Ötvös Tibor

Brutális a Megtorlás

A Téli háború rendezője egy, egyesek szerint beteg, szerintem "pusztán" zsigerig hatóan brutális westernt tett le az asztalra a Megtorlás képében, benne egy szokás szerint zseniális Guy Pearce és egy szintén remeklő Dakota Fanning.

Hogy tetszett a Megtorlás?
  • Tetszett, jó film volt
  • Közepes lett
  • Nem tetszett
  • Nem láttam
A western aranykora már rég a múlté, bár alkalmanként kapunk pár izgalmas projektet (A félszemű vagy éppen a Csontok és skalpok) és nem éppen jól sikerült feldolgozásokat (A hét mesterlövész) is. Az azonban biztos, hogy akadnak továbbra is olyan filmesek, akikben még mindig él a Sergio Leone és társai által a vásznakra álmodott vadnyugati táj és környezet és ennek megfelelően próbálnak alkalmanként visszatérni eme világba. A holland Martin Koolhoven bevallottan ezen rendezők közé tartozik és ez érződik a Megtorlás minden pillanatán. Persze ehhez kellett egy olyan zseniális színész is, mint Guy Pearce, aki lubickol a zsarnoki és ördögi tiszteletes szerepében.

Johanna egy tipikus vadnyugati kisváros megbecsült bábája, akit még némasága sem akadályoz meg abban, hogy segítsen az embereken. Mindez azonban nagyon megváltozik, mikor a városba megérkezik az új tiszteletes, aki hamar a nő ellen fordítja az egész közösséget. Hogy erre mi is az oka, az a két ember múltjából derül ki, de ezt persze nem fogom elárulni. A két és fél órás film négy fejezetre van osztva és ezek között változnak az idősíkok is, hogy a végén szokás szerint összeálljon minden és magyarázatot kapjunk a történésekre.



Az, hogy a film brutális szerintem senkit nem lep meg, hiszen már a híre jócskán megelőzte a filmet, de aki nem bírja a különböző naturális ábrázolásokat (nyelvkivágás, kibelezés és persze szexjelenetek), az nyugodtan hagyja ki a Megtorlást. A holland rendező és stábja valóban nem fogták vissza magukat, ugyanakkor egy pillanatig sem öncélú az ábrázolásmód. Ehhez persze kellett egy zseniális Guy Pearce, aki nélkül közel sem lenne ilyen hatásos a végeredmény. A színész egyszerűen egy igazi szemét, maga a megtestesült gonosz aki éppen azt személyesíti meg, ami ellen beszél. A mozdulatai, a tettei és az az elán, ahogy a lelki terror szinte minden eszközét felhasználja Johanna megalázására mindenképpen a film kiemelkedő pillanatait okozza.

A film másik pontja a Johannát alakító Dakota Fanning, aki elég szokatlan választásnak tűnt így elsőre, de bármennyire is megszoktuk a gyerekesebb szerepekben, a rettegő és harcoló nő karakterét is remekül hozza. Van persze olyan része a filmnek (pontosabban epizódja), melyben lubickol és van, ahol kicsit háttérbe szorul, éppen a Havas Jon szerepében megismert Kit Harington története miatt. Fanning meglepő módon éppen a bordélyos szakaszban él igazán és itt látszik legjobban, mennyire élvezi a filmet és él a karakterben.



Egy szó mint száz, azért jó látni, hogy a sok folytatás és szuperhősös film mellett akadnak még bevállalósabb filmesek is, akik egy feltehetően szűkebb réteg igényeit próbálják meg méltó módon kiszolgálni. A Megtorlás amolyan western-gore-dráma-bosszúfilm, mely elsőre elég hosszúnak tűnhet, ám a két és fél óra elég gyorsan elmegy, egyedül a harmadik negyedben ül le kicsit a produkció. Ez azonban megbocsátható, bár ha Samuel karakterét kicsit jobban megvágják, még jobban örülnénk a végén. De így sincs okunk panaszra, a Megtorlás az év egyik legemlékezetesebb alkotása.

Klikk ide!
Klikk a poszterre a nagyobb változathoz
Megtorlás (Brimstone)
holland-francia-német-belga-svéd-angol thriller, 148 perc, 2016
18 éven aluliak számára nem ajánlott!

Rendező: Martin Koolhoven
Producer: Uwe Schott, Els Vandevorst
Operatőr: Rogier Stoffers
Forgatókönyvíró: Martin Koolhoven
Vágó: Job ter Burg

Dakota Fanning (Liz)
Kit Harington (Samuel)
Carice van Houten (Anna)
Guy Pearce (Tiszteletes)
Emilia Jones (Joanna)
Paul Anderson (Frank)
Carla Juri (Elizabeth Brundy)
William Houston (Eli)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ender Wiggin #5
    A Thor, mint jó film. Hahaha. Tudod, mit akkor nézzed. Egyébként meg, amikor megnézel 60-70 új filmet egy évben (de lehet, hogy többet is) és mind szar, miközben rengeteg kedvenced van 15-20-25 év távlatából (meg abból a korszakból, mikor még nem is éltél), akkor azért elgondolkozol, hogy lehet, hogy mégis a mai filmes kínálattal lehet a baj, nem az ízléseddel. De lehet, hogy te nem gondolkozol el. Vagy vagy.
  • zetortraktor #4
    Hol olvastál ítéletet, mesélj. Akkor gyk: tök jó, hogy az emberek megnézik azokat a filmeket, mindenki azt néz, amit akar. De szerintem már te is olvastál olyat, hogy valaki panaszkodik, hogy csak szar filmek vannak, vagy hogy nem tetszett neki valami. És úgy írja, mintha a filmek hibája lenne, hogy ő nem valami jót néz meg. A megoldás? Nézzen az illető jó filmeket.

    Az, hogy valaki elé teszel egy vagy két jó filmet, és ő nem nézi meg, az nem kedv, hangulat vagy ízlés kérdése. Mert valamikor úgyis lenne hozzá kedve vagy hangulata (milyen hangulat kell ahhoz, hogy valaki jó filmet nézzen?). És mégsem fogja senki megnézni ezt vagy a Rögtönzött szerelmet.

    Ennyi.

    Hadd sajnáljam azokat, akik lemaradnak olyan zseniális filmekről, amiket ők is imádnának csak azért, mert őket csak a biztos választás folytatások érdekli. Nyilván nem azért néz meg senki egy Rossz anyák 2-t vagy Justice League-et, mert azt olvassa róluk, hogy milyen jó. Mint ahogy a Thor 3-at sokan megnézik azok közül is, akik nem látták mondjuk a második részt, mert azt olvassák róla, hogy mennyire jó.
  • tomboy013 #3
    A durva inkább az, hogy filmes ízlés vagy inkább kedv és hangulat alapján ítélkezel mások felett.
  • nlght #2
    Mennyire durva, hogy brutális lett a Megtorlás, kis híjja lehetett h megtorló legyen...
    Ebben a westernben vannak indiánok? Ha vannak akkor indiánnak hívják őket vagy natív amerikaiaknak?
  • zetortraktor #1
    Az a durva, hogy van, aki képes Rossz anyák 2 vagy Justice League-szintű filmeket nézni, amikor csak ebben a hónapban olyanok vannak a moziban, mint a Megtorlás, a Rögtönzött szerelem vagy a 120 dobbanás percenként. Oké, a Thor: Ragnarök is.

    Ha a Justice League királyság film, akkor persze nem szóltam és mea culpa, de sosem fogom megtudni.