Gyurkity Péter

Új kémműholdat lőttek fel

A Zuma állítólagos kudarca után rögtön egy újabb titkos küldetésre került sor.

A SpaceX közvetlenül az év első hetében lőtt fel egy titkos rakományt, amely azonban a jelek szerint nem érte el a számára kitűzött pályát, bár az illetékesek még mindig nem nyilatkoznak a részletekről. (Nincs jobb módszer az elrejtésére, mintha azt állítják róla, hogy sikertelen volt a projekt.) A United Launch Alliance ezt öt nappal később követte, jó eséllyel egy kémműholdat indítva útnak.

Az ULA által használt Delta IV rakéta az NROL-47 jelzésű küldetésben vett részt, amelyet szintén nagy hallgatás övezett, tekintettel arra, hogy a Boeing és a Lockheed Martin összefogásaként létrejött szövetség ismét a National Reconnaissance Office (NRO) igényeit kiszolgálva állított pályára egy újabb rakományt. Arról sem beszéltek, hogy pontosan mi található a raktérben, de elemzők szerint minden bizonnyal egy kémműholdról van szó, mivel korábban mindössze 2 alkalommal vetették be a Delta IV 5,2-es jelzésű változatát, amely egy 5 méter széles teret biztosít a fellövendő eszközöknek, a 2012-es és 2016-os start esetében pedig valószínűleg a Topaz névre keresztelt felderítő műholdakat bocsátották fel.


A szövetség számára ez volt az idei első start, ezzel már 27 alkalommal teljesítették az NRO feltételeit – tavaly összesen háromszor került sor ilyen fellövésre, bár akkor még az Atlas V rakétát vetették be erre a célra. A 66 méter magas Delta IV esetében összesen 36 küldetésről beszélhetünk, ez a típus 2002 óta repül, ám eredetileg ez csak a Boeing tulajdonában volt, hiszen az ULA csak később, 2006 végén jött létre. A mostani küldetést egyébként 2 nappal elhalasztották, először az erős szelek, majd pedig egy szelep okozott problémát, de végül ezeket sikerült áthidalni.

Ami a SpaceX küldetését illeti, Musk cége szerint ők minden szempontból jól teljesítettek, a Falcon 9 rakétával nem voltak gondok. A Pentagon részéről viszont elhárították az ezzel kapcsolatos kérdéseket, ők kiemelték, hogy a SpaceX az illetékes ebben az ügyben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    Egyelore annyit lehet tudni, hogy:
    -a spacex-es raketa (elso es masodik fokozat) jol mukodott
    -a masodik fokozat picivel tobb mint egy kor utan visszajott, Afrika folott uritve ki a maradek uzemanyagot es az indiai oceanba csapodott
    -van ra nemi esely, hogy a muhold nem oldott le a rogzitokeretrol
    -ez utobbit a muhold gyartoja keszitette, a spacex tiltakozasa ellenere

    Szoval vagy sikeresen leoldottak es a muhold elment valamerre vagy a masodik fokozattal egyutt visszajott. A visszatereskor a legkorben valo eleges elott keszitett kepeken a jarmu hosszabol meg lehetne mondani hogy rajta volt-e a muhold vagy sem, viszont ilyen kepek letezeserol nincs infom, csak a kieresztett uzemanyag ket sugara latszik jol az ismert kepeken, maga a fokozat nem.

    Igazabol azt sem tudjuk milyen muhold volt, tehat azt is nehez lenne megallapitani, hogy merre keressuk ha megis csak sikerult volna a levalasztas.

    EDIT: a spacex-nek van rola videoja, mert volt egy elore nezo kamera a masodik fokozatban, a muhold alatt, csak ok nem publikalhatjak, az allam meg hallgat
    Utoljára szerkesztette: kvp, 2018.01.19. 11:04:15
  • NEXUS6 #1
    Volt egy cikk a múltkor, hogy miközben mindenki az óceánban kereste a Zumát az valójában végrehajtott néhány manővert, és eltűnt a kíváncsi szemek elől. :)