MTI

Mikrocsipet ültetnek be egy amerikai cég dolgozóiba

Mikrocsipeket ültet be dolgozóiba egy amerikai technológiai cég, amely egyebek között lehetővé teszi számukra, hogy egyetlen érintéssel fizethessenek a vállalat büféjében.

A wisconsini Three Square Market cég 50 munkatársának hüvelyk- és mutatóujja közé ülteti be a rizsszem nagyságú mikrocsipet, amely rádiofrekvenciás személyazonosítóként (RFID) működik. "Az RFID technológiát mindenféle vezérlésre fel fogjuk használni, kezdve attól, hogy fizetni lehet vele cégünk büféjében, ajtónyitásra, a másológépek használatára alkalmazható, be lehet vele jelentkezni a cég számítógéprendszerébe, telefonjaiba, orvosi/egészégi állapotról szóló információkat lehet tárolni benne, és más RFID termináloknál is használható fizetésre" - írta közleményében Todd Westby, a vállalat vezérigazgatója, hangsúlyozva, hogy az alkalmazottak magánszféráját nem fogja sérteni a mikrocsip használata, és minden adatot titkosítás véd.

"Ez a következő technológia, amely elkerülhetetlenül meg fog valósulni, és mi részesei akarunk lenni. Ez a technológia a mindennapok szabványává fog válni, lehetővé téve útlevélként, a közösségi közlekedésben és mindenféle vásárlásban való felhasználását" - tette hozzá a The Verge technológiai portál szerint. A technológia a mobiltelefonos fizetési rendszer analógiájára épül. Az amerikai cég nem teszi kötelezővé alkalmazottjainak a használatát, de akiknek beültetik, annak kifizetik a 300 dollárba kerülő mikrocsipek árát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • HyBrIDNyLA #4
    Én köszönöm, biztos nem kérnék belőle. Adjanak egy kártyát, jól elvagyok vele, itt lóg a nyakamba most is, köszönöm szépen, pontosan elég, bejutok vele ahova kell. Pont most lett cserélve, mert tönkrement, úgy látszik ez is tönkre tud menni, ha RFID ha nem.
  • takysoft #3
    Nem értem, ez hol kontroll. Ez egy azonosítási metódus. Teljesen kényelmes és jó. Gondolom ismeritek az RFID technológiát. Kimondottan jó erre a célra.

    Remélem gyorsan elterjed. Nyithatom vele a lakásom, ez lesz a BKK bérlet, és a pénztárca is egyben. Sőt, a személyit is kiváltja.... Sosem felejtem otthon többet ezeket a vackokat. Kicsit irigylem is a jövő generációját.

    Amire figyelni kell:
    -Semmiképp ne legyen másolható. Erre már most is vannak megoldások. Eleve nem jó, ha túl könnyen bejut valaki a házamba.
    -A leolvasás csak azonnali azonosításhoz legyen elég. A leolvasott adatot percekkel később ne lehessen felhasználni. (vagyis az utcán leolvasott adatokkal később boltban fizenti ne lehessen)

    Az ilyen tech cégek remek tesztelői az ilyeneknek. Azért nem szívesen bízza rá az ember a lakása és pénze biztonságát egy rendszerre, amennyiben az nem bizonyítottan biztonságos.

    Járhat hozzá pin kód is. Esetleg biometrikus azonosítással is össze lehet kapcsolni.

    Aztán a rendszerek átjárhatósága is kérdéses. Pl ha a Magyar Állan adatbázisában megvan az újjlenyomatom, akkor az RFID leolvasása után azzal is tud autentikálni.
    De megkaphatje-e ezt az információt pl a BKK rendszere? Vagy engedélyezhetem-e ezt?

    Az RFID chip önmagában nem képes ezeket az adatokat tárolni. Csupán egy rövid azonosítószámot tud visszaadni. Személyi igazolványszámot pl.
    Minden egyébhez internet kell. (vagy legalább is az adott rendszer intranete)

    Sokat segít, hogy egy ilyen RFID chip csupán centiméterekről olvasható le.
    Így az adatok nagyon nehézkesen olvashatók le. Kb olyan nehezen, mint ha az ember zsebéből a kulcsait lopnák ki. Bár annál talán egyszerűbben.

