Berta Sándor

A digitali­zálásban látja a jövőt Spanyolország

Minden településre szélessávú internetet akar és az elektronikus közigazgatás kiépítésének felgyorsítását szeretné elérni Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök.

* A kormányzati tervek szerint a következő négy évben összesen 525 millió eurót (162 milliárd forint) fordítnak az országos digitális fejlesztésre, amely másodpercenként 300 megabit (Mbps) letöltési sebességet tesz majd lehetővé a felhasználóknak. Az idei, első ütemre vonatkozó 150 millió eurót (46,5 milliárd forint) e heti ülésén hagyja jóvá a kabinet. Spanyolországban a lakosság 76 százaléka számára érhető el internetes szolgáltatás, a bejelentett projekt révén ez 2021-re 95 százalékra emelkedhet. "A minőségi internetelérés az esélyegyenlőség kapuja" - hangsúlyozta Mariano Rajoy, és felhívta a figyelmet arra, hogy a digitális fejlesztés a települések elnéptelenedése elleni küzdelem része Spanyolországban. Éppen ezért választották a bejelentés helyszínéül a kelet-spanyolországi Teruelt, amely a legalacsonyabb népességű tartományi főváros a dél-európai országban - tette hozzá.

A befektetett összeg meglepő lehet annak fényében, hogy már most is Spanyolországnak van a legsűrűbb szélessávú hálózata Európában és az internetezés európai összehasonlításban is olcsónak számít. 18 millió háztartásban a lakosság 63 százaléka szörföl az elérhető legnagyobb sebességgel. Digitális közigazgatás terén is nagyon jól állnak, mivel az ország már 2011-ben felismerte, hogy milyen területeken vannak komoly lemaradásai és időben lépett. A digitális aláírás és az elektronikus adóbevallás a spanyol cégek számára már kötelező. Egyéb területeken is, szinte minden új technológia bevezetésénél - például az elektronikus személyi igazolványra való áttéréskor - is szigorúak, és a használatot rövid határidővel kötelezővé teszik. Az állampolgárok csupán néhány hónapos türelmi időt kapnak és kénytelenek megszokni az új szabványokat.


Az országban a központosított betegakták már szinte mind a 17 autonóm közösségben valósággá váltak és komoly segítséget jelentenek a diagnózisok elkészítésében, valamint a betegségek esetén az előgondoskodásban. Mindez komoly költségmegtakarítást tesz lehetővé az egészségügyben. A betegek gyorsan felismerték a rendszer előnyeit. Madridban a vasút-, a busz- és a metróhálózat esetében mindössze fél év alatt lecserélték a papírjegyeket és -bérleteket, immár mindenki memóriachipes plasztikkártyát használ. Eleinte az emberek még morogtak, de aztán gyorsan rájöttek, hogy az új módszer egyszerűen jobb.

A digitális átalakulást Spanyolországban a gazdasági minisztérium sürgeti nagyon, de a gyors változáshoz nem csupán jobb politikai koordinációra, hanem egy teljesen más élet- és fogyasztási kultúrára van szükség. A jó infrastruktúra miatt lépéselőnyben vannak más EU-országokkal szemben; a különböző helyi kormányok, a Telefónica, valamint a BBVA és a Santander bankok arra használták fel a gazdasági válság éveit, hogy milliárdokat fektettek be a hálózatokba és a marketingbe azért, hogy egy technológiabarát környezetet hozzanak létre. Spanyolország nem véletlenül előzi meg Németországot például a közigazgatás és a társadalom hálózatba kötöttsége, illetve a pénzügyi technológia területén.

Mindez azért lehetséges, mert a spanyol szabályozási hivatal és a gazdasági minisztérium 2011-ben jelentős egyszerűsítésekről döntött, amivel vonzóbbá váltak az optikai kábel-hálózatokkal kapcsolatos befektetések. A különösen technológiabarát kultúrának és a gyors adathálózatoknak köszönhetően tovább nőtt az internet és a mobiltelefonok használata. A felhasználók egyre inkább online bonyolítják a banki ügyleteket. Az Európai Unióban Spanyolországban van a legtöbb bitcoin-automata és az állam a mobilfizetés tekintetében is vezető. Francisco González, a második legnagyobb spanyol banknak számító BBVA vezetője közölte, hogy sem az állampolgároknak, sem a cégeknek nincsenek a technológiával kapcsolatos aggályaik.

Míg Magyarország Németország meghosszabbított munkapadjának számít, és a szerelősorokon betanított munkások tízezrei dolgoznak a szalag mellett, addig Spanyolország nem függ az ipari gyártástól, ezáltal nyitottabb a digitális fejlesztésekre. Tavaly ősszel elindították az Alastria nevű kezdeményezést, amely lehetővé teszi a spanyol vállalatoknak, hogy hatékonyabban cseréljenek egymással szolgáltatásokat, s alternatív utakon keresztül és kevésbé bonyolult módon fizethessenek. A városok hálózati ellátottságát tekintve Barcelona, Madrid és Santander az elsők, utóbbi pedig egyenesen globális referenciává vált a dolgok internete területén. Több millió szenzor méri a szemetesek telítettségét, kapcsolja fel vagy le a lámpákat és jelzi a szabad parkolóhelyeket utcai táblákon keresztül. Saját alkalmazás tájékoztatja a polgárokat a közlekedésről, a buszok pontosságáról vagy a környezetszennyezésről.

Persze attól még, hogy a spanyol nagyvárosokban az elektronikus élet szinte tökéletes, azért egy andalúziai faluban mindez még kissé másként néz ki. Másrészt a felhasználói tudatosság is alacsony szintű, az emberek nem igazán gondolkodnak azon, hogy az internet, a mobilfizetés és a mesterséges intelligencia miként változtatja meg a társadalmunkat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #3
    Öröm lesz nézni amikor majd kitör az újabb világégés és az EMP re épülő nukleáris fegyveeek szép tűzijátéka megvilágítja az eget.
  • Cat #2
    Azért ezt a politikusok nem mindenhol gondolják így. Például Magyarországon sem.
  • wraithLord #1
    ...Én pedig nagy naivan azt hittem, hogy a pattintott kőbaltában és az abakuszban van a jövő.