Gyurkity Péter

Megfigyelnek minket okostelefonjaink

Készülékeink kamerái gyakran tudtunk nélkül készítenek felvételeket, mikrofonjai pedig tudtunk nélkül is bekapcsolhatók.

A múlt hónap első felében arról írtunk, hogy telefonjaink gyakran lehallgatnak minket, mivel egyes alkalmazások engedélyünk és tudtunk nélkül kapcsolják be a beépített mikrofont. Biztonsági szakértők most erre igyekeztek magyarázatot adni, és bár közvetlen bizonyítékot nem találtak, arra figyeltek fel, hogy a kamerák esetében ez mindenképpen igaz.

A Northeastern University szakértői közzétették munkájuk eredményét, amelyből kiderül, hogy bizonyos alkalmazások valóban önállóan kapcsolják be a kamerákat, hogy állóképeket, illetve videókat rögzítsenek ezek segítségével. Ez már valóban megfigyelésnek minősül, időközben viszont további jelentések láttak napvilágot egyes felhasználók jóvoltából, ami arra mutat rá, hogy a probléma sokkal több személyt érinthet. Az idén bemutatott új okostelefonok egy része ugyanis már külön előugró modulon helyezi el az előlapi szelfikamerát, ez pedig gyakran előugrik anélkül, hogy bármilyen, ezt igénylő tevékenységet végeznénk. A jelek szerint mégis hasznosnak bizonyulhat a Vivo és az Oppo fejlesztése, ezzel ugyanis egyértelművé válik az engedély nélküli tevékenység.


A Vivo új készülékén használaton kívül a házba van rejtve az előlapi kamera

A Vivo a maga részéről azzal védekezik, hogy ők mindent megtesznek a felhasználók biztonsága érdekében, a kamera akalmazásával kapcsolatos engedélyek pedig alapesetben le vannak tiltva. Ez persze nem jelent abszolút megoldást a kérdésre, hiszen számos alkalmazás kér ilyen engedélyt a készülékek tulajdonosaitól, akik többnyire gondolkodás nélkül meg is adják azt, így a kamerák gyakorlatilag folyamatosan megfigyelhetnek minket. Az általuk beépített modul mindesetre megadja a választ, ez ugyanis böngészés közben és egyéb tevékenységek alatt szükségtelenül ugrik elő, megalapozva a korábbi gyanút és az eddigi eredményeket.

A Google a Gmail kapcsán volt kénytelen magyarázkodni, ami főleg azután kényelmetlen számukra, hogy egy évvel ezelőtt ígéretet tettek a levelek automatikus szkennelésének leállítására. Kiderült ugyanis, hogy a külső fejlesztők továbbra is hozzáférnek üzeneteinkhez, ami szerintük azért szükséges, hogy minél több opciót biztosítsanak a felhasználóknak. Az engedélyeket persze nem vagyunk kötelesek megadni ehhez, ez viszont szintén nem válasz a problémára.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • barret #22
    Amennyiben okos telefont használsz,az összes említett "feature" használatát elfogadod automatikusan. Más lehetőség nincs.
  • quatlander #21
    Le kell ragasztani a kamerát, zuckerberget is rajtakapták már hasonló megoldással a laptopjával, csak tudhat ő is valamit. :D
  • Tetsuo #20
  • cenobite #19
    A messenger hívás funkcióját nem is lehet addig használni, amíg nem engedélyezem hogy rögzítse a hangfelvételt. Legalábbis nekem nem engedte. Mondjuk nem árulok rakétaindító kódokat, szóval leszarom, de azért elég gáz.

    Azt kellene megszüntetni, hogy szinte mindegyik app telepítésénél egyből engedélyezni kell a hozzáférést a névjegyekhez/híváslistához/fotókhoz, stb... (kb. mindenhez), mert különben nem engedi telepíteni.
    Miért nem születik egy olyan törvény - ha már mindenki ez ellen lázadozik - ami egyszerűen kötelezné a fejlesztőket, hogy szüntessék meg az ilyen fajta adathalászatot? Tudom, költői a kérdés...
    Utoljára szerkesztette: cenobite, 2018.07.13. 07:18:43
  • Fionn #18
    majd jól át lesznek írva a programok, hogy amennyiben modell X kiugro kamerás (ezzel bukta) készülék van akkor ne csinálja, így mindenki azt hiheti, hogy akkor már nem is áll fent a kémkedés.
    Kémkedés... is nem is.
    Pl a linken elindítja a telegrammot majd a kamera feljön, holott csak megnyitotta a címjegyzéket. Ezt nem találom jogosnak 1 kicsit se. Mégha kép küldésére készült volna... ok.