    Ugyanolyan ez, mint amikor a metrón valaki a tömegben végigmegy egy paypass temrinállal, és elhúzogatja az emberek táskája mellett... amerikában nagyon sok pénzt loptak így emberek.

    Nagyon hasznos lehet ilyen rendszer egészségüyi azonosításra. A mentős lehúzza a leolvasót, és már ott is van a beteg neve és teljes kórelőzménye másodpercek alatt. gyógyszerérzékenységek stb.

    Hosszútávon a beültetett eszközök okosabbak is lehetnek. Méretik pulzust, vércukorszintet, stb. Sőt... akár azonnal mentőt is hívhat a rendszer már egy közelgő infarktus előtt is! Persze ez más egy következő lépés.

    Lesz ilyen? Naná. Minden jel arra mutat, hogy lesz.
    Kötelező lesz? Igen. A pénztárcából sokkal könnyebb kilopni egy kártyát. Az észrevehetetlen is kb. Pontosabban... államilag nem hiszem, hogy az lesz, csak bizonyos feladatokhoz és szolgáltatásokhoz lesz az. A katonák ma is RFID chipeket használnak a régi dögcédulák helyett.

    Lesz ebből a világon bármilyne hátránya bárkinek is? Hú, ez jó kérdés...
    Ez egy azonosítási séma. Méghozzá egy nagyon profi rendszer. Beültetett RFID chip+biometrikus adatok.... ilyen komoly rendszer még soha nem volt a történelemben.
    Szóval a tolvajoknak nehezebb lesz.

    Milyen hátulütőim lehetnek ebből?
    Hogy a dolog egyszerűsége miatt megnő azon helyek száma, amik azonosítást igényelnek. Ez érinteni fogja azokat is, akik maradnak a kártyás megoldásnál amúgy...
    Azonosítást igényel majd egy buszjegy vásárlása, a belépés a plázába. BKV megállóba... Amíg ma ezt az ellenőr le se olvassa... úgy ezt később a rendszer mindent regisztrál.
    Amennyiben egy (korrupt) kormány erre kötelezi őket "biztonsági" okokból, úgy ezeket az adatokat automatikusan elkérhetik... így bár az RFID konkrétan nem követhető technológia, a nagy tesó tudhat minden lépésedről.

    Ez ellenben nem technológiai kérdés, hanem állami. Ez a technológia tud jól működni, és ha az emberek kiállnak a privát szférájuk jogainak védelme mellett, akkor ezekeről az azonosításokról mindig épp csak az tud majd, akit szeretném is, hogy tudjon róla.
    Ami amúgy jó alibi lehet olyan esetekben, amikor rám akarnak húzni valami bűntényt.

    Illetve hát... az, hogy az RFID chipet csak 1-2 centiről lehet leolvasni, az egy technológiai kérdés. Lehet, hogy a holnap leolvasója ezt méterekről meg tudja majd tenni, akkor pedig aztán tényleg minden biztonségi kamera tudja, ki vagyok.

    Én azt szoktam mondani..... az emberiség megállíthatatlanul halad a jövő felé. Mint egy gyorsvonat. Ha megpróbálunk rátaposni a fékre, az nem fog működni.
    Az a dolgunk, hogy kiválasszuk a megfelelő vágányt. És olyan jövőt építsünk a következő generációnak, amiérrt hálás lehet.

    Az ingorancia erre a lehető legrosszabb eszköz.
  • KaOz #2
    hát baszki, itt a vég.
    Ez lesz majd az általános, aki meg nem akarja az lesz kirekesztve...
  • esztyopa #1
    Kezdődik a totális kontroll.
    Miután minden adat a birtokába került a vezetésnek,jöhet a kontroll alapján végzett *befolyásolás*,majd a szabad akarattól való...megfosztás !
    ...szép új világ...