Berta Sándor

Az idei lehet a nagy SSD-meghajtók áttörésének éve

Piaci elemzők úgy vélték, hogy az év végéig a nagy tárolókapacitású SSD-k végleg kiválthatják a merevlemezeket.

A DigiTimes azt írta, hogy az idei esztendőben megvalósulhat az áttörés és immár minden területen az SSD-meghajtók számítanak majd az elsődleges adattárolónak. Mindez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a nagy tárolókapacitású, 1 terabájtos és nagyobb modellek kiválthatják a merevlemezeket. Ennek hátterében a flashmemória-chipek árának folyamatos csökkenése áll. Miután az előrejelzések alapján az árak az esztendő harmadik és negyedik negyedévében további 10-10 százalékkal mérséklődhetnek, s ezzel párhuzamosan egyre inkább elterjed az úgynevezett Quad-Level Cell (QLC) flashtechnológia, így a felhasználók számára is elérhetővé válnak a nagy tárolókapacitású SSD-k mind az asztali számítógépekben, mind a notebookokban.

Már most is egyre több QLC-s modell kapható és a Micron, illetve az Intel már bejelentette a 3D-NAND chipekre épülő QLC-s meghajtóit a szerverközpontok és az üzleti célú felhasználók számára. Emellett a Toshiba is nemrég bejelentette a QLC 3D-NAND chipek gyártásának elindítását. A konszern ugyanakkor egyelőre csak mintákat szállít az eszközgyártóknak. Hasonlóképpen tesz majd a negyedik negyedévtől az SK Hynix is. Az első végfelhasználói termékek várhatóan 2019 második felétől lesznek elérhetők.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #33
    Azert amikor 1TB ssd van 1TB hdd-hez hasonlitva, akkor azt is melle kene tenni, hogy az ssd-t nem ill 100%-ra telerakni. Olyan 70-80%-k felet drasztikusan belassul. Tehat az 1TB ssd igazabol csak 0.7-0.8GB hasznalhato kapacitassal rendelkezik. Ha azonos arban is lesznek a hdd 20-30%-al tobb hasznalhato helyet ad.
  • Macropus Rufus #32
    Nem semmi archivalas :)
    Ha tuti meg akarod tartani az adataidat, akkor en az mo lemezeket javaslom. Arra nem 100 ev a gari adat vesztes ellen, hanem nemileg tobb. :) Igaz qurva draga, de ha fontosak az adatok, akkor nem annyira. En meg regebbit hasznalok, 3.5"-os 1.3GB-os lemezekkel, de vannak joval nagyobb kapacitasuak is, horror aron. Tovabba dat-ot is hasznalok. De fontos adatok csak is mo lemezre mennek.
  • llax #31
    Márkás konfigoknál teljesen más árakkal számolj. A low-end cuccokat Te is nagyon nyomott áron kapod meg, a kereskedők sem sokat keresnek rajtuk, a többin mindenki szeretne nagyot kaszálni. A gyár kapujában jóval kisebb az árkülönbség a 128-as és a 960-as között, egy DELL vagy Lenovo nem a magyar kiskereskedőtől rendeli. Amikor a terás SSD itthoni kisker ára nem 25, hanem inkább 30-35 körül lesz, gyártói beszerzésnél nem kizárt, hogy már olcsóbb lesz, mint a hibrid megoldás.

    Van az a furcsaság, amikor a kiskereskedők drágábban adják az OEM procit, mint a dobozosat. Ehhez képest az OEM beszerzési ár, mondjuk 50.000 darabra a nagyobb prociknál talán fele sincs a dobozos kiskerárnak (és még mínusz áfa is). Nem véletlenül dobálták ki a nagyobb cégek tömegesen 2-3 éve pl. a sok i5-2400-at, amikor még Gizike titkárnőnél csak boot alatt látott 10%-nál nagyobb terhelést. ...és nem véletlenül vettek 4-5 évvel korábban olyat. Nagyban minden más!


    Még egyszer: A világon legyártott PC alkatrészek többsége brand gépbe kerül. A HDD gyártókapacitás leépítése "áttörés nélkül" is folyamatban van, nem tudni még, mi lesz a vége. Ne legyen úgy, de majd ha terás esetén 25 vs. 35 lesz a kérdés, könnyebb lesz dönteni...

    És még valami: Sokan úgy reagálnak (stílusból következtetve), mint ha a meglévő HDD cseréje kötelező lenne...
  • CairoJack #30
    ""1-2 év ahhoz kell, hogy az 1-2 TB-os SSD-k megfizethetőek legyenek."
    Pontosan erről volt szó eddig is, nem az azonnali 100%-os kiváltásról."

