Berta Sándor

Uganda - dühösek az emberek a WhatsApp-adó miatt

Sok helyi felhasználó nem éri el a közösségi platformokat az adó bevezetése óta.

Június elején derült ki, hogy WhatsApp-adót vezet be Uganda. A döntést azzal indokolták a képviselők, hogy az állam drága infrastruktúrákat - például WiFi-hotspotokat - biztosít azért, hogy a közösségi portálokat használni lehessen és így - legalább részben - a felhasználók is beszállhatnak az infrastruktúra finanszírozásába. Az adó naponta 200 ugandai shilling, átszámítva körülbelül 16 forint. Ez éves szinten körülbelül 5800 forint plusz költséget jelentene, amely egy ugandai polgár átlagos bevételének körülbelül 3 százalékát jelenti. Nem véletlen, hogy az emberek már akkor sem nagyon örültek az intézkedésnek.

Nos, az azóta eltelt bő egy hónap mindenkit szembesített a döntés következményeivel. A 40 millió ugandainak körülbelül a fele rendelkezik interneteléréssel, közülük több tízezren már elveszítették a kapcsolatot a vidéken élő rokonaikkal. Bobi Wine ellenzéki képviselő úgy kommentálta a jelenséget, hogy a hangulat őrült, az emberek pedig dühösek. Ő és a különböző emberi jogi szervezetek azt az álláspontot képviselik, hogy az adóval a kormány a véleményszabadságot akarta korlátozni.

Érdekesség, hogy kenyai fejlesztők már évekkel ezelőtt kifejlesztettek egy olyan rendszert, amelynél a telefonszám váltja ki a bankszámlát. Így a felhasználók bármit kifizethetnek, a taxirendeléstől az új gépkocsi vásárlásáig. A megoldással évente körülbelül 16 milliárd dollárt utalnak át ilyen módon a helyiek. Ez az összeg a négyszerese az ugandai költségvetésnek. Yoweri Kaguta Museveni ugandai elnök kitalálta, hogy ezeket a tranzakciókat is megadóztatják. Az eredeti terv 1 százalékos adó bevezetése volt, azt végül a nagy felháborodás hatására 0,5 százalékra csökkentették le. A kormány közölte, hogy az így befolyó bevételekből infrastruktúra-projekteket finanszíroznak majd. A lakosság azonban már nem hisz az ígéretekben és már tüntetéseket tervez - ha kell, okostelefonok nélkül is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dyra #4
    Változik a világ, manapság már nem rabszolgák dolgoznak. Amúgy sok cég elvárja , hogy 24 órában elérhető legyél akkor nézzék el, hogy facebookozol meg levelezel bent. Ha már összemosták a privát és a magán szférát.
  • Sydra #3
    Micsoda fasiszta hozzászólások vannak itt. Hát nehogy már mindenki azt kezdjen a pénzével, meg a szabadidejével, amit akar! :D

    "Ugyanis rengetegen még a munkahelyükön is azt a szart nézegetik ahelyett, hogy tennék a dolgukat"
    Ha valaki a munkahelyén facebookozik, azt ki kell rúgni, nem kell ehhez semmilyen adó!
  • quatlander #2
    Sok xar közösségi applikáció. Le kell róla szokni és akkor nem kell adót sem fizetni.
  • 74auriga #1
    Én a Facebook-ra is kiterjeszteném! Ugyanis rengetegen még a munkahelyükön is azt a szart nézegetik ahelyett, hogy tennék a dolgukat, amit persze másoknak meg kell csinálni az ilyen ütődött, Facebook buzik végett (persze tisztelet a kivételnek, ami elég kevés). Ha viszont valaki szól nekik, még ők vannak vérig sértve, hogy csak rákukkantottak és miért olyan nagy baj ez? Az a baj, azt már nem értik meg, hogy mások dolgoznak helyettük, és ezt természetesnek veszik.
    A családban se WhatsApp, se Facebook nincs, mégis megvagyunk nélkülük!