Gyurkity Péter

Lassan terjed el az androidos arcfelismerés

A gyártók lemásolják az Apple megoldását, a költségek miatt azonban elhúzódik a folyamat.

Az Apple a tizedik évfordulóra piacra dobott iPhone X típussal igyekezett ismét forradalmat csinálni a telefonos piacon, ez azonban a több érdekes újítás dacára eddig elmaradt. A 3D-arcfelismerés támogatása azonban mindenképpen követendő példának tűnik, ezt pedig az androidos készülékeken dolgozó gyártók le is koppintják majd.

Arról már a napokban írtunk, hogy a Samsung új chipje is erre koncentrál majd (többek között), időközben azonban a DigiTimes is elkészítette saját előrejelzését, amely meglehetősen vegyes képet tár elénk. Egyrészt leszögezik, hogy az androidos készülékeken dolgozó cégek mindenképpen igyekeznek majd követni a példát, itt tehát számíthatunk a 3D-arcfelismerés támogatásának kiterjesztésére, amit nagy valószínűséggel a hagyományos ujjlenyomat-olvasók visszaszorulása, netán azok hátoldalra történő száműzése kísér majd, másfelől azonban az is biztosnak tűnik, hogy a gyártási gondok és a költségek miatt ez nem lesz gyors folyamat.

A tajvani lap arról ír, hogy az első félévben nem számíthatunk komoly térnyerésre, mivel a piac nagyobb szereplői inkább a meglévő raktárkészletek kiszórásában érdekeltek, mintsem egy még újabb technológia nagy költségekkel járó tökéletesítésében és annak alkalmazásában. Jól jellemzi a helyzetet, hogy az Apple nem is olyan rég még mindössze 10 százalékos előállítási rátát tudott csak felmutatni az iPhone X kapcsán, ami persze azóta nagyot javult, de ez nyilván sokba került nekik. Mindenesetre több beszállító is dolgozik a helyzet javításán, a Kinko 3D-érzékelő lencséket fejleszt, míg a Qualcomm a Himax és a Truly mérnökeivel közösen igyekszik hasonló megoldást biztosítani a Xiaomi-Oppo párosnak.

Az AI támogatása szintén fontosabb lépésnek tűnik a cégek szemszögéből, még akkor is, ha ez egyelőre csak a hype szintjén jelent új korszakot. Az arcfelismerés tehát inkább a második félévben válik szélesebb körben elérhetővé.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • M2 #15
    Az alufólia sisakod nehogy lecsússzon, vigyázz! :-) Lúzer fasz.
  • ugh #14
    Nem. Az az allitasom kedves agyhalott batatom, hogy ha szertned, hogy ne olvasgassa az ujjlenyomatod, nem tudsz mar ellene tenni semmit.
    Attol, hogy valamit orommel hasznal tobb millio hulye birka gyikfasz meg nem lesz jo.
    Amugy ha jol tudom az apple nyomta ezt a sok kocsog kinai meg lemasolta.
    De ha az apple telefonok hivas kozben belerobbanna a hasznaloja buzi fejebe azt is lemasolnak mivel nincs izlesuk, nem gondolkoznak csak kopiznak.
    Mert az apple meno (szerintuk).
    Utoljára szerkesztette: ugh, 2018.01.15. 17:11:29
  • kvp #13
    "Vagy nem szarakszol hónapokig, hanem bemész egy boltba és pár perc alatt veszel egy közönséges nyomógombos telefont."

    Ami nem jo teljes erteku kommunikacios platformnak. Telefonalni azt mondjuk lehet vele. Az sg.hu-ra irogatni mar nehezebb lesz.

    ""Kb. mintha szépen lassan végigmennénk az ember összes biometriai jellemzőjén, amit levesznek egy rabtól mielőtt börtönbe csukják. :D" - tökéletes!"

