Gyurkity Péter

Komoly telefonfüggéstől szenvednek az emberek

Erre figyelmeztet egy szakértő új könyvében, aki a kütyük elzárását javasolja.

A telefonok és egyéb hordozható eszközök által okozott függés hosszú évek óta megosztja a szakértőket és a nagyközönséget, ezzel kapcsolatban számos eltérő véleményt olvashattunk már. Most egy világszerte elismert szakember írt új könyvet a témában, amelyben arra figyelmeztet, hogy viselkedésünk a komoly függés jeleit mutatja.

Anna Lembke, aki hosszú ideje fókuszál a függés jelenségére, eddigi munkásságával pedig valóban elismert szakértővé vált, nemrég publikált új könyvében a telefonok által okozott jelentős változásokra hívja fel a figyelmet. Kiemeli, hogy a mindennapos használattal nem valamilyen szer, hanem tulajdonképpen egy viselkedés után vágyunk, ennek mozzanatait ismételjük meg akár több százszor, a fő mozgatórugó pedig a kisebb-nagyobb adagokban kibocsátott dopamin, amellyel saját agyunk jutalmazza amúgy káros tevékenységünket, legyen szó kedvenc hírességünk új bejegyzésének megtekintéséről, vagy akár a saját szelfinkre érkezett reagálások számának és jellegének összegzéséről. A könyvben példaként említi meg egy 60 éven felüli férfi esetét, aki önkielégítő gépet épített magának, a tinit, aki reggelente csak és kizárólag marihuána hatása alatt tudott kimászni az ágyból, illetve egy másik pácienst, aki állandóan kisebb-nagyobb kacatokat rendelt az interneten, mert a csomagok felbontása okozott számára nagy örömöt.

Pontosan úgy, ahogy azt az egyéb függőségek esetében megszokhattuk, tevékenységünk arra irányul, hogy minél gyakrabban jussunk hozzá az újabb dopaminadagokhoz, ennek érdekében pedig rengeteg alkalommal vesszük elő telefonunkat, hogy végigfussunk az újabb fejleményeken, amely tulajdonképpen semmilyen módon nem használ, viszont gyors (és múló) örömöt okoz. Ezt csak úgy kerülhetjük el, ha rövidebb-hosszabb ideig elzárjuk készülékünket, arra vesszük rá magunkat, hogy távol maradjunk attól, akár 24 órán keresztül, amit sokan szinte lehetetlennek tartanak, pedig viszonylag könnyen meg lehet csinálni.

Az állandó telefonhasználat helyett olyan tevékenységet kellene végeznünk, amely olykor fájdalmas lehet, viszont a végén nemcsak örömöt és kielégülést okoz, de egyben hasznos is számunkra – ez lehet futás, bármilyen egyéb sport, egy hosszabb könyv elolvasása, egy barát meghívása és a személyes eszmecsere, stb. Csak rajtunk múlik, hogy életünk során melyik utat választjuk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dyra #8
    Valóban úgy van, hogy egyszerűen már mindenre van valami applikáció. Sajnos én telefon függő vagyok, mostanság próbálok majd lejönni róla. A legbrutálisabb tünet, hogy nem tudok olvasni úgy mint rég. Régen órákat belemélyedtem egy könyvben és tökéletesen tudtam koncentrálni. Most, meg ha 10 perc megy sokat mondok már nézem a telót. Beteg dolog de ez van. Rajtam ez már annyira eluralkodott, hogy talán egy butatelefon nem is volna hülyeség. A munkámra se tudok már úgy koncentrálni mint rég, az még jobban megy mint a könyv olvasás de érzem, hogy a figyelmem már nem annyira fókuszált mint rég. És csak az internet és a telefon vonja el a figyelmemet, valami üzenet, valami ajánlat, az okos óra berregése stb.. Ezek a cuccok amennyire jók sajnos annyira rosszak is, nem kéne őket egész nap hordani és használni.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2021.08.29. 12:22:04
  • Tetsuo #7
    Viszont még egy papírcetlin lévő listát is praktikusabb kezelni, mint egy érintőképernyőt. :-/
  • kvp #6
    "A kedvencem az amikor egy apros hírdetésemben egy srác rámírt egy üzenetet hogy őt érdekelne a termék. Vagy 20 perc múlva megint, és újabb 20 perc múlva megint már mérgesen hogy 45 perce nem válaszolok neki, meg hogy lehet így üzletelni."

