Szekeres Viktor

Bright - Orkokkal és elfekkel teli jövő vár ránk?

Will Smith látványos új akciófilmje egy olyan világban játszódik, amiben az emberek más fantasy fajokkal élnek együtt, és a varázstudók mindenkinél hatalmasabbak.

Hogy tetszett a Bright?
  • Tetszett, jó film.
  • Közepes lett.
  • Gyengén sikerült.
  • Még nem láttam.
Haladnunk kell a korral, hiszen ma már a streaming platformok kezdik sorozatok terén a tévé koronáját elhappolni, és már a filmekre is kivetették hálójukat. Persze még messze vagyunk attól, hogy például a Netflix ugyanolyan nagyszabású premierekkel bombázza előfizetőit, mint a multiplexek a jegyvásárlókat, de kitűnő filmeket náluk is láthatunk, és olyanokat is, amiket nagyobb hájp övez - elég csak Adam Sandler vagy Brad Pitt legutóbbi darabjaira gondolni, vagy a Stephen King-adaptációkra, melyek nem csak a mozik monopóliumai voltak 2017-ben. Will Smith 90 milliós, alternatív világos fantasyje például múlt héten debütált egyszerre a világ 190 országában, így idehaza is.


Aki fürge volt, az már péntek délre ki is pipálhatta a Brightot, mely egy Shadowrun-szerű világban játszódik, bár mintha kissé lepukkantabb lenne. Nem nagyon van nyoma mindent behálózó gigakonszerneknek (vagy csak nem róluk szólt a film), dekások sem csellengenek minden sarkon, sőt, a mágia konkrétan eléggé szűkös erőforrásnak tűnik. Magának a filmnek a története is egy óriási hatalmú varázstárgy körül forog, amit egy ember és egy ork zsaru (az első ork zsaru!) próbál megvédeni egy elf lánnyal egyetemben, miközben rosszarcúak (nem csak orkok, hanem más elfek) próbálják megakadályozni őket ebben.

A Brightot egyértelműen a helyszínéül szolgáló világ adja el, amiről eleinte nem sokat tudunk, csak annyit, hogy kilenc faj népesíti be, de szép fokozatosan kibontakozik előttünk annak dinamikája. Például az, hogy az orkok nem a "rosszak", hanem inkább az alacsonyabb rendű polgárok szerepét töltik be, mint ahogy az elfek (tündék) sem "jók" (sőt!), ahogy szokás ábrázolni őket (már, ha nem Drizzt Do'Urden a nevük), de kiemelt státuszúak. És persze a mi világunk kapcsán felállított párhuzamok sem elhanyagolhatóak, sok karakter vagy felvetett probléma lesz ismerős, de inkább csak kikacsintás jelleggel, semmi prédikációt nem kapunk a forgatókönyvírótól.


A sztori középpontjában egy misztikus összeesküvés van, amit egy varázspálca jelenít meg, amit csak az ún. brightok képesek használni. Ez a varázstudó kaszt az átlagemberhez képest értelemszerűen óriási hatalommal rendelkezik, mások nem is nagyon érinthetik meg a tárgyat. Kár, hogy őket csak érintőlegesen ismerhetjük meg, karakterizációról végképp nem beszélhetünk. Ez - bár nagyobb ecsetvonásokkal - csak a két főhős privilégiuma, és ezért az érzelmi kötődés kifejezetten nehéz a néző részéről a karakterekhez. (Ég és föld például az, ahogy itt látjuk Lucy Fry elf lánykáját, Tikkát, ahhoz képest ahogy Luc Besson bemutatta anno Az ötödik elemben hasonló szerepet betöltő Leeloo-t.)

A Brighttal mégis az a legnagyobb probléma, hogy nem túl érdekfeszítő a története. Ha lehántjuk róla a fantasys körítést és a mitológia sejtelmességét, akkor egy sima (nem-is-annyira-haver) haverzsarus krimit kapunk egy macguffinnal és morális felhangokkal, pár érdekes, de vegyes megvalósítású akciójelenettel (némelyik pazar, de akad nagyon gagyi hatású is). Éppen ezért a néző tetszési indexe is jó eséllyel azt fogja tükrözni, hogy mennyire kelti fel az érdeklődését egy teljesen új világ bemutatása, amire nem kiemelten, expozíció útján kerül sor, hanem a történetbe ágyazva, apró morzsánként, olykor csak utalások révén adagolva az infókat, amik nagyon ügyesen indítanak meg gondolatokat az ember fejében.


Sokan vélekednek negatívan, illetve sokan tartják úgy, hogy a közepeset is csak alig érte el a film, pedig szerintünk minimum egy "nem rossz" besorolást azért megérdemel. Na, nem mintha ezzel villogni lehetne, utólag mindenképp kihagyott lehetőségként fogjuk emlegetni, de ha belegondolunk, akkor tele volt olyan momentumokkal, amik magukban rejtették valami sokkal jobbnak az ígéretét. A Netflix híres arról, hogy szabad kezet ad a készítőinek, de talán a filmek esetében ez még nincs így, vagy nem tudták eldönteni, hogy az író vagy a rendező dirigáljon, így pedig a végeredmény kissé korcs lett, amiről mintha nem lettek volna képesek eldönteni, hogy mi is akar lenni.

Klikk
ide!

