Berta Sándor

A digitális közjavak közé került a Common Voice kezdeményezés

A projekt segítségével a gépek megtanulhatják, hogy hogyan beszélnek az emberek.

A Mozilla Alapítvány bejelentette, hogy a Common Voice hivatalosan is bekerült digitális közjavak közzé, miután a Digital Public Goods Alliance - DPG elismerte a kezdeményezést. A Common Voice célja, hogy segítsen a gépeket megtanítani arra, hogy hogyan beszélnek az emberek. Ahhoz azonban, hogy ez megvalósuljon és a gépek számára használható beszédtechnológiát lehessen létrehozni, hatalmas mennyiségű beszédmintára van szükség.

A Mozilla a programot 2017-ben indította el és az összegyűjtött adatmennyiség az Amazon, az Apple, a Google, a Microsoft és a többi IT-óriás gépi tanulási projektjeinek birtokába került beszédinformáció-mennyiség nyílt alternatívájaként szolgál. A távlati cél, hogy ne csupán angol nyelvű felvételek legyenek elérhetők. A Common Voice immár 87 nyelven kínál mintákat.

A Digital Public Goods Alliance alapítását 2020-ban António Guterres ENSZ-főtitkár kezdeményezte azért, hogy a nyilvánosan hozzáférhető erőforrásokban növekedjen a nyílt forráskódú szoftverek és a nyíltan elérhető adatok száma és aránya. Az adatbázisban vannak nyílt forráskódú programok, nyílt mesterséges modellek, nyílt szabványok és tartalmak. A nyilvántartásban összesen 652 projekt szerepel. Hátráltathatja a projektet, hogy a Mozillánál bizonytalan a beszédtechnológiai, beszédfelismerési és beszédvezérlési részleg, valamint a vegyes valóság projektek jövője is. Az előbbi nevéhez olyan fejlesztések kapcsolódnak, mint a Firefox Voice, a Common Voice és a Mozilla DeepSpeech.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kjhun #1
    Ha, már digitális közjavak, a matematikai modelleken alapuló adattömörítésnek is annak kellene lennie! Nem, szabadalom által védettnek, mindenáron, trollkodva ezzel, szemben azzal, ami egy kémia képlettel leírható vegyület képében hozunk létzre. Ami sok pénzbe került, ha a gyógyszerfejlesztés kerül szóba. Hogy, miért írom ezt?

    Emiatt, ami már nem is kicsit, a pofátlanság határát súrolja: https://www.theregister.com/2022/02/17/microsoft_ans_patent/

    Na erről kéne, egy szép velős cikket írni!
    Utoljára szerkesztette: kjhun, 2022.02.18. 19:26:50