    Mellekesen az ujfajta szemelyi igazolvanyon is rajta van az osszes digitalis formaban es barmivel kiolvashato. Igazabol az arckep es az ujjlenyomat csak a felhasznalot azonositja, de olyan mint egy felhasznaloi nev vagy email cim, nagyjabol mindenki ismerheti. Biztonsagi celra egyik sem alkalmas, csak a hagyomanyos agyban rogzitett jelszo. (amig nincs kozvetlen interface az emberi gondolatok es a szamitogep kozott)
  • M2 #12
    Az "autoriter rezsimek" tökéletesen elvannak okostelefonok nélkül is, egyetlen alapanyaguk a megfélemlített ember. Tehát amikor túlparázol, akkor csak megágyazol nekik.
  • M2 #11
    Vagy nem szarakszol hónapokig, hanem bemész egy boltba és pár perc alatt veszel egy közönséges nyomógombos telefont.
    Utoljára szerkesztette: M2, 2018.01.15. 10:15:40
  • M2 #10
    Vajon hány olyan idióta barom volt, aki bepillanatragasztózta az ujjlenyomatolvasót? Tíz millióból talán egy? Tehát szerinted ez a tízmilliomod emberke miatt fejlesztették ki a kijelzőbe épített olvasót? Tényleg ez az állításod?
  • Skylake #9
    "Kb. mintha szépen lassan végigmennénk az ember összes biometriai jellemzőjén, amit levesznek egy rabtól mielőtt börtönbe csukják. :D" - tökéletes!
  • Skylake #8
    Pontosan így gondolom én is, kolléga. A pofáról képzett egyedi azonosító a legnagyobb érték, mind kereskedelmi, mint hatalomfenntartási okból. Folyik a beszoktatás.

    A legjobb megoldás az arcfelismerő rendszerek esetében az, hogy nem csak az user azonosítható pontosan, annak tudta bélkül bármikor, amikor ránéz a telefonra, hanem ugyancsak bármikor, tudta nékül értékelhetővé válik arckifejezése és ez által érzelmi állapota, ha valamilyen terméket vagy szolgáltatást keres vagy használ. Autoriter rezsimekben pedig kész is az userek által mindig örömmel maguknál tartott telekép - Orwell megoldását messze túlszárnyalva funkcionalitás és elfogadhatóság tekintetében.
  • bPatrik0521 #7
    Nem tudom hol voltatok az elmúlt 10évben de attól még hogy nem ismeri fel az ujjlenyomatod ragasztó vagy összeverés miatt, attól még be lehet lépni kóddal. Segélyhíváshoz meg nem kell belépni.
  • kvp #6
    "Szoval ha mar minden teloban benne lesznek ezek a szarok akkor marad a "butatelo" ami amugy meg mindig ertelmesebb az egysegsugaru okostelo usernel."

    Vagy osszeraksz egy sajatot a polcrol leveheto alkatreszekbol. Peldaul egy raspberry pi zero w egesz jo alap, ebbe megy egy olcso modem (opcionalisan gps-el) es egy kesz multitouch-os lcd/oled kijelzo + hangszoro es mikrofon, esetleg jack dugo. Doboz, aksi es toltoaramkor kell meg es van egy sajat teljes erteku telefonod vagy tablet-ed, amire olyan szoftvert teszel amilyet akarsz es nincs rajta se kamera, se ujjlenyomat olvaso, se arcfelismeres, de jo kommunikacios celokra. (persze rakhato ra kamera is, meg minden, de akkor ott vagyunk ahol egy atlag kinai okostelefon)

    "Ha jól összevernek, még a mentőt sem tudod kihívni, mert nem ismer fel a telód!"

    A veszhelyzeti hivasnak akkor is mennie kell ha nincs sim kartya es zarolva van a keszulek. Ezert van az, hogy ha mast nem is, de 3 szamjegyu szamokat a zarolasi kepernyorol is lehet hivni. (112/911/stb)