MTI

Newton és Darwin közé temették Stephen Hawking hamvait

A kimagasló tudósoknak fenntartott temetkezési helyen, Newton és Darwin között helyezték végső nyugalomra Stephen Hawking, a március 14-én 76 évesen elhunyt világhírű elméleti fizikus hamvait a londoni Westminster-apátságban.

A gyászszertartáson az "asztrofizika popsztárjaként" is emlegetett tudóst Benedict Cumberbatch angol színész búcsúztatta, aki Hawkingot alakította a BBC egyik 2004-es televíziós drámájában, de megemlékezett az elhunytról Tim Peake brit űrhajós, Martin Rees királyi csillagász és Kip Thorne Nobel-díjas amerikai elméleti fizikus is. A családtagokon és a barátokon kívül szerte a nagyvilágból a nagyközönség ezer, sorsoláson kiválasztott tagja vehetett részt a gyászszertartáson, amely után Stephen Hawking szavait az űrbe, a Földhöz legközelebbi fekete lyuk irányába sugározták az Európai Űrügynökségnek a spanyolországi Cebrerosban lévő állomásáról.

A néhai fizikus lánya, Lucy szerint az 1A 0620-00 jelű fekete lyuk felé sugárzott szavak a béke és a remény üzeneteként szolgálnak az "egyetértésről és annak fontosságáról, hogy harmóniában kell együtt élnünk ezen a bolygón". Az üzenethez Vangelis, a legismertebb görög zeneszerző, többek között a Tűzszekerek és a Szárnyas fejvadász című film zenéjének komponistája szerzett kísérőzenét. Vangelis szerzeményét a szertartás résztvevői CD-n vihették.


Hawking földi maradványait a Tudósok Sarkában, Isaac Newton és Charles Darwin sírja között helyezték végső nyugalomra, egy olyan helyen, amelyet csak a nagy tudományos áttörést elérő elméknek tartanak fenn, és ahol a legutóbbi két temetést 1937-ben, illetve 1940-ben tartották. Newtont 1727-ben temették el a westminsteri apátságban, a közelében nyugszik 1882 óta Darwin is. Hawking sírja fölé egy emlékkövet állítottak azzal a felirattal, hogy "Itt nyugszik az, ami halandó volt Stephen Hawkingból 1942-2018", és a fizikus egyik leghíresebb egyenletével.

A korunk egyik legnagyobb elméjeként emlegetett tudós 1942. január 8-án született Oxfordban. Tizenhét évesen került az Oxfordi Egyetemre, ahol fizikából szerzett diplomát kiváló eredménnyel. Kozmológiai-asztrofizikai tanulmányait Cambridge-ben folytatta, ahol 1966-ban szerzett doktori fokozatot. Az egyetemi évek alatt gyógyíthatatlan betegséget (amiotrófiás laterálszklerózist) diagnosztizáltak nála, amely a mozgató idegpályák elsorvadásához vezetett. Kezdetben bottal járt, de 1969-ben végleg tolókocsiba kényszerült, a bénulás elhatalmasodása után fej- és szemmozdulatokkal vezérelhetővé tett beszédszintetizátor segítségével tudta már csak megosztani gondolatait másokkal.


Bár az orvosok rövid időt jósoltak neki, csodával határos módon több mint öt évtizedet élt együtt betegségével, amely testi állapotát lerontotta, de elméjét nem. Cambridge-ben, ahol lakott, Hawkingot március 31-én búcsúztatták a St. Mary templomban, annak az épületnek a közelében, ahol a tudós több mint 50 éven át tudományos tevékenységét végezte. A család korábban azt közölte, úgy fogják megrendezni a búcsúztatást, hogy a hívőknek és a nem vallásos résztvevőknek is megfelelő legyen. Stephen Hawking ateista volt, és nem hitt a halál utáni életben.

