Berta Sándor

A készpénzt nem lehet kiváltani?

Számos technológia érhető el, de az emberek többsége továbbra is magával viszi a pénztárcáját.

A cégek és a kereskedők igyekeznek mindent elkövetni azért, hogy felgyorsítsák a fizetési folyamatokat. A számos eltérő fizetési módszer (hitelkártya, bankkártya, érintés nélküli fizetés stb.) miatt meglehetősen összetettek a jelenlegi rendszerek és könnyen összezavarhatják a felhasználókat. Ugyanakkor az emberek továbbra is elsősorban készpénzt használnak.

Horst Rüter, a kölni EHI piackutató intézet munkatársa rámutatott, hogy a készpénzes fizetés átlagosan 15-24 másodpercig tart; az elektronikus eljárással való fizetés, ha aláírás is szükséges körülbelül 28 másodpercet vesz igénybe; míg a hitelkártyás fizetés kereken 30 másodpercet emészt fel. Mindezek nem tűnnek nagy különbségeknek, de a kereskedők számára igenis lényeges eltérések.

A vásárlók közel 80 százaléka jelenleg még mindig készpénzzel fizet, különösen a kisebb összegek esetén. Ezekből a tranzakciókból származik a teljes kereskedelmi bevétel 52 százaléka, míg a plasztikkártyás fizetések generálják a bevételek 23 százalékát. A trend most egyértelműen a kártyás fizetés, még kisebb összegek esetében is.

Rüter kiemelte, hogy van még egy megoldás, ami rövid idő alatt nagy népszerűségre tett szert: ez a Near Field Communication (NFC) technológia. A hitelkártyacégek, például a MasterCard és a Visa mellett egyre több bank is támogatja az NFC-t, de ez is csak egy köztes lépcsőfok lehet. Fontos azonban, hogy ezek a megoldások sem fogják tudni tovább növelni a fizetés sebességét és ezzel csökkenteni a folyamatra fordított időt. Az utóbbi tekintetében a készpénz még hosszú ideig verhetetlen lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Berber #10
    Az állam nem tudja a készpénzt csak úgy lenyúlni, mint a számlán lévő betéteket. Nem egy ismerősömnek pucolták ki minden pénzét a bankból mondva csinált indokokkal. pl. vagyonosodás, vagy AFA aztán lehet érte küzdeni, de nem adnak vissza semmit! Ezzel együtt hülye aki az ablakba kiteszi a pénzét. Nem lehet szavatolni a biztonságát.
  • dyra #9
    Elképzelem ahogy Pista elmegy sexuális szolgáltatásokat venni. Az asszony meg lecsekkolja a számlamozgásból. De lehet Pista még a családi költségvetésbe is beírja :) .
  • dyra #8
    Mert az informatikai háttér a kártyákhoz ingyen van.
  • kvp #7
    Egy fizikai penzt nem hasznalo vilagban az allam feladata hogy a szegenyebbek ingyen hasznalhassak a bankrendszert. Ehhez bizonyos vagyon vagy jovedelem alatt ingyenesse vagy hatosagi arassa kell tenni a banki szolgaltatasokat. Ha jol emlekszem erre mar van bizonyos torekves nallunk is.

    Szvsz. ugyanezt tennem a nettel is, lenne egy sebessegkorlatozott, de forgalmi korlat mentes minimal csomag ami egy alacsony fix hatosagi aron biztositana a kormanyzati es egyeb platformokhoz valo hozzaferest mindenkinek.
  • jkedzs #6
    ja persze.
    mert az olcsóbbá váló, készpénz nélküli világban a bankok biztos olcsóbban adják majd a szolgáltatásaikat. loll!

    azért kell egyfajta agymosott korlátolt látásmód ahhoz, hogy valaki ennyire benézzen ilyeneket.
  • krk #5
    Az ATM-ek, kártyák és kártyaolvasók tervezése, gyártása, karbantartása, üzemeltetése lehet hogy többe kerül, mint a fegyveres őrök.
  • Madve #4
    Mobilon egymásnak átutalni nem nagy dolog manapság, már régóta csináljuk haverokkal.
    Kp-t már csak néhány érmebedobós automata miatt tartok magamnál, meg ha valaki azt ad nekem valamilyen oknál fogva...
  • Cat #3
    A készpénz kezelése borzasztó sokba kerül. Őrizni kell (nagyobb mennyiségnél fegyveres őrrel), a szállítása nagyon drága, csak a baj van vele. Egy bizonyos mennyiség birtoklása felett én is kényelmetlenül érzem magam az utcán.

    Most kezdenek rájönni a magyar állam részéről, hogy milyen ostobán viselkedtek, amikor a terjedése felé nyomták a lakosságot és a bankokat rengeteg intézkedéssel.
  • halgatyó #2
    A készpénz legeslegnagyobb előnyeit nem is említették:
    1.) A fizetési folyamat nem a dögbaszó bankokon keresztül történik, vagyis tőlük függetlenek maradunk
    2.) A készpénz tárolása is a bankoktól független, nem tudják a "betétünket" megharmadolni, mint történt az Cipruson jópár éve.
    3. Az emberek egymás közötti fizetései (pl. veszek a boltban 1 kiló kolbászt a szomszéd kérésére, aztán kifizeti, vagy Jóskapista elmegy a strandbüfébe és vesz a haveroknak 5 lángost 3 üveg sört és két bambit:-))) igencsak nehezen történnek készpénz nélkül.
  • kvp #1
    Mondjuk az eredeti kutatas az az elmaradott Nemetorszagban keszult, ahol a teljes lakossag koreben ugrasszeruen no az irni-olvasni nem tudok (es a muzulmanok) aranya, de azert jopar technologiai tevedes is van benne.

    Chipkartya+pin kod az kb. 5-10 masodperc (ha magunk rakjuk a leolvasoba), contactless eseten ha a penztaros mar beutotte az osszeget, akkor konkretan 2-3. Ha a kartya terminal offline-ban van, akkor viszont tenyleg 30 masodperc, amire felmaszik a netre es megtalalja a bankot, viszont mobilnetes terminalt jellemzoen ott hasznalnak ahol kicsi a kartyas forgalom.

    A keszpenz kivaltasa Magyarorszagon leginkabb azert nem lehetseges, mert kartyas vasarlas eseten szamlat kell adni. Jellemzoen a kisebb boltokban ahol van kartyas terminal, ott elobb kap az ember egy blokkot (ha egyaltalan), aztan ha kartyaval fizet, akkor utanna beutik a valodi penztargepbe is.

    ps: Eddig egyszer volt, hogy egy boltos kozolte nem tud semmilyen rendes szamlat adni, az o blokkjan nem lesz nav-os azonosito, szamlatomb meg nincs. Abban maradtunk, hogy akkor en meg nem fizetem ki a kezemben levo arut, de ha akarja kihivom a rendoroket es veluk megbeszeljuk. Elkuldott a fenebe, de penzt nem kert...