Berta Sándor

Gesztusvezérlés az autóban és a gyerek­szobában

Az ujjal való mutogatás csak kiegészíti, nem pedig kiváltja az egyéb irányítást, azonban a spontán levegőbe rajzolgatás nem ugyanúgy adódik a világ minden országában.

A kedvenc televízióadó váltásához elegendő egy szívet rajzolni az ujjakkal a levegőbe, a gépkocsiban a lejátszási listán szereplő következő dalt egyszerű kézmozdulattal el lehet indítani, míg a gyerekszobában a robotkutya odaviszi a gazdájának a játéklabdát, ha az a kezével egy kört rajzol maga elé. Ezek a dolgok műszaki szempontból már most is megvalósíthatók, de mégsem alkalmazzák azokat. A Motion Gestures nevű startup ezen akar változtatni. Kashif Khan, a Motion Gestures vezérigazgatója és alapítója szerint ha a gesztusokat nem kell programozni, hanem elegendő azokat egyszerűen felrajzolni, tesztelni és eltárolni, akkor megtörténhet az áttörés a piacon. A vállalkozás azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a gesztusvezérlést széles körben elterjessze.

Ezek a gesztusok csak kiegészítik, és nem pedig kiváltják a beszédvezérlést. Mindez nagyon jól látható az Apple esetében, ahol a MacBookokat gesztusokkal, beszéddel vagy billentyűkkel egyaránt lehet használni, attól függően, hogy éppen melyik megoldás adódik spontán. A probléma csak az, hogy a gesztusok nem ugyanolyanok a világ minden táján. Kínában egy bizonyos kézmozdulat teljes mást jelent, mint az Amerikai Egyesült Államokban vagy Európában. Ázsiában például, ha magunkhoz hívunk valakit, a felénk tartott tenyér lefelé áll, míg a nyugati kultúrkörben felfelé állítva intünk neki. Tehát a kultúra nagy szerepet játszik a gesztusokban. A cég rendszerével lehetőség van arra, hogy egy terméket a különböző piacokhoz és gesztusokhoz igazítsanak, s az ezáltal figyelembe vegyék a kulturális összefüggéseket is. Fontos továbbá, hogy az adott gesztusokat nem kell tökéletesen kivitelezni ahhoz, hogy felismerhetők legyenek.


A Motion Gestures fejlesztése olyan egyszerűvé akarja tenni a gesztusvezérlést, hogy azt gyakorlatilag bármely vállalat nagyobb erőfeszítések nélkül integrálhassa a saját termékeibe. Kahn elmagyarázta, hogy elegendő egy gesztust felrajzolni egy táblagép vagy iPhone készülék érintőképernyőjére, amely azután eltárolja azt, majd a számítógép segítségével feldolgozható. Ehhez nincs szükség programozói ismeretekre sem. A következő lépcsőfokot a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia jelentheti, az utóbbit megtanítják arra, hogy felismerje a gesztusokat. A folyamat mindössze néhány percet vesz igénybe.

A startup nem a felhasználókra összpontosít, hanem azokra a gyártókra, amelyek a gesztusokat be akarják építeni a termékeikbe és az autóipart ugyanúgy meg akarja szólítani, mint a játékkészítőket, akik a babáikat vagy a plüssállatokat akarják gesztusparancsok felismerésére alkalmassá tenni vagy a dolgok internete, illetve a viselhető termékek gyártóit. Az okosórák és más eszközök azért lehetnek érdekesek, mert nem rendelkeznek billentyűzettel, csak rendkívül kis méretű érintőképernyőkkel, amelyeket egyszerűbb mozdulatokkal irányítani. A Motion Gestures fejlesztését mind a felhőkörnyezettel összekötve, mind hardverchipeken lehet használni. Az utóbbiakra jó példa a dolgok internete termékekbe beépített ARM Cortex-M1, amely csupán egy dollárba kerül. A menedzser hangsúlyozta, hogy az olcsóság mellett a technológiájuk további előnye, hogy a gesztusok 2D-ben és 3D-ben egyaránt megjeleníthetők.