    Én ezt értem, magam is így gondolom, a kommentem válasz volt kvp #22-es kommentjére, miszerint:
    "Viszont lesz egy pont, ahol igazabol mar csak az SSD vasarlasa eri meg. A cikk szerint ez iden vagy jovore johet el" - Na az, hogy CSAK az SSD vásárlása érje meg, az még sok idő, optimista becslés szerint is 5 év, nem kizárt a 10. Pusztán erre hívtam fel a figyelmét.

    Más:
    "Illetve még arról van szó, hogy amint egy kisebb (128+1000) SSD+HDD kombó árának közelébe ér az 960GB...1TB SSD-k ára,... márkás konfigokból biztosan repül a HDD... Ettől nem 1-2 évre vagyunk, hanem jó esetben fél évnél is kevesebbre."

    Azért jelenleg a legolcsóbb 128 GB-s SSD 8 rugó körül van, egy 1 TB-s HDD 12. Tehát 20-25 forint, amiről beszélsz. A legolcsóbb 1 TB-s SSD 50K körül mozog. Azért nehezen hiszem el, hogy fél éven belül lefeleződnek az árak. DE!!!!! Legyen neked igazad, mert akkor már jövő január, február környékén kidobhatnám a pcsába a gépemből azt a szutyok HDD-t. De jó is lenne, istenem.
  • llax #29
    "Vannak olyan flash driveok, amire a gyártó 100 év (nem tíz, száz) év visszaolvasási garanciát ad."

    Így volt ez az írható optikai adathordozóknál is... A valóság már elég vegyes képet mutat...

    "1-2 év ahhoz kell, hogy az 1-2 TB-os SSD-k megfizethetőek legyenek."

    Pontosan erről volt szó eddig is, nem az azonnali 100%-os kiváltásról. Viszont komoly eladási darabszámot - ahogy eddig is - pont a kisebbekkel érnek el. Illetve még arról van szó, hogy amint egy kisebb (128+1000) SSD+HDD kombó árának közelébe ér az 960GB...1TB SSD-k ára, az alkatrészek zömét elnyelő márkás konfigokból biztosan repül a HDD (különösen, ha még ez előtt kis hiány is lesz...és elindul felfelé az ára), az legfeljebb tárterület bővítési opció marad. Ettől nem 1-2 évre vagyunk, hanem jó esetben fél évnél is kevesebbre. (Még ha itthon nem is márkás konfigot vesz a többség, a nyugati világ sokkal nagyobb piacán igen + a nagy cégek is, így az a mérvadó, nem az otthon vagy a sarki boltban összelapátolt PC.)

    Pro felhasználásnál különböző mértékekben számít a sebesség is, némely helyen olyannyira, hogy már évekkel ezelőtt is SSD tömbökkel oldották meg a tárolást. A szerver piac most is nyeli az SSD-t és ahogy csökken az ár, egyre jobban fogja. Sok helyen jelenleg is olcsóbb SSD-ket használni, mint amibe az adatok gyorsítótárazására (lassú és nagy elérési idejű HDD miatt) használt többlet RAM kerül.
    Utoljára szerkesztette: llax, 2018.08.21. 15:35:41
  • CairoJack #28
    Tévedsz. Vannak olyan flash driveok, amire a gyártó 100 év (nem tíz, száz) év visszaolvasási garanciát ad. Igaz drágák, de nem megfizethetetlenül.

    Amúgy ahogy a HDD-knél is van olyan program ami felfrissíti a lemezen tárolt adatokat (lényegében újraírja őket) úgy ez SSD-nél is lehetséges. Hátránya, hogy 10-15 évente elő kell venni, és karbantartó jelleggel felfrissíteni az adatokat.

    De őszintén... ami adat fontos, azt az ember 3-4-5-6 másolatban tárolja. Nálam a biztonsági mentés a következőképpen néz ki a szenzitív adatoknál: Titkosítás - tárolás DVD-n (évente egyszer új lemez írása), tárolás 4 pendriveon (negyed évente frissítem, 2 pendrive a lakásban, 2 a város két másik pontján, tűzálló széfben), tárolás HDD-n, tárolás bacup HDD-n, és tárolás a gépem SSD-jén, valamint tárolás felhőben. Ez hány hely is? 8. Ez már valamelyest biztosnak tekinthető, még ha nem is 100%-osan.

