Berta Sándor

Tajvanon is megbírságolták a Qualcommot

Egyre nehezebb helyzetbe kerülhet a gyártó, amely ezúttal az ázsiai szigetországban kapott büntetést.

A tajvani versenyhivatal (FTC) - a piaci pozícióval való visszaélés miatt - 23,4 milliárd tajvani dolláros (átszámítva 773 millió dolláros) pénzbírságot szabott ki a Qualcommra. A vád az volt, hogy a konszern legalább hét éven keresztül megsértette a piaci versennyel kapcsolatos törvényeket és csak úgy járult hozzá a szabadalmai licenceléséhez, ha a partnerei chipeket is vásároltak tőle. E módszerrel a társaság 400 milliárd tajvani dolláros szabadalmi licencbevételt generált. A büntetés kifizetése mellett a Qualcomm köteles a vetélytársaival megkötött szerződéseket módosítani, illetve bizonyos dolgokat megváltoztatni vagy törölni.

A kartellügyi szakemberek úgy vélték, hogy a magatartásával a Qualcomm megerősítette az okostelefon-chipek piacán megszerzett monopolhelyzetét. Amelyik ügyfél nem fogadta el a szerződési és a licencfeltételeit, annak a vállalat nem szállított chipeket és ezzel megsértette a tajvani törvényeket. A helyi cégek egyébként 30 milliárd dollár értékben vásároltak chipeket a Qualcommtól. A helyzetet súlyosbította, hogy a gyártó a licencszerződések keretében arra is kényszerítette a partnereit, hogy bizalmas információkat adjanak át neki, többek között az áraikat, az ügyfeleik neveit, a szállítási mennyiségeiket és a modelljelöléseiket.

A Qualcomm tagadta az ellene felhozott vádakat és közölte, hogy tajvani bíróságokhoz fog fordulni és fellebbez a versenyhivatal döntése ellen. A pénzbüntetés ráadásul semmilyen összefüggésben nincs a bevételeivel vagy a tajvani tevékenységével.

Az Európai Bizottság korábban versenyügyi eljárást kezdeményezett a Qualcomm ellen és az azzal zárult, hogy miután a társaság megtagadta bizonyos anyagok és információk kiadását, így akár napi 580 000 eurós pénzbüntetést is kaphat. A Qualcomm fellebbezett a döntés ellen, de az Európai Unió Bírósága elutasította a beadványát. A vállalat ezenkívül harcban áll az Amerikai Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottságával (FTC) is, amely szintén a piaci versenyt sértő üzleti gyakorlat alkalmazásával vádolja. Ezután kirobbant az Apple kontra Qualcomm vita is: az Apple azt állította, hogy a vállalat visszatartotta a licencfizetéseit, ráadásul túl magas licencdíjakat, 1 milliárd dollárt követelt olyan szellemi tulajdonért, amelyet valójában az almás óriáscég fejlesztett ki. Végül Dél-Koreában 910 millió dolláros bírságot szabott ki a cégre a helyi szabályozó hatóság.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!