunk hírt. Most további részletek futottak be, ezek alapján jól haladnak egy másik rendszer kiépítésével, amely kifejezetten műholdakat venne célkeresztbe.

A világhálón nemrég bukkant fel egy hosszabb prezentáció, amelynek alapján több beszámoló is napvilágot látott a nyugati weboldalakon. Eszerint a Kalina névre keresztelt rendszer kiépítése meglehetősen jól halad, az észak-kaukázusi helyszínen már többé-kevésbé elnyerte végleges formáját a komplexum, amely amúgy az orosz tudományos akadémia égisze alá tartozó, 6 méteres BTA-teleszkóp, valamint a RATAN-600 rádióteleszkóp közvetlen szomszédságában helyezkedik el. A platform elsődleges feladata nagy erejű lézernyalábok kibocsátása lesz, amellyel elvakíthatók a terület felett átrepülő műholdak optikai érzékelői, így hatékonyan vehetnék fel a küzdelmet a külföldi megfigyelés és kémkedés ellen, amely hosszú évtizedek óta zavarja az ország vezetőit.

A Kalina nem nevezhető teljesen új megoldásnak, ennek felépítése ugyanis már 2011-ben elkezdődött, a projekt pedig egyes beszámolók szerint több alkalommal is komoly csúszást szenvedett. Egy 2014-es pénzügyi jelentésben már megemlítették, hogy fő feladat a műholdakon elhelyezett optikai érzékelők elnyomása, hatástalanítása lesz, ez azonban végleges lenne, vagyis a megoldás némileg különbözik a hasonló, „dazzler” néven emlegetett rendszerektől, amelyek általában ideiglenes hatást érnek csak el. Egy 2017-es anyagból már azt tudhattuk meg, hogy a Roszatom egyik csapata felelős a fejlesztésért, amely az elektro-optikai hadviselésben alkalmazandó lézerrendszer lenne, ez pedig nyilván jóval finomabb alternatíva a műholdak egyszerű lelövéséhez képest, amellyel tavaly szintén megpróbálkoztak – sikerrel, viszont a teszttel rögtön 1500 kisebb-nagyobb törmelékdarabot hoztak létre, ami nem ideális végeredmény.

A Google Earth segítségével nyilvánossá tett felvételek alapján jól halad az építkezés, amennyiben a rendszer beválik, ezzel akár Elon Musk hálózatát is célba vehetik – az ő neve azért merül fel, mert a cégvezető nemrég megemlítette, hogy gyorsabban tudnak új műholdakat fellőni, mint ahogy a potenciális ellenfelek lelőnék (hatástalanítanák) azokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #622
    Nos a NATO-val kapcsolatban lehet a nedves álmainkról beszélni, meg lehet a realitásokról. Azt hittem ez a vita az utóbbiról szól.
    A kis országoknak azért jó a NATO mert egy nukleáris védőernyőt kapnak az USA/UK/FR nukleáris hatalmaktól más nagyhatalmakkal elsősorban RU, másodsorban Kína szemben. Aztán érdekérvényesítő potenciált remélnek a szomszédos nem NATO tagországokkal szemben és egyfajta tárgyalási fórumot a szomszédos NATO országokkal kapcsolatban. Ez utóbbi láthatóan már csorbát szenved, nem jelent rá a NATO abszolút megoldást lásd Török/Görög konfliktus.