    A kevésbé fontosabb dolgokat meg csak 1-1 HDD-re gyűjtögetem, ha azok kidurrannak, bukom őket, de kit érdekel. Időről időre pedig új technológiákra backupolom őket. Pl anno 2004-ben még a DVD volt a nagy varázsszó, és egy 40 GB-s HDD-ről kellett adatot mentenem, ami adatot ott több év alatt mentenem kellet, az ma elfér egy negyed HDD-n. 5-10 év múlva feltehetően a ma tárolt 15-20 terabájtom is el fog férni egyetlen adattárolón. Legyen az HDD vagy SSD.
  • CairoJack #27
    Jelenleg 6-8-szoros árszorzó van. Ez nem 1-2 év alatt fog fordulni. Legjobb esetben is 5 év. 1-2 év ahhoz kell, hogy az 1-2 TB-os SSD-k megfizethetőek legyenek. 100-200 dollár, 25-50K. Nekem most egy 512GB-os SSD-m van, de sajnos a mellé még kell egy HDD. 1-2 TB viszont már ténylegesen elegendőek ahhoz, hogy az átlagember száműzze a gépéből a HDD-t. Na ez jöhet el 1-2 éven belül, nem az ár/kapacitás arány megfordulása.
  • Csatabika #26
    Én építettem olyan Novell szervert ami 1999 óta a mai napig működik, 2 db 4GB-os SCSI HDD-vel. ;-)
    Igaz ma már csak évi 1-2 alkalommal van bekapcsolva, de élete elején 24 órában teljesített szolgálatot.
    Az EPROM/PROM tényleg jó lenne, ha lenne....
    Érdekes kérdés miért nincs, szerintem több dolog is közrejátszik.
    Gyanítom a gyártókapacitásokat nem lehet gazdaságosan beállítani, ezek többsége különféle memóriákat meg processzorokat gyárt.
    A piac sem követeli ajtószaggató módon és talán a tervezők jó részének tapasztalataiból is kikopott (+5V az USB-n abból kellene egy égetőfeszültséget csinálni 1-2 mm2 területen).
    No meg egyetlen marketingesnek se jutott még ötlet eszébe, hogy mennyi pénzt lehetne ezzel keresni ;-)
  • llax #25
    A HDD-k esetén, hasonlóan az SSD-khez, az adatsűrűség növelésével (különösen PMR-re váltás óta) drasztikusan csökken a biztonságos kiolvashatóság ideje. Ha van régi, néhány száz MB - 1-2GB HDD-d, vagy jól tárolt floppy-d a 90-es évekből, közel 20 éve használaton kívül, az jó eséllyel ma is olvasható. 500GB/korong felett már 10 év utáni hibátlan visszaolvashatóság is jónak számít, brutálisan megugrik majd a S.M.A.R.T.-ban az olvasási hibajavításra utaló szám (mindez úgy, hogy a meghajtó lehet továbbra is 100/100-as, ill. újra aktív használatba véve hibátlanul üzemelhet).

    Az egyetlen megoldás HDD-nél is, ha az archivált anyagokról is van backup, és néhány évente másolod az egészet egyre nagyobb meghajtóra (ahogy gyűlik az anyag), vagy lefuttatsz egy teljes felület ellenőrzést, amikor is mindent újraír.
  • kvp #24
    "Ezek alapján valószínűsíthető, hogy bár a HDD visszaszorul (a gyártó kapacitások is folyamatosan csökkenni fognak) teljesen nem tűnik el, amíg a flash technika nem lép szintet az élettartam terén."

    Egy mai atlagos HDD sem bir 10 evnel tobbet tarolasi celra. A magnesszallagok azok amik tobbet birnak, mivel ott az elhasznalodo, szeteso mechanika joreszt a meghajtoban van, tehat archivalasra pont jok.

    Egyebkent hosszu tavu archivalasra szerintem a legjobb az eprom lenne, abbol is a torolhetetlen fuse programmed valtozat. (a klasszikus 1x irhato eprom) Ha a programozo bemenet biztositekat is kiegettuk, akkor a beirt adat tobbe nem torolheto es nem is modosithato szinte semmilyen modon, de elektronikusan semmikeppen. Tokeletes archivalo tarolo lenne ha lehetne kapni belole usb-s valtozatot. (kvazi egy olyan usb-s pendrive lenne, amire 1x lehet felirni egy disk image-et es onnantol csak olvashato) Anno a Commodore 64 idejeben ez meg teljesen normalis tarolonak szamitott, cartridge interface-el. (arultak ilyet keszen es forraszd magad kit-ben is) Ertelemszeruen 30 evvel kesobb ezek a tarolok meg jol mukodnek. El tudnam kepzelni SSD-s valtozatban is, inkrementalisan irhato modon, azaz csak hozzairni lehetne a filerendszerhez, kvazi tape archive (tar) formatumban. (a legtobb rendes os ezt a formatumot kezeli nativ modon, fizikai meghajtokon is)