Berta Sándor

Jogszabályokat sért a hálózatba kötött játékbaba

A My Friend Cayla nevű játékbaba nem védett Bluetooth-kapcsolaton keresztül kommunikál a mobilokkal, így gyakorlatilag bárki rácsatlakozhat.

A My Friend Cayla nevű játékbaba segítségével illetéktelenek könnyen kapcsolatba léphetnek a gyerekekkel. A biztonsági rést felfedező brit kutatók például A bárányok hallgatnak című filmből játszottak le részleteket. A vásárlók kötelesek a játékok használata előtt beleegyezni abba, hogy az adataikat személyre szabott reklámokhoz használják fel és harmadik félnek továbbítsák. Ezenkívül minden rögzítésre kerül, amit a gyerekek a babának mondanak, majd az üzeneteket elküldik egy amerikai cégnek, amely beszédfelismerésre specializálta magát. Szintén kifogásolható, hogy a termékek rejtett reklámokat is tartalmaznak.

Egy 25 éves jogászhallgató, Stefan Hessel szerint az IT-biztonság és az adatvédelem alapvető műszaki és jogi szempontjainak sem felel meg. "A játék Bluetooth-kapcsolaton keresztül van összekötve egy mobiltelefonnal. Ez a kapcsolat azonban nem védett, ezáltal lehallgatási lehetőségek nyílnak. Illetéktelenek egy másik okostelefonnal vagy laptoppal hozzáférhetnek a baba mikrofonjához és hangszórójához, így hangok jegyezhetők fel vagy játszhatok le, vagyis a terméken keresztül beszélni lehet. A játékbaba tehát voltaképpen egy rejtett adó, ez pedig a német távközlési törvény 90-es paragrafusa értelmében tiltott."


"A szabályozásban két fontos szempont van: az első, hogy az eszköz adó-e vagy sem, a második, hogy rejtett-e vagy sem. Amennyiben egy mikrofonos és kamerás készülék az adatokat egy memóriakártyán tárolja, akkor az nem nevezhető adónak. Viszont ha a felvevő- és az adófunkciók rejtve vannak, például egy babában, akkor kifelé mindennapi tárgynak tűnik. Egy poloskát lehet birtokolni, mert nem rejtve végzi a dolgát, de ha valaki már egy babába teszi, akkor rejtett megoldás, így pedig illegális" - jelentette ki Stefan Hessel.

A gyártó állítása szerint ez az első okosbaba a piacon, a cég azonban elmulasztotta azt, hogy a biztonsági szempontokkal és az adatvédelemmel foglalkozzon. Az pedig végképp gond, hogy egy ilyen eszköz a gyerekszobába kerülhet. Németországban az illetékes hivatal drasztikusan reagált a vitatott termékkel kapcsolatban, a helyi hálózatfelügyelet úgy döntött, hogy azt ki kell vonni a forgalomból, a meglévő értékesített termékeket pedig a szülők kötelesek megsemmisíteni. A Német Szövetségi Hálózatfelügyelet egyik szóvivője azt mondta, hogy számukra mindegy, hogy milyen tárgyról van szó, lehet akár egy hamutartó vagy tűzjelző is.

A mostani tilalom várhatóan figyelmeztetés lesz a többi gyártó számára. A kémkedő játékbaba egyébként nem a titkosszolgálatok miatt lehet probléma, hanem a rossz emberek miatt, akik szeretnének hozzáférést szerezni a védtelen kicsik mindennapjaihoz. A gyártó ebben az esetben a felelőtlen magatartásával visszaélési lehetőségeket teremtett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Akva #2
    "Egy poloskát lehet birtokolni, mert nem rejtve végzi a dolgát,"

    Ez micsoda baromság? A poloska LÉNYEGE, hogy rejtve végzi a dolgát.
  • kvp #1
    Gyakorlatilag csak egy bababa rejtett bluetooth headset, amit telefonnal kell parositani hogy azon keresztul elerje az amerikai szervert ahol az intelligenciaja fut. Ezek szerint egy rejtett radios headset lehallgatokeszuleknek szamit es tilos Nemetorszagban. Ezzel kb. a teljes EU-ban betiltottak ezeket a termekeket. Nem mintha az osszes okosotthon kozpont nem ugyanigy mukodne...

    ps: extrakent a gyerekeknek sugarzott rejett reklamok is tilosak az eu-ban, de az mar tenyleg mellekes