    Ott tévedsz, hogy a szavaidból az tűnik ki, mintha az a lehetőség, szándék, hogy adott ország csatlakozik a NATO-hoz az a NATO és kiemelten a nagyhatalmak részéről valami kötelező azonnali felelősségvállálást is jelentene. Nem, nem az.
    Első példa Svédország/Finnország. A növekvő orosz fenyegetettség miatt az évtizedes már meglevő partneri kapcsolatot (nézz utána van ilyen) ezek az országok emelnék, csatlakoznának a NATO szervezetéhez. Azonban a NATOban az USA után második legnagyobb katonai erővel rendelkező Törökország nem hajlandó ratifikálni a csatlakozást, amig azok a törökök által terroristának minősített személyeket ki nem adják. Jelenleg úgy tűnik ez nem fog megtörténni, a csatlakozási eljárás lehet, hogy hosszabb időre befagyhat (és nem OV miatt, ha rá céloztál). Láthatod a NATO az tagországok érdekeinek egyfajta legkisebb közös többszöröse, és minnél több tagország van, annál nehezebb egységes álláspontot kialakítani.
    Második példa Ukrajna NATO csatlakozása. 2008-ban, mióta a bukaresti csúcson gyak meghívatta az USA (pl a németek ellenkezését lenyomva) Ukrajnát a NATOba. ezt követően a különböző találkozókon többször napirendre tűzték volna az ország csatlakozásának kérdést előkészítését. Ezeket azonban a magyar kormány fúrta meg, az ukrajnai kisebbségi helyzet rendezetlenségére hivatkozva.
    Három. Azt mondod, hogy a nyugat teljes mértékben támogatja már most is, a NATO nélkül Ukrajnát. Ez egy irgalmatlan hazugság! Kinek is hazudsz? Ember, ha minimálisan tisztában lennél a NATO lényegével, akkor látnád, hogy abban a pillanatban, hogy Ukrajna határát az oroszok megsértették, akár nukleáris fenyegetéssel is élne a NATO ill. folyamatosan áramlana be az országba a megfelelő nagyságú hadrendben álló NATO-nak felajánlott hagyományos haderő (értsd fegyverzet + személyzet), és a tagországok nem csak a kukából előkotort inkurrenciában tartott fegyvereket passzolgatnának át személyzet nélkül. Magyarul a NATO teljes és nyilt konfrontációt vállalna a tagország érdekében az agresszorral szemben. Ennek a közelében sem vagyunk.

    Aztán ugye amin elkezdesz höbörögni, hogy az USA/RU esetleges megállapodás jelentheté a nyugati erők/fegyverzetek K-Európából történő kivonását (a hasonló orosz intézkedések mellett), az két dolgot NEM jelent, amit te nem veszel figyelembe:
    1 Nem jelenti azt, hogy a nyugati országok ne biztosítanák továbbra is a nukleáris védőernyőt és az 5. cikkely értelmében egy egységes válaszcsapást/segítségnyújtást ha a kis országok valamelyikét orosz támadás éri.
    2. Nem gondolod, hogy bármibe is beleszólása van igazából bármelyik országnak is ha az USA/RU geostratégiai megállapodást köt a saját erők elhelyezésével kapcsolatban, még ha ez esetleg érinti is a NATOt!?
    Azt viszont jelentené, hogy létrejönne egy jórészt demilatarizált bufferzóna, ami jelentősen csökkenthetné akár az Ukrajnához hasonló III. VH-val fenyegető konfliktusok veszélyét. A hidegháború alatt ez 45 évig működött! Szerinted miért, és miért is kellett ettől eltérni?

    A záró gondolathoz annyit. Hogy nem veszed figyelembe, hogy az oroszoknak nagyon is megfelel egy elhúzódó háború, amivel gyak kiherélik az ukrán társadalmat lemészárolják a katonai szolgálatra alkalmas férfilakosságot (demilitarizáció, denácifikálás). Megfelel nekik xarrá bombázni Ukrajna ipari és gazdasági potencilját, infrastruktúráját, ami lehetetlenné teszi, hogy egy jelentős haderő támogatásához alkalmas htátteret bizztosító gazdaság álljon rendelkezésre. A nyugat egyre modernebb fegyvereket küld az ukránok megsegítésére, amiket jórészt akár valóban II. VH harceljárással gyak nem precíziós tömeges tüzérségi tűzzel pusztítanak, ergó ez a technika már nyugaton sem lesz meg, amíg drága pénzért azt nem pótolják.
    Totálisan félreértesz! Én nem azért mondom ki, hogy az oroszok miben érnek el sikereket, mert örülök ennek, hanem mert csak jelezném, hogy a nagy nyugati győzelmi mámorunk közepedte milyen csapdába sétálunk is be, akár olyanba is, amit nem is az oroszk állítottak nekünk!
  • NEXUS6 #621
    Bocs. Újfent írom, talán megérted.
    Tekintve, hogy korlátozzák a forrásokat nem támaszkodom az orosz kormánymédiára, így azt sem tudom megállapítani, hogy mi azonos, vagy eltérő a saját álláspontomban attól. Rácz-nak valszeg igaza van abban amit mondott, hogy az RT/Sputnik ua kormányszócsó, nade ez azért nem újdonság, ez akinek volt szeme annak lejött akkor is, amikor ezekhez hozzá lehetett nyíltan férni.
    Te ezekszerint rendelkezel olyan forrással, amiből egy az egyben meg tudod a fentieket állapítan.
    Pl. én nem hiszem hogy arról írtam volna, hogy az oroszok hány HIMARS-t pusztítottak el. Amúgy te honnan tudod a pontos számokat, mennyi a valós leszállított eszköz/veszteség?