    Ez nehany munkahelyen is igy van. Ha nem valaszol az alkalmazott 10 percen belul az email-re, akkor mar leszurjak erte. Jojjon az munkaidoben vagy az ejszaka kozepen. Ha az embernek fontos az adott munka, akkor beallitja a telefonjat, hogy akar ejjel 2-kor is ebressze ha eppen email-t kap. Ertelmes ember inkabb otthagyja az ilyen helyeket. Aprohirdetesek eseten erdemes kiirni, hogy 1 munkanapon belul valaszol az ember. Azaz ha pentek delutan 6-kor ir az illeto, akkor majd valamikor hetfo este fele. Aki ezt nem tudja felfogni vagy elfogadni, az nem kap semmilyen valaszt.

    A kosaras emberekre viszont tudok ertelmes valaszt, sokszor a telefonon van felirva hogy mit kell venni es az hol van a boltban. Ettol persze meg nem kell letarolni az embereket a kocsival, de nem fog nezelodni, odamegy, berakja, pipa, kovetkezo termek, stb. Egy atlagos amazon-os raktaros picker is pontosan igy dolgozik es ez a leghatekonyabb modja a termekek osszeszedesenek.
  • caprine #5
    Én azon röhögök amikor bemegyek egy multiba keresem amit éppen akarok venni és szembe jön velem egy a guruló kosarát maga előtt toló telefonba belemerülő személy. Nem néz semmi felé, nem is érdekli a vásárlás akkor mi a francnak jött be???? Nem hogy letudná 10 perc alatt a vásárlást, aztán kint az autójában vagy egy padon ülve kényelmesen és főleg biztonságban magára és másra nézve is nyomkodhatná a teloját. Helyette mint egy szellem gurulgat az áruházban. Mi olyan baromi fontos/életbe vágó hogy a vásárlás 10/15 perce alatt feltétlen elő kell venni a telefont?

    A kedvencem az amikor egy apros hírdetésemben egy srác rámírt egy üzenetet hogy őt érdekelne a termék. Vagy 20 perc múlva megint, és újabb 20 perc múlva megint már mérgesen hogy 45 perce nem válaszolok neki, meg hogy lehet így üzletelni. De baszki dolgozom, nem a telot bujom, hülye az ilyen. Én szoktam mondani, hogy nem az a baj, hogy nagy Isten állatkertje, hanem az hogy alacsony a kerítése.
  • wraithLord #4
    De itt nem a rendeltetésszerű használatról van szó, hanem pl. a "notification-vadászatról", vagy hogy bizonyos időközönként rá kell nézned akkor is, ha nem jelezte, hogy jött valami, hogy állandóan azt nyomkodod társaságban is csak úgy céltalanul, hogy nyomkodjál valamit, ilyenek. Bele vagy bújva a telefonba állandóan, céltalanul, totálisan értelmetlenül.

    Ha a rendeltetésszerű használatról is szó van, akkor aki mindennap mosogat, az meg mosogatószerfüggő/mosogatófüggő/mosogatószivacsfüggő. :D

    Az pont hogy jó, hogy sok mindent el lehet intézni okostelefonnal. (Kivéve a biztonsági kockázatokat, de hát nem érdemes minden szart felrakni a telefonra, meg támogatott telefont érdemes használni, amire folyamatosan jönnek frissítések. Ami azt jelenti, hogy általában 2 évnél nem régebbit... bár talán egy jó antivirus/antimalware/stb. biztonsági app megoldja a leggyakoribb veszélyek nagy részét.)
  • Rage47 #3
    Úgy nehéz nem okostelefonozni, ha már mindent ott kell csinálni. Kuponozni akarsz a Lidl-ben, már az is csak mobillal megy...
  • NEXUS6 #2
    Az a gond, hogy a függőségeket betegségnek tekintjük és nem bárki, mindenki által legyőzhető, és legyőzendő gyengeségnek. Ezzel pedig az egyént felmentjük saját magára vonatkozó felelősség alól.

    Pláne, hogy a kultúránk, konkrétan a kereskedelem a termékekkel kapcsolatos függőségi viszony kialakítására alapul. Lásd "életérzést" áruló cégek marketingje (pl. Apple).
  • wraithLord #1
    Hát én eddig egyetlen egy függőséget tudtam magamon azonosítani, a cigifüggőséget. Emiatt nem is gyújtottam rá 2018 augusztus óta (előtte is abbahagytam már párszor, de akkor a leghosszabb kb. 2 év volt). Persze bármikor simán rágyújtanék megint, csak nem akarok.

    Párszor volt már olyan, hogy elutaztam szabadságon/hétvége körül néhány napra, az okosteló véletlenül otthon maradt, de nagyon nem hiányzott, még jobban is éreztem tőle magam, hogy nincs, és nem bámulom folyton.
    De gondolom olyannak ez sokkal nehezebb, aki nem mobiltelefon nélkül nőtt fel, és nem tudja, hogy milyen, amikor nincs. Amikor egyetemre kezdtem járni, akkor lett először mobiltelefonom, de az is csak egy nyomógombos sima teló volt.
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2021.08.26. 13:24:40