A vállalat székhelye a kanadai Waterloo, amely több szempontból is kiváló választásnak bizonyult. Egyrészt a megélhetési költségek csak az egyharmadát teszik ki az Amerikai Egyesült Államokra jellemző kiadásoknak, másrészt a kanadai kormány rendkívül sok támogatást ad a cégeknek. Ehhez jön még az is, hogy a helyi alkalmazottak sokkal lojálisabbak a Szilícium-völgyben dolgozóknál. A startupnak vannak kirendeltségei Palo Altóban, Berlinben, Pekingben és Tokióban. Az elmúlt években a technológiát titokban fejlesztették ki. Az érdeklődő társaságok először egy ingyenes teszt keretében kipróbálhatják a megoldást.

A termékekbe való integráció esetében licencmodellt alkalmaznak, a Motion Gestures néhány centet kap minden gesztusvezérléses interakció után. Nem szükséges új gesztusokat kifejleszteni, azok akár egy adatbázisból is kiválaszthatók. "A gesztusok mindig az emberi kommunikáció részét képezték, azokat a mindennapi élet során is használjuk. Éppen ezért teljesen normális dolog lesz, hogy az eszközöket ilyen módon vezéreljük" - szögezte le Kahn.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Bruce_Willis #9
    Kocsiban pont hogy jól jönne. Legalábbis azokban a kocsikban, ahol érintőgombok vannak fizikai gombok helyett. Nagyon veszélyesnek tartom azt az irányt, amely felé az autóipar megy. A régebbi kocsikban becsukott szemmel is tudtad vezérelni a klímát, a rádiót, mindent, manapság pedig bámulnod kell a kijelzőt ahhoz hogy lásd mit csinálsz.
    A Teslában például csak egy baszott nagy tablet van... Nem tudnám megszokni.

    Nekem automatám van, és a jobb kezem mindig szabad, így jól jönne néhány olyan gesztus, amit én találok ki, és itt nem óriás karlendítésekre gondolok.
  • Tetsuo #8
    Hanghatással évtizedek óta lehet világítást (vagy bármely ki-be kapcsolót) vezérlő eszközöket kapni. Építeni meg bármit lehet ugye - az meg a netre csak akkor megy, ha úgy építed.
  • Tetsuo #7
    Egyszer beállítottam a böngésző gesztusvezérlését egérmozgással - kipróbálás gyanánt.
    Néhány napig bohóckodtam, majd megfeledkeztem róla, mert a hagyományos mód már megszokott volt és közben úgy elállítottam a dolgokat, hogy újra kellett telepíteni az egész programot.
    :) Azóta se'.
  • kvp #6
    Van egy fejlesztes amit el akarnak adni es probalkoznak valami felhasznalast talalni neki. Itt most nem sikerult annyira.

    Az ejjeli lampanal egyebkent az lenne az otlet hogy ne kelljen kapcsolot meg taviranyitot keresni es a csillart meg a zenet is le lehet vele kapcsolni. Hasznos mellekhatas hogy kamera kell hozza es igy pont ra lehet allitani egyet az agyra folyamatos felvetellel, netre kotott kozponttal. Mindenki erre vagyik...
  • repvez #5
    Ennek nem értem az értelmét, sokkal több idöbe és macerába van hadonászni meg megtanulni egy jelet mint rányomni a dedikált gombra.
    Addig mig az X et felrajzolja azzal a mozdulattal az éjjeli lámpát le is nyomhatta volna mikor a könyvet leteszi.
    A kocsiban meg nem hogy értelmetlen ,de balesetveszélyes is. ott pont , hogy a kéz nélküli utasítások lennének a fontosak.Az uj kocsikba is betesznek kijelzöket és mindent a menükön keresztül lehet kapcsolgatni amihez elvonja a figyelmet a vezetésről

    Sokszor nem értem a fejlesztőket, olyan mintha olyan valaki tervezne dolgokat aki még sose csinált olyan tevékenységet.
  • esztyopa #4
    Ha a gyereknek adok egy*trockost*,akkor megtámadja a robotporszívó?
    Vagy az audió rendszer elkezd idézgetni a Bibliából?
    És ha *bemutatok*egy szabálytalankodó autósnak,akkor nekimegy a kocsim?
    Izgis...
    A lehetőségek /mármint a tévedések lehetősége/...végtelen...
  • Tikal #3
    minden vágyam hogy hadonásszak egy kurva csatornaváltáshoz
  • dzsagon #2
    én csak bemutatni szoktam
  • Neocortex #1
    hadonásszunk vezetés közben az autóban \o/