Berta Sándor

Az okostelefonok el fognak tűnni

Aligha hitte bárki is néhány évtizeddel ezelőtt, hogy a játékok és a vírusok is múzeumba kerülhetnek.

Paola Antonelli, a New York-i Modern Művészetek Múzeuma (MoMA) vezető kurátora. Az intézményben kiválóan megfér egymás mellett Picasso, van Gogh, Pac-Man és Super Mario. Antonelli érdeme, hogy a gyűjteményben immár videojátékok is találhatók. A szakember 2012 őszén jelentette be az újítást és a szavaival komoly felzúdulást váltott ki. Azonban nem hagyta magát eltántorítani a szándékától és a mai napig gyűjti az egyedi alkotásokat, legyen szó meghatározó és különleges dizájnú készülékekről vagy éppen videojátékokról.

"A múzeumban nem csupán videojátékokat gyűjtöttünk össze, hanem számítógépes vírusokat és a @-jelet is. Azt szeretném ugyanis, hogy a társadalom sokkal jobban megértse, mi is az a dizájn. Sokan még mindig kizárólag székekre vagy autókra gondolnak, ha meghallják a dizájn szót. Holott az azt takarja, hogy egy adott termék vagy dolog miként van becsomagolva. A dizájn valami nagyon mélyen emberi és mindannyiunkat érint, s lehetőséget ad az embereknek arra, hogy a saját világukat megformálják."

"Csak az kritizálhatja a dizájnt vagy követelhet valami jobbat, aki megérti, hogy miről is szól. A játékok hamisítatlan, tiszta példát jelentenek az interakciós dizájnra. Ezekben a programokban esztétikáról, térről, időről van szó - és a saját viselkedésünkről. Minden játék úgy működik, hogy egy játékos átél egy akciót és reagál arra, ezt az elvet semmilyen más funkció nem képes átadni. Az, hogy mindez milyen séma szerint épül fel, már az interakciós dizájn kérdése" - fejtette ki a MoMA vezető kurátora.

Antonelli szerint a technológia már nagyon hosszú ideje követi az embert. Bizonyos szakaszokban nagyon sok innováció van, elég csak anno a gőzgépre gondolni vagy most a digitalizálásra. A formatervezők dolga mindig is az volt, hogy ezek az innovációkat életre keltsék és a normális emberek számára használhatóvá tegyék. A technológiának mindig eszköznek kellett lennie és soha nem szabadna meghatároznia, hogy miként viselkedjünk. Ezért vannak a dizájnereknek kötelességeik is.

Önmagában például nem rossz dolog ahogy használjuk az okostelefonjainkat. Az embereknek régen is voltak olyan technikai vívmányaik, amikhez kötődtek, ez azért van, mert néha szükségünk van felesleges eszközökre. De tudni kell, hogy vannak fontosabb dolgok is