    Konkrét dolgokban meg azért Rácz is mókásan érdekesen csúsztatott. Pl. Ukrajnában nem játszanak jelentős politikai szerepet a nácik. Igaz, hogy a Maidani-puccsot, bocs forradalmat ők hajtották végre, meg az ideiglenes kormányt is ők adták, de nem választották be őket az új parlamentbe, ellentétbe a magyar parlamenttel, ahova a Mihazánk/Jobbik szerinte mint gyak neonáci erők bekerültek. Az Azov ezred sem neonáci (már), mert azóta megváltoztatták a jelvényüket. stb....Jujj. Ezt a szerecsenmosdatást azért nem vártam volna tőle.

    A fentiek miatt a magam részéről a videobloggereket/szakértőket korlátozottan tartom jó forrásnak. Pl Castelt is. Ha az általam rendszeresen nézett 6-ből 3 ugyan úgy említ valamit, akkor kb elfogadom olyannak, aminek lehet igazságtartalma. De akkor is utána nézek, hogy mi is a helyzet. Lásd. Pl szintén Rácz által részletezett biolaborok, aminek akkor utánajártam, amikor ez először felmerült, sőt jóval korábbról emlékeztem, hogy mi a helyzet velük kapcsolatban. Az USA kormánya valóban már lassan vagy 35 éve foglalkozik az ukrán katonai laborokkal. Nyilván az volt az alapküldetés, amit Rácz is mondott, hogy akadályozzák a tömegpusztító fegyverek proliferációját. Azonban a kérdés szerintem jogos lehet, hogy miért is az USA védelmi minisztériuma támogatja a mai napig ezeket a laborokat, ha 35 év alatt a SZU széthullásakor pályakezdő technikus is lassan nyugdíjba megy, illetve ha ezeket átállították polgári feladatokra, kutatásra? Miért nem a mezőgazdasági/egészségügyi minisztérium FEMA nem tudom akármelyik illetékes polgári hivatal támogatja/ellenőrzi akkor már ezeket? Eddig ez jogos a kérdés.
    Azonban nyilván az már egy kicsit túlgondolása, ami hírként keringett, hogy ezekben a laborokban a szlávokra genetikailag specializált kórokozókat, fegyvereket fejlesztenek. Ez viszont már az a kategória, amit valójában soha nem fogunk megtudni, akár igaz, akár hamis a kijelentés, tekintve, hogy ha igaz, akkor az egy azonnali atomcsapásra feljogosító szituáció, amit nem biztos, hogy az oroszok bevállalnak.

    Geopolitikai oldalról sem feltétlenül ezekre a népszerű jó kis anekdótákat ismerő szakértőket tekintem hivatkozási alapnak, hanem azokat a politikusokat, Kissingert, Busht, Putyint, stb, vagy szaktekintélyeket Paul Kennedy, Fukuyama, Huntington stb. akikre ezek a vloggerek hivatkoznak. ;)
    Kár, hogy ti ezeket nem olvassátok, ami így a vita szintjét eléggé leviszi.
  • NEXUS6 #620
    #608
  • TokraFan #619
    Ennyit még, mert fizikai fájdalmat okoz a sületlenséged

    "Szal ez egy orosz tárgyalási álláspont volt,"

    Hehe, komolyan nem vagy normális. Ez nem álláspont volt és nem békeajánlat, hanem ultimátum! Érted mi a különbség a kettő között? Nem úgy néz ki.

    "Ezzel szemben mondhatta volna, hogy a K-európai országok-ból a nyugati erők kivonásához hozzájárul"

    Ez egyre szebb...Tehát már a saját hazánk önrendelkezési jogát is ignorálod, sőt, mogfosztod azon jogától, hogy eldönthesse, milyen védelmi szervezethez kívén csatlakozni a saját érdekében. Az ne zavarjon meg, hogy a NATO csatlakozást hazánk kérte, a felhatalmazást a kormánynak pedig az állampolgárok adták meg egy népszavazáson, ahol 80% feletti IGEN szavazattal eldőlt a kérdés és világossá tettük, hogy szeretnénk csatlakozni. Jó lenne, ha nem nyomnád itt a hazaáruló dumádat, amivel hazánkat és más országokat, plusz az ott élők millióit veszed semmibe.

