MTI

Az USA-ban épít gyárat a Foxconn

A főként bémunkákból élő tajvani cég 10 milliárd dollárból épít LCD-gyárat Wisconsinban. Vége az olcsó kínai munkaerőre épülő korszaknak?

A bejelentés jelentőségét mutatja, hogy azt Donald Trump amerikai elnök jelentette be a Fehér Házban. Az amerikai Apple okostelefonjaihoz alkatrészeket gyártó Foxconn döntését a Politico című lap Trump elnök számára politikailag jelentős eredménynek minősítette. Donald Trump ugyanis beiktatása óta több amerikai és külföldi vállalatvezetővel egyeztetett személyesen annak érdekében, hogy az Egyesült Államokban hozzanak létre új beruházásokat, és ezzel új munkahelyeket is. A Foxconn - Trump bejelentése szerint - hét szövetségi állam közül választotta ki Wisconsint a beruházás színhelyéül. Az új üzemben a tervek szerint televíziókban és számítógépekben használatos folyadékkristályos képernyő (LCD) paneleket gyártanak majd.

Ebben az államban a republikánus Scott Walker a kormányzó. Bár az állam szavazói az elmúlt évtizedek választásain többnyire demokrata párti elnökjelölteket támogattak, 2016-ban a többség - éppen a gazdaság megélénkítése reményében - Donald Trumpra szavazott. "Nagyszerű nap ez az amerikai dolgozók és mindenki számára, aki hisz a Made in USA koncepciójában" - fogalmazott az elnök a Fehér Házban, ahol Terry Gou, a Foxconn vezetője mellett ott állt Paul Ryan házelnök, aki maga is wisconsini politikus, valamint Scott Walker kormányzó. "Gou elnök hisz és bízik az amerikai gazdaság jövőjében" - fogalmazott rövid beszédében Trump, aki nem mulasztotta el hozzátenni: "Ha nem választottak volna meg engem elnöknek, Gou határozottan nem itt költött volna el tízmilliárd dollárt."


A beruházást Wisconsin állam is segíti: 15 év alatt összesen 3 milliárd dolláros gazdasági ösztönzőkkel támogatja az óriásvállalatot, ám csak abban az esetben, ha a Foxconn létrehozza az ígért 3 ezer új munkahelyet és a dolgozóknak átlagosan évi 54 ezer dolláros fizetést biztosít. Scott Walker kormányzó a beruházást Wisconsin története legnagyobb gazdasági fejlesztésének nevezte. Arról nem közölt részleteket, hogy a tajvani óriáscéget az állam milyen jellegű segítséggel ösztönzi: készpénzzel, adókedvezménnyel vagy infrastrukturális beruházásokkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • TokraFan #24
    Legfelsőbb szinteken a korrupció mindig is jelen volt az USA-ban (és tkp. minden országban), ezzel önmagában nincs baj (illetve van, de érdemben tenni ellene irtó nehéz), ugyanakkor emellett az egyének boldogulása sokkal kevésbé korlátozott, mint itthon. Az egész vállalkozási környezet alapjaiban más, sokkal támogatóbb és kiszámíthatóbb, így lényegesen könnyebb vállalkozást indítani és megcsinálni a saját szerencséjét az embernek. De leginkább a finanszírozás működik jól. Ha van egy jó ötleted, számtalan befektetőt lehet végigjárni és pénzt szerezni a start-hoz. Az összes ma már sikeres amerikai IT vállalat így indult el, itthon meg azért maradnak le a cégek, mert nincsenek befektetők, vagy legalább is, nagyon nehéz pénzt szerezni egy project-re. A magyar sikerek jelentős része is külföldi tőkéből valósult meg, szerencsére egyelőre még lehet próbálkozni itthonról is tőkebevonásra, csak sokkal-sokkal nehezebb és körülményesebb. De az állami támogatások jelentős részénél esély nincs arra, hogy földi halandó hozzá jusson, mert elviszik a haverok...
  • Tetsuo #23
    Úgy gondolom, hogy nagyjából igazad van, de mára az Egyesült Államokban sem olyan könnyen boldogul az, aki pusztán tehetséges, egyre inkább érvényesül ott is a kapcsolatrendszer, illetve nagyobb szinten a maffia - amit pont a nagyobb cégek képviselnek és lenyomják a kisebbeket.
  • TokraFan #22
    De éppen azt nem tudjuk, hogy jó lesz-e a népnek, vagy főleg csak valakiknek. Majd kiderül. Egyébként az ilyen giga gyárakkal és az általuk egyszerre viszonylag nagyszámú munkahelyteremtéssel jól lehet haknizni, csak valójában nem ettől működik a jóléti társadalom, hanem a kis/közepes vállalkozásokat támogató, azokat érvényesülni hagyó, az egyéni kezdeményezéseket, a tehetséget támogató és nem elkaszáló környezettől. A 3000 munkahely jól hangzik (és persze jó is az ott élőknek), de egy 300milliós országban ez nem javít érdemben semmin. (lásd itthon, hiába hakniznak néhány multi által teremtett éhbér munkahellyel, ha közben a jogi/gazdasági szabályozás olyan tré, hogy a kkv szektor gyakorlatilag csak vergődik). Itthon a tehetségeket nem gondozzák, hanem lehúzzák, elkaszálják. Így nem csoda, ha az értelmesebbje amint teheti, elmegy innen. Példák sokaságát lehetne felmutatni, ahol olyan emberek csináltak sikert külföldön, akik itthon nem kellettek senkinek. Az USA (és még néhány ország) a támogatásban piszok jó! Ebben különbözik az ottani és az itteni oligarcha rendszer. Itt nem sok esélyed van, ha nincs politikus, vagy ahhoz közeli haver. USA-ban anélkül is buldogulhatsz, ha ügyes vagy.
  • Tetsuo #21
    Úgy látom te szándékosan félremagyarázod ostoros kijelentéseit és így az általad elcsúsztatott szövegre próbálsz magyarázatokat adni (szalmabáb-érvelés), de arra sem sikerül egyéb érvelési hibák nélkül (pl. személyeskedés).
    Ezzel a viselkedéssel magát az értelmes diskurzust rombolod, hiszen a többség - legalábbis itt - nem akar vagy tud lemenni az általad képviselt vitakultúra szintjére.
  • ostoros #20
    Ha az üzlet jó az államnak, és azon keresztül a népnek, az hazafias cselekedet. Ha csak Trumpnak lenne jó, akkor nem lenne az. Lásd: Orbán.