Tehát a film legnagyobb pozitívuma maga a világ (az említett fajok mellett még egy kentaur rendőrt is látunk, valamint az állatok közül távolról észrevehettünk egy sárkányt is, valamint idegesítő tündérek is szerepelnek), illetve az azt körbeölelő mitológia, a fajok, azok együttélésének történelme. És ez az, amit például egy tévésorozat formájában frankón ki lehet aknázni, hosszabb formátumban mindennek a mélyére lehetne ásni. És ki tudja, talán a Netflixnél is felmerültek efféle lehetőségek, csak a közönség reakcióit akarták letesztelni ezzel a filmmel. Kár, hogy az nem úgy sikerült, hogy mindenki róla beszéljen egy ideig. Pár hónap, és talán már nem is fogunk emlékezni arra, hogy létezett a Bright.

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Bright
színes, amerikai scifi-fantasy, 117 perc, 2017

rendező: David Ayer
forgatókönyvíró: Max Landis
zeneszerző: David Sardy
operatőr: Roman Vasyanov
producer: Eric Newman, Ted Sarandos, David Ayer

szereplők:
Will Smith (Daryl)
Joel Edgerton (Nick)
Noomi Rapace (Leilah)
Lucy Fry (Tikka)
Enrique Murciano (Poison)
Edgar Ramirez (Kandomere)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zombee #24
    A Netflix ugyebár nem tud másban számolni, mint letöltésben/megtekintésben, lévén általánydíjas. Az a 11 millió nem rossz kezdésnek. Van annyira érdekes a világ, hogy lehet rá építeni, csak tényleg kevesebb etnikai dráma kéne. A mexikói mintára megalkotott gettóharcos orkok jópofák
  • Cyberdog #23
    Igen... mondjuk, én is éreztem, hogy valami még hiányzik belőle. Kicsit több poén belőle... ...talán. Vagy kevesebb elvarratlan szál. Nincs bajom a sok szálon futó filmekkel, akkor ha legalább a felét lezárják. De hát itt csak egyet zártak le igazából. A többi lóg a levegőbe. De... na még egyszer... DE...

    A Netflix hivatalosan is bejelentette a folytatást, köszönhetően a sikernek (igen... siker, közli a Variety a legrangosabb filmesszaklap online felülete) csakhogy #kalapos01 is megnyugodhasson, hogy nem csak a Blomberg közli a folytatás hírét.
    Hisz a Netflix letöltésszámban méri a sikert.
    Az első három napban 11 millióan tekintették meg a filmet. Will Smith mellett Edgerton is aláírt a folytatásra. A történetet nem Max Landis fogja írni, hanem új író lesz felkérve David Ayer, aki rendezni is fogja a második részt.

    Azért remélem, Ayer nem fogja teljesen elvetni az elsőben meglebegtetett szálakat:
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Will smith körüli titok, mint a kiválasztott és mágus, az ork prófécia, sötöbörö....


    Én várom a második részt.
  • Zombee #22
    Este megnéztem, jól el volt rejtve a kentaur rohamrendőr. Nem rossz film, de nem volt kiaknázva, talán túlságosan is rámentek az etnikai (ez esetben szó szerint faji) témára. Több poén is elfért volna.
  • Zombee #21
    Ha akkora poén, akkor akár folytatás alapja is lehet. Ennek az sem mond ellent, hogy a források csak Will Smith emelik ki a folytatásban. Volt már rá példa, hogy egy jó karakter több időt kapott a folytatásban.
    Én még nem láttam amúgy, de kíváncsi vagyok rá.
  • wraithLord #20
    Ja, tudom. :D De a 9-re már nem ülök be.

    Bár erre sem akartam, hanem a haverok kötötték az ebet a karóhoz, hogy menjek, de lényegen sajnos nem változtat.
  • grobs #19
    "beültem a moziba mindenféle elvárás vagy előítélet (gondolok itt a Disney-re, mert emiatt is "divat fikázni") nélkül, és talán már az első 20 percben néztem, hogy ez mi..."

    A Disney-t az első fele érdekli a mondatnak. A 7. rész és a 8. rész trailer-e után beültél a moziba erre a filmre. A Disney mindent megtett, hogy felkészítsen a filmre. Úgyhogy erről a régi vicc jut eszembe: "Vadász-vadász te szopni jársz ide."
  • Archenemy #18
    Tegnap láttam, jó volt, féltem hogy brutál SJW szájbarágós módon ki lesz domborítva a csúnya faji elnyomás, de elég jól volt megoldva az egész.
  • zetortraktor #17
    A végén a kitüntetésnél mondják, hogy ő az első, már ha lent erre céloz a kolléga, mert lehet, hogy nem rendőrnek első, hanem rendőrtisztnek, és csak azért, mert van más ork zsaru is, lehet ő az első.

    Én speciel szívesebben néztem volna egy buddy cop filmet Will Smith-szel és a kentaur zsaruval, az poén lett volna.
  • stremix #16
    Szerintem lehet, hogy nem konkrétan ebben a filmben, hanem általában a filmekben most szerepelt először ork zsaru. Legalábbis én másról nem tudok.
  • Nabateus #15
    Hol van benne ez a resz?

    Nekem az volt kicsit megkavaro, hogy -Spolier-
    a gonosz elf csaj miert akarta kinyirni Tikkat (rakuldott egy fejvadaszt) ha az a tesoja volt.

    Az LA latin alvilaga viszont jol meg volt csinalva. Marmint olyan kb mint a mi valosagunkban/jelenunkben... :)