    Ukrajnának pedig egyelőre nem kell NATO tagnak lennie ahhoz, hogy a nyugat teljes támogatását élvezze. Vannak erre csodás megoldások, éppen most játszák ki a köpcös dagadékot a Finnek és Svédek NATO csatlakozás-gátlása miatt azzal, hogy kétoldalú katonai együttműködést kötnek velük. Innentől kalap-kabát, ezt megteheti más ország is és innentől a viszont látásra. Az oroszok mögött senki nincs, nem is lesz. Ezzel szemben Ukrajna mögöt nem csak az USA, de számos más nyugati ország is ott áll, gyakorlatilag kifogyhatatlan erőforrásokkal. Nem tudom feltűnt-e, hogy lassan 1 év alatt még azt a kis területet sem tudták az orkok megtartani, amit egyébként 2.vh-s szintű barbár rommábomzásáaal nagy nehezen sikerült eltörölniük a föld színéről. Innentől sok sikert a továbbiakhoz!
  • TokraFan #618
    "Én ezt nem is merem, nem tudom, csak mert nyugaton be vannak tiltva a hivatalos orosz csatornák"

    Ööööö, a full magyar kormánymédiából az ömlik. Ha láttad a Rácz videót, abban el is mondja szépen, hogy 1:1-ben átveszik a Szputnyik híreit, ami nem hírügynökség vagy objektív hírcsatorna, hanem egy nyíltan, saját maguk által deklaráltan is állami érdekeket kiszolgáló propaganda csatorna. Azon túl, tele a net az oroszok baromságaival, ha nem hallasz arról, hogy napi szinten van terítéken az atomfenyegetés, élőben modelezik a TV-bem hogyan fogják atombombázni a teljes nygati világot, vagy azt, hogy 45db HIMARS egységet semmisítettek meg, ami kb. a duplája annak, mint amennyi összesen Ukrajnában dolgozik jelenleg, akkor nem tájékozódsz jól. Veled ellentétben én meghallgatom azt is, mit zagyválnak az orkok, csak miután sorra, tételesen és hiteles adatokkal cáfolható az összes baromságuk, nem tévesztek irányt! Veled ellentétben.

    Nincs mit nem leszarni, mert egészen értelmetlen dolgokról beszélsz az USA kapcsán. Az USA-tól támogatást kért Ukrajna és ezt meg is kapja. Period! Az oroszok pedig támogatást kértek többek között a csecsenektől és irántól, kaptak is. Period! Proxy háború csak a Te fejedben létezik, nincs mit lexarnom rajta, mert nem létezik az, amit le kéne xarnom.
    A többire nem reagálok, mert csak ismételgetsz és nem szeretnék fölösleges köröket futni. Értelmes vitához van kedvem, de ehhez nincs. Ennél értékesebb a szabadidőm.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2023.01.17. 02:11:55
  • TokraFan #617
    "Robert C. Castelt,"

    Na nee! Szélhámos komcsi nógrádi szint, vagy sokkal inkább az UFO hívő spöttle. Nem csoda, hogy nem vagy képben, ha ezeket az idiótákat hallgatod.
  • Irasidus #616
    Pontosan erről beszélek. Ignorálod a másik mondanivalóját, és az ismételgetés nevű érvelési hibát használod. Erre #608 reagáltam, amit most ignorálsz, és válasz nélkül hagysz, és csak újra megismétled. Pontosan ezért nem lehet veled vitatkozni, mert képtelen vagy rá. Mint írtam ilyen esetben kizárólag a tevékenységed módját, és okát lehet kritizálni mivel érdemi válaszod nincs, csak ignorálás. Szóval ha azért sírsz nekem, hogy nem a témához szólok hozzá, ez pontosan a te vitakerülő magatartásod miatt van. Mindketten tudjuk, hogy trollkodsz. Ennyi.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2023.01.16. 21:58:53
  • NEXUS6 #615
    Rácz Andrást ezek közül elsősorban azért bírom, mert hatalmas ismereti háttérrel rendelkezik és ebből rengeteg dolgot át is ad, más kérdés, hogy a saját álláspontja aztán véleményem szerint bakugrásokat, ellentmondásokat tartalmaz. 1-2 ilyennél azért felnevettem.

    Kaiser szerintem elég kiegyensúlyozott talán ő húz a legkevésbé valamilyen irányba.

    Én említném még Robert C. Castelt, meg Somkuti Bálintot.
  • NEXUS6 #614
    #608
  • NEXUS6 #613
    Őööö ez lenne a hivatalos orosz álláspont?Szerintem én csak a magam nevében nyilatkozok.
    Én ezt nem is merem, nem tudom, csak mert nyugaton be vannak tiltva a hivatalos orosz csatornák. Te honnan ismered a hivatalos orosz álláspontot?

