Berta Sándor

Online árkartellezés miatt büntetett az EU

Az érintett négy gyártó megállapodott az online eladási árak kapcsán.

Az Európai Bizottság pénzbüntetéssel sújtotta az Asus, a Denon & Marantz, a Philips és a Pioneer cégeket, amelyek az internetes kiskereskedőiket arra kötelezték, hogy bizonyos árakon értékesítsék a termékeiket. Az eljárás során mind a négy vállalat mindenben együttműködött a testülettel, többek között rendelkezésére bocsájtották a bizonyítékokat és elismerték a bűnösségüket. Mindezt a döntése meghozatalakor figyelembe vette az Európai Bizottság és ezért az Asus, a Denon & Marantz és a Philips 40, míg a Pioneer 50 százalékos kedvezményt kapott. Az Asus így 63 522 000, a Denon & Marantz 7 719 000, a Philips 29 828 000, míg a Pioneer 10 173 000 eurós pénzbüntetést köteles fizetni.

Margrethe Vestager, az Európai Unió versenypolitikáért felelős biztosa kijelentette, hogy az online kereskedelem gyorsan növekszik és Európában az éves volumene meghaladja az 500 milliárd eurót. Az európaiak több mint fele az interneten is vásárol. A négy érintett társaság intézkedései több millió európai felhasználó számára okoztak magasabb árakat a konyhai eszközök, a hajszárítók, a notebookok, a fejhallgatók és számos más termék esetében. Mindez sérti az európai uniós versenyjogot és ezáltal jogellenes. A mostani döntések azt mutatják, hogy az Európai Unió piaci versennyel kapcsolatos előírásai védik a fogyasztókat akkor, ha a cégek útjába állnak az erősebb árversenynek és a nagyobb választéknak.

Az Asus, a Denon & Marantz, a Philips és a Pioneer elsősorban azokat az online kiskereskedőket vette célba, akik a termékeiket túl alacsony áron kínálták. Ezeket megpróbálták meggyőzni az árak emeléséről, akik pedig ezt megtagadták, azt megfenyegették vagy lehetséges szankciókkal zsarolták, például a szállítások leállításával.

Az Asus magatartása két európai uniós tagállamra (Franciaország, Németország) terjedt ki 2011-től 2014-ig. A Denon & Marantz Németországban és Hollandiában alkalmazta a jogsértő gyakorlatot 2011 és 2015 között, míg a Philips Franciaországban 2011 vége és 2013 között. A Pioneer összesen 12 államban (Németország, Franciaország, Olaszország, Egyesült Királyság, Spanyolország, Portugália, Svédország, Finnország, Dánia, Belgium, Hollandia, Norvégia) gyakorolt nyomást a kiskereskedőkre 2011 eleje és 2013 vége között. Az Európai Bizottság tavaly februárban és júniusban is vizsgálatot indított az ügyekben. Az érintett államokban élő vásárlók, akik az adott időszakokban vették meg a négy gyártó valamelyik termékét, kártérítés miatt perelhetnek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!