    Amúgy szerintem a HW gyártók nagyon aktívan tudnának fellépni ezekellen a tevékenységek ellen. Hiába android (kukacos alama azonos) meg gugli, de az általánosságban kéri a jogot és onnan nézve bármire megadja az appnak.
    Pl nem csak a kamera kitolását lehetne megoldani hanem a loggolását is. Mely program mely meghívása eredményezte azt hogy a kamera (vagy bármi más) bekapcsoljon. Innen lenne érdekes, hogy a felhasználó engedi-e vagy nem. Igen spammelős lehet 1 fos program esetén, ugyanakkor ha átláthatóan van megoldva és érthetően a vérpistik számára is akkor nem lenne vele gond.
  • Macropus Rufus #17
    Ha jól értem, ha az eula-ban benne van akkor teljesen jogos a lehallgatás/megfigyelés.
    Na akkor egy 5let: minden ember aki Magyarország teürletén születik, születésével beleegyezik, hogy a biztonsági szolgálatok,
    véletlen szerűen házkutatást tartsanak nála és/vagy teljes megfigyelés alá vonják. Telefonját bármikor lelehet hallgatni, sőt átnézni is, őrá bármikor trackereket lehet rakni (lasd: tracker sütik a neten) Ennyi. Ha a család ebbe nem egyezik bele, akkor itt nem süzlethet meg a gyerek. Menjenek máshová (lásd: nem fogadod el a feltételt, akkor nincs program. Akkor sem biztos, ha csak egyet nem fogadsz el) És már nem is kell ügyészi engedély semmire, hiszen azzal, hogy ide született beleegyezett ebbe. Ha nem akarja ezt, akkor máshol szülessen meg. Erről mondjuk a szülei tudnak dönteni.

    Sztem van az a pont amikor már nem számít, hogy mi van az EULA-ban. Ui. ha azok olyan módszerek engedélyezését kérik amik pl. nálunk max. a titkoszolgálatok alkalmazhatnak, akkor ez keményen a magyar jogszabályokba ütközik ergo: semmisnek tekinthető a user és a cég közt létrejött szerződés (a eula elfogadása egyfajta szerződésnek tekinhető), mivel a szerződés törvény ellenes pontokat is tartalmaz. És ugye ilyen esetben meg még csak meg sem tílthatja a olyan 1xün a már beszerzett program használatát sem, hiszen a szerződés amihez a használata van kötve, semmis.

    Bár élek a gyanuval, hogy itt konkrétan a sík hülye felhaszánlók panaszát lehet olvasni (mármint a cikben). Tudjátok: next,next, finish. Ezt szokta meg a windows alatt, ezt szokta meg az android alatt is. Aztán meg csodálkoznak, hogy a fél világ látja az életüket.
    Ezzel viszont most szembesültek, amikor a kamera ki/be járt a telóból. Eddíg is csináltak a képeket, csak nem látta. Most látja és a qurva anyját mindenkinek. :)

  • sertrex #16
    De láttam. Nem jelent semmit. Nem tudod milyen appokat használ, nem voltál jelen, megrendezett is lehet. Éppenséggel a Vivo egyik ellenlábasa is csinálhatta, lejáratás céljából. Majd ha bebizonyítják és szankcionálják az ilyen dolgokat, akkor lesz konkrét. Annyi faszság jelenik meg naponta az interneten, válogatás, szűrés nélkül, hogy az is hülye aki minden ilyennél világvégét és nagy testvért, meg a fene tudja, hogy milyen elmebajból adódó következtetést szűr le. A betörő meg, meg is érdemli, hogy nyugodtan dolgozzon ha átjutott a két kutyámon. ;) :DDD

    Utoljára szerkesztette: sertrex, 2018.07.12. 16:14:51
  • arty #15
    és a linken nem láttad a konkrétan megemlített appot, nem láttad a konkrét videot, ahogy indokolatlanul "elindul a kamera" - konkrétan? ;)

    gondolom a betörőt is hagyod dolgozni a lakásban, amíg össze nem szedi az értékeket - hiszen lehet, hogy csak eltévedt... nem kell ám a végtelenségig jóhiszeműnek lenni ;)
    Utoljára szerkesztette: arty, 2018.07.12. 15:26:39
  • Cat #14
    Elég, ha annyi szerepel, hogy hozzáférést adsz az alkalmazásnak a kamera használatához.
  • sertrex #13
    Hááát ja! Az emberi butaságot nem lehet kiszűrni. :))