Berta Sándor

Óriáshullámot mértek Kanada partjainál

Egy-egy ilyen hullám általában 1300 évente jelenik meg.

Egy a MarineLabs által készített bója mérte 2020 november 17-én azt az óriási hullámot, amelyet Kanada partjainál regisztráltak. Korábban sokszor merült fel a rendkívül magas, hirtelen megjelenő, nagy hajókat szétszakító hullámokkal kapcsolatban, hogy azok igazából csak a matrózok képzeletében léteznek. Csak 1995-ben ismerték el hivatalosan a létezésüket, akkor észlelték Norvégiában a 25,6 méter magas Draupner-hullámot. Most pedig egy kanadai mérési eredmény támasztotta alá, hogy valóban előfordulnak ilyen jelenségek.

A 2020. november 17-én mért 17,6 méter magas hullámot Ucluelettől hét kilométerre mérték, a Vancouver-sziget nyugati partjai előtt észlelték. Leah Cicon óceánkutató és Johannes Gemmrich professzor mostanra elemezték ki az akkori adatokat és egy olyan számítási eljárást dolgoztak a lehetséges óriáshullámok előrejelzésére. A szimulációkat a MarineLabs a bója mérési adatai segítségével vezette le.

Gemmrich megerősítette, hogy az Ucluelet előtti hullám volt valószínűleg a legszélsőségesebb óriáshullám, amelyet valaha mértek. A bója részét képezi a MarineLabs CoastAware platformnak és csupán néhány hónappal a mérés időpontja előtt telepítették. A rendszer jelenleg 26 bójából áll, amelyek Kanada és az Amerikai Egyesült Államok partjai előtt találhatók. A hálózatot még az idén 70 bójára bővítik ki.

A MarineLabs az adatokat mobilhálózatokon továbbítja, hamarosan pedig műholdas kapcsolatok segítségével szinte valós időben is lehívhatók és elemezhetők lesznek. Az eredményeket megkapják a kikötők, hajóüzemeltetők, kapitányok, a kanadai időjárás-ügynökségek és segítenek a kikötők és a hullámtörők tervezésében. Az óriáshullámokat általában a szél korbácsolja fel és akár a nagy méretű hajóknak is súlyos károkat okozhat vagy szét is törheti azokat. A Vancouver-szigeten, de akár Új-Skóciában is voltak már olyan esetek, amikor a váratlanul megjelenő hullámok elragadtak a tengerparton sétáló embereket.

A hullám a bóját rövid időre levitte a mélybe, de megmaradt. A kutatók leszögezték, hogy az információk hitelesek: a gyorsulásmérő szenzorok és a GPS-egységek adatai egyeznek a matematikai számításokkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Myers #5
    Pont pár napja volt hír, hogy Izland mellett 40 m-es hullámot mértek, de volt több 30 m-es is.
    https://www.idokep.hu/hirek/40-meternel-is-magasabb-hullamot-mertek-izland-partjainal
  • nlght #4
    Úgy látom szövegértelmezési hibád van. Valójában lehetne tényleg kétféleképpen értelmezni a címet, de a józan ész által diktált logika szerint csak egyféleképpen. Ha a wc-be pottyantasz egy 20 centiset, akkor sem írod le, hogy a Kossuth utca 3 szám alatt a valaha mért legnagyobb kábelt fektették le, hanem akkor lesz szenzáció ha a ténylegesen a világon mért legnagyobb kábelt fektetted le. Senkit sem érdekel, hogy a Kossuth utca 3 szám alatt mi a helyi rekord. Ez egy clickbait baromság. A "cikkíró" meg ássa el magát szégyenében..
  • HTH #3
    Nincs a cikkel semmi baj, csak a szövegértelmezésetek nem jó. "KANADA partjainál" a legmagasabb, így ez nem abszolut egész világra kiterjedő rekordot jelent amibe már azt a norvég hullámot is bele kellene számítani...
  • Merwenus #2
    Ez az SG.hu a legalja ne legyenek nagy elvárásaid :D clickbait címek nonstop
  • nlght #1
    Mi a bűbánatért írod hogy a 17,6 m volt a legmagasabb hullám, miközben azt is leírod hogy Norvégiában 25,6 m hullámot mértek?
    Zugújságírásból 1-es, leülhetsz!