Hawking számos kitüntetés birtokosa volt, harminckét évesen lett a brit Királyi Akadémia tagja, 37 évesen megkapta Cambridge-ben a matematika tanszék vezetői posztját, amelyet Newton is betöltött. 2009-ben nyugdíjba vonult, de professor emeritusként folytatta munkáját a Cambridge-i Egyetemen, a relativitáselmélettel és gravitációval foglalkozó csoportot vezette.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gothmog #8
    hát akkor... ne dicsérjétek. vagy volt ilyen utasítás?
  • molnibalage83 #7
    Amit meg konkrétan az emberiség jövőjéről és űrutazásról nyilatkozgatott nettó hülyeség volt. Bár annak az elméleti fizikához sok köze nincs.
  • wraithLord #6
    Amit biztosan látok, hogy jó üzletember volt, a laikusoknak írt könyveivel pedig sikerült felépítenie egy zseni imázsát. Viszont arról megoszlanak a vélemények, hogy valójában mennyire volt jó fizikus, és ezért másoltam be azt az 5 pontot, amit egy függetlennek tűnő oldal az ő érdemének tulajdonít. De ha még ez sem az ő eredménye, illetve ha valójában az "igazi" fizikusok között is csak egy sokad rangú valaki volt, akkor nyilván ezt nem szabad elmaszatolni semmilyen ürüggyel sem.
  • Irasidus #5
    Szokták mondogatni, hogy halottról jót, vagy semmit. De, hogy mennyire nem tarjuk be ezt a mondást, az jól érzékelhető Hitler, Szálin, vagy akármilyen gazember esetében. Ugyanis az igazságot ki kell mondani, és a csalásokat, hamis, alaptalan hírnévben fürdőzőkről ki kell mondani, hogy a király meztelen! Nézzük már meg ki is volt valójában Hawking, és ne mindenféle hamis dolgokat terjesszünk róla! Amit itt felsorolsz, vagy , társszerzőként, bartelben volt a cikkben (a tudományban bevett szokás); vagy nem ő alkotta meg, és csak tiszteletből lett róla elnevezve például a Hawking-sugárzás, vagy csak írt valami tanulmányt róla, még egyetemi évei alatt (mert ugye kötelező). Egyik hírhedt nyilvános vitája a fekete lyukakról a youtubeon is fent van, érdemes megnézni, hogy az igazi szakember, hogyan leiskolázza Hawkingot. Tanulságos lesz. A fizikában, és fizikusi körben, ha tetszik, ha nem, ő egy pojáca, egy senki volt, és nem tartották számon. Egyedül a könyvei hitették el a laikus olvasóval, hogy ő egy zseni, és egyedül a laikusok körében épített fel egy jó marketinget (amiből busásan megélt ő, és a családja. Amerika, kapitalizmus rulez!). Többen utálták is ezért a húzásáért. Amúgy a könyveit már több mint tíz éve nem ő írja, hanem ma lánya, csak az ő nevével van kiadva. Tele is van hibával... Na de, a régebbi - 80-90-es években - írt könyvei, tényleg jók, olvasmányosak, és talán elsőként hozták közelebb a kozmológiát, és elméleti fizikát a nagyközönséghez. Ez az egyetlen dolog ami miatt igazán nagyra értékelhető! Már ha kell nagyra értékelni.

    Tehát te azt mondod ne gyalázzuk, én meg azt mondom, érdemtelenül ne dicsérjük!
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.06.17. 08:37:07
  • wraithLord #4
    "Here’s a list of Hawking’s greatest discoveries that reshaped science as we know.

    1. Gravitational Singularity

    Einstein’s theory of gravity allows singularities – locations in spacetime where the gravitational field of an astronomical body causes it to appear infinitely curved.
    Although the existence of singularities was unconfirmed but in the year 1970, Hawking and Penrose implemented the same theory to the entire universe validating that time and universe began from such a singularity commonly known as the Big Bang theory.

    2. Black Hole Dynamics

    The second law of black hole dynamics was postulated by him. It explained that the total surface area of a black hole could never get smaller.
    He also worked on the “no hair” theorem which postulates that black holes can be characterized by three parameters namely, mass, angular momentum, and electric charge.

    3. Hawking Radiation

    Physicists mostly believed that nothing could escape a black hole, but Hawking used quantum theory to explain that black holes emit heat which continues until they exhaust their energy and eventually vanish.
    Although this process is very slow and requires time equivalent to the age of the universe to evaporate a black hole of same mass size as the sun.

    4. Dawn Of Galaxies

    The British physicist also supported the cosmological inflation which describes how the universe expanded exponentially just after the Big Bang and gradually settled down to a slower expansion rate.
    He was the first one to explain how diminutive variations at the time of expansion may give rise to different galaxies in the universe.

    5. Wave Function Of The Universe

    In a quest to create a quantum theory of gravity, he collaborated with Jim Hartle in the year 1983 and proposed the wave function of the universe.
    This theory is known as the Hartle–Hawking state. It says that the Universe has no origin and it is still used by physicists to calculate the properties of the universe."

    Nobel-díjat nem kapott, mert elméleti fizikus volt.

    Az igaz, hogy a popkultúra kicsit túlfújta, de mindenképpen kiemelkedő szakember volt. Mi lenne, ha nem lenne ebből a topicból is Hawking-szapulás...
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2018.06.16. 16:12:56
  • qtab986 #3
    Elméletek amiket eddig nem sikerült bizonyítani azok mióta számítanak áttörésnek? Lehet, hogy sosem lesznek bizonyítva, lehet hogy megcáfolják őket.
  • tom_pika #1
    A fekete lyukak kapcsán végzett kutatás összemérhető Newton eredményeivel?