    Talán továbbra sem világos neked valamiért, az hogy a konfliktus nézhető nagyhatalmi erőfitogtatásként, az USA oldalról proxy háborúként, vagy épp egy nagyhatalom túlkapásának megfékezéseként, az nem zárja ki azt, hogy az általad preferált ukrán honvédő háborúként IS értelmezzük. Az, hogy ezt csak az utóbbi szempontjából értelmezzük és gyak minden mást kizárunk azt az ukránok megtehetik, erkölcsileg és nemzetközi jogi szempontból is adekvát lehet. Azonban mi nem tehetjük meg, csak azon egyszerű okból következően, hogy mi NEM VAGYUNK ukránok és nekünk ahhoz, hogy megfelelő módon értelmezzük, ne veszítsünk a pozíciónkból minnél több nézőpontból kell vizsgálni.
    Te mint fotelharcos megteheted, hogy ezt lexarod.

    Orosz fenyegetés K-Európa felé, ami nem volt ugye
    LINK - régen volt, ami 1 évvel ezelőtt volt, nem igaz?
    Szal ez egy orosz tárgyalási álláspont volt, ha az USA esetleg akar tárgyalni. Ezzel szemben mondhatta volna, hogy a K-európai országok-ból a nyugati erők kivonásához hozzájárul, ha az oroszok sem mennek be Ukrajnába, és erőket vonnak ki Belaruszból (balti NATO országok biztonságának szavatolása). Az USA azonban nem akart tárgyalni, mire az oroszok beváltották az Ukrajnával szembeni fenyegetéseiket. Ennyi.

    Szerinted az oroszok elveszítették a háborút, amikor elkezdték!? :O
    Én meg azt mondom, hogy tekintve, hogy a nyugati politikusok újra és újra kijelentették, hogy amíg Ukrajnában orosz konfliktus van (márpedig gyak 2014 óta az van) addig sem a NATO-nak, sem az EU-nak nem lesz rendes tagjai, bármennyi innen származó támogatást is kapnak a harcok alatt. Ami viszont persze azt is jelenti, hogy az oroszoknak eleve nem is kellett volna elkezdeniük ezt a mostani a háborút!
    Ukrajna csak úgy nyerhetne, csatlakozhatna a nyugathoz, ha valamilyen feltételekkel, akár új határokkal, békét köt, korábban végrehajtja a mára okafogyottá vált Minszki-megállapodásokat, ezt kvázi megelőzték az oroszok ezzel a támadással. Vagyis amíg háború van, addig az oroszok elérték a céljukat!
    De lássuk azt is, hogy az ukrán vezetés elveszítené a legitimitását, ha egy területvesztő békébe belemegy, ezért ők is háborúznak bármeddig. Ergo ez a háború kódoltan soha nem fog véget érni, ergo pont az oroszok érdekei szerint zajlanak a dolgok, ami tekintve hogy hány civil és katona életébe, valamint Ukrajna szétrombolásába és az EU gazdasági megrogyásába kerül, minnél előbb, gyak minden áron lezárandó konfliktus lenne.

    Huh. Az utolsó részhez nem is tudom mit írjak, annyira tele van irracionális, morális/érzelmi alapú kijelentésekkel.
    Demagógiára csak demagógiával tudok válaszolni, és akkor néhány kis történelmi szösszenet csak hogy kiszínezzem és a hőbörgésen túl konkrét történelmi példákkal töltsem ki azt a fekete fehér képet, amit itt felvázoltál.
    Amikor 1849-ben az oroszok ellen vívtunk szabadságharcot, akkor az a dzsaidás aki Petőfit hátba szúrta valszeg pont egy "ukrán" kozák volt. Amikor 1945-ben bejött a Vöröshadsereg, akkor azt az ukrán Malinovszkíj által vezetett II. Ukrán front égisze alatt tette. Amikor 1956-ban a Vöröshadsereg újra bejött, hogy eltapossa a forradalmat szintén főleg ukrajnából érkeztek erők, az erős ukrán kötődésű, bár orosz származású Hruscsov parancsára (ő adta át a Krímet is az Ukrán SZSZK fennhatósága alá, az ukránok Orosz-birodalomhoz csatlakozásának 300. évfordulója alkalmából.)
    Nos csak ezért kéne ezt a háborút meglehetős kritikával, ha nem is objektivitással, de minnél több és lehetőleg a saját álláspontunkat is tartalmazó nézőpontból vizsgálni.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2023.01.16. 15:58:35