SG.hu

Bemutatta a világ első 5G chipkészletét a Huawei

Az 5G felhasználás új korszakát indította el a Huawei. A vállalat bemutatta a világ első 5G többmódú (multi-mode) chipkészletét, a Balong 5000-et.

Az új CPU (központi feldolgozóegység) a piacon elérhető leggyorsabb szélessávú vezeték nélküli kapcsolatot nyújtja nemcsak az okostelefonok, de a hálózati eszközök számára is. Szélessávú hálózaton akár három másodpercen belül letölthető egy 1GB-os HD videóklip, és az ultra nagy felbontású, 8K-s videók megtekintése közben sem akadozik a lejátszás. A gyártó a chipkészlet mellett bejelentette új 5G hálózatot támogató beltéri egységét, a Huawei 5G CPE Prót és a világ első 5G-s okostelefonját, melyet a gyártó a februári MWC-n (Mobile World Congress) mutat be a nagyközönségnek.

A Balong 5000 egyetlen chipben támogatja a 2G, 3G, 4G és 5G eszközöket. A különböző üzemmódok közti adatcsere során az új CPU csökkenti az adatkésleltetést és az energiafogyasztást, ezzel jelentősen megnöveli a felhasználói élményt a kereskedelmi felhasználású 5G bevezetésének korai szakaszaiban. A Sub-6 GHz-es tartományban a Balong 5000 4.6 Gbps letöltési sebességre képes, míg az mmWave spektrumban elérheti a 6.5 Gbps letöltési sebességet is – ez tízszer olyan gyors, mint a jelenlegi legjobb 4G LTE hálózatok letöltési sebessége.

A Balong 5000 az első olyan chipkészlet, amely egyszerre támogatja az SA (standalone – önálló) és az NSA (non-standalone – összevont) hálózati architektúrákat. A vállalat az NSA hálózatok esetében az 5G hálózati architektúra a már meglévő, legjobb 4G LTE hálózatokat használja fel, az SA hálózatok esetében pedig saját építésű és telepítésű architektúrával biztosítja a felhasználók hozzáférését az 5G-hez. Okostelefonokkal, beltéri egységekkel és egyéb okoseszközökkel is kompatibilis. Támogatja a Vehicle to Everything (V2X – jármű és más eszközök közötti) kommunikációt, alacsony adatkésleltetést és rendkívül megbízható megoldásokat kínálva az összekapcsolt járművek számára. A Balong 5000 által működtetett Huawei 5G CPE Pro egyszerre támogatja a 4G és 5G vezeték nélküli kapcsolatokat. A beltéri egység segítségével az 5G hálózaton akár három másodpercen belül letöltődik egy 1GB-os HD videóklip, egy 8K-s videót pedig akadozás nélkül képes streamelni a készülék, ami az otthoni CPE eszközök (előfizetői végberendezések) számára új referenciaértéket jelent. Az otthoni felhasználás mellett a Huawei 5G CPE Pro-t kis- és középvállalkozások is használhatják szupergyors hálózati sebességek elérésére.

Az új Wi-Fi 6 technológiát felhasználva a Huawei 5G CPE Pro akár 4.8 Gbps letöltési sebességre is képes, ami azt jelenti, hogy egy jövőbeli okos háztartásban található összes készülék egyidejű internethasználata (okostelefonok, tv-k, okos háztartási gépek stb.) lehetséges anélkül, hogy a hálózat adatátvitele lassulna. A Huawei új 5G CPE-je az első olyan beltéri eszköz, amely támogatja a Huawei HiLink protokollokat, ezzel bevezetve az okos otthonokat az 5G korszakba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ezkonax #2
    A Kirin 990 5G nehéz időt fog adni a Qualcomm számára
  • kvp #1
    Hat erdekes, de szerintem ezzel az 5G technologival nagyon elmentek a rossz iranyba. Egyreszt a beam forming lehetoseg azt jelenti, hogy kevesebb az elvesztegetett energia, mert a bazisallomas csak a keszulek antennaja fele surgaroz, viszont igy ami a ket eszkoz kozze esik (pl. egy ember) az fokuszaltan kapja a nagyfrekvencias sugarzast. Aztan ott van a modulacios algoritmus, ami jo, de a qam256 mar gyakorlatilag a digitalis kabelteves zajerzekenyseg, csak eppen arnyekolt kabel helyett kilove a levegobe. Ez igy nagyon erzekeny lesz arra is, ha pl. egy ember athalad a telefon es a bazisallomas kozott. Persze a mimo elvileg lehetoseget ad arra, hogy mas utvonalon, visszaverodessel kuldjek a jelet, de ehhez meg folyamatosan keresni kell az alternativ utakat, ami massziv radiozajszennyezest jelent egy nyugalmi allapotban levo halozatban is. Ehhez kepest egy bekapcsolt mikrosuto belseje nyugis hely lesz.

    ps: Egyebkent az 5G radiojele csak a legalso csatornat es a legbiztosabb modulaciot hasznalva megegyezik a 4G-vel, szoval a 6 Ghz alatti reszet lehetne 4.5G-nek is hivni.

    Ennek ellenere a 24-86 Ghz kozotti frekvencia az ami aggasztobb, mert pl. a katonai tamado mikrohullam 95 Ghz-en uzemel. Ezzel egy talalat a leirasok alapjan olyan erzes mintha eppen leegne az ember bore es sok esetben masodfoku egesi seruleseket okozott. Az emlitett katonai rendszer 1 watt / negyzetcentimeterig biztonsagos embereknel, viszont az 5G rendszer osszesen 4 wattos adoteljesitmenyt enged egy csatornara, ami egy hibas beam forming szoftver vagy egy szerencsetlen mimo visszaverodes miatt siman erhet fokuszaltan egy 1 negyzetcentis teruletet. Szoval az 5G rendszer nagyfrekvencias komponense a teljes specifikacio szerinti okos antennakkal siman valhat mikrohullamu fegyverre is. Raadasul a frekvencia engedelyek miatt ezt a technologiat meg nem teszteltek a nyugati vilagban...