    Az USA pedig eleve oligarchia, nem változik semmi azzal, hogy beengednek pár újat a körükbe.
  • TokraFan #19
    Neked kéne kicsit figyelmesebben olvasni, ugyanis ÉN egyáltalán nem sajnálok semmit a Foxconn-tól! Mindössze azt kell látni, hogy ez nem egy hazafias cselekedet, hanem egyszerű üzlet, amit Trump is pontosan tud, mivel alapvetően üzletember, a profiton kívül semmi más nem érdekli. A hangzatos hazafias maszlag neki is csak azért kellett, mert most éppen erre érzékeny a gondolkodni képtelen tömeg jelentős része, így erre rágyúrva lehet olyan pozícióba kerülni, ahonnan aztán lényegesen nagyobb profit lapátolható ki, mint eddig bármilyen más vállalkozásból.

    Azon persze lehetne vitatkozni, mennyire jó az ilyen kompenzáció (ha egyáltalán erről van szó, mert ezt egyelőre még nem látjuk), ugyanis ez melegágya az oligarchia kialakulásának, ahol nem feltétlen az nyeri majd el az egyébként az adófizetők pénzéből finanszírozott állami megrendeléseket aki a leginkább alkalmas rá, hanem azok, akiknek ez be lett ígérve némi munkahely teremtésért cserébe. Aztán majd ne csodálkozzon senki, ha a BKK-hoz hasonló trágyadombok születnek azért, mert a tendert nem az viszi, aki ért is hozzá.

    Aztán ezt tovább lehet gondolni, hogy hosszútávon ez előnyös lesz-e majd az ország számára...
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2017.08.01. 15:09:31
  • ostoros #18
    Olvasd el figyelmesebben!
  • TokraFan #17
    Az a "jólét" lehet, hogy neked elég volt, nekem (és szerencsére a többségnek) nem. Persze én is ismertem olyat, akinek a trabant+közmű nélküli présház az isten háta mögött elég volt a boldogsághoz. De aki ennél többre vágyik, annak valamiből finanszírozni kell egy valódi jólétet. országos léptékben is. Ezt pedig alibi munkahelyekkel (pl. közmunka), nem fogod kitermelni, csak versenyképes gazdasággal lehet. Ha ez nincs és az ország lezüllik, akkor marad a hazafias érzelmeskedés és minden sikeresebb zsigergyűlölete. Attól ugyan a gyűlölködőnek még nem lesz több, de a magyarnak a szomszéd tehén állapota mindig fontosabb volt, mint a saját életének átgondolása és annak jobbá tétele.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2017.08.01. 14:45:20
  • ostoros #16
    Így van.
  • ostoros #15
    Tévedsz. MINDENBEN.
    Első tévedésed, hogy nem keverem. Van ahol a kapitalizmus nem így működik, mert NEM a büdös libsik irányítják.
    Második tévedésed, hogy nem finanszíroztak semmit külföldről a Kádár rendszerben, összesen 1 milliárd dollárt vettünk fel, a többi 20 kamat és árfolyamveszteség volt. Mi magunk finanszíroztuk azt a "jólétet" (már ha annak lehet nevezni) nem a külföld, ez is egy büdös libsi hazugság.

    Az állami tendert meg mit sajnálod a foxtól? A Lockheed vagy a Boeing talán olcsóbban dolgozik?
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2017.08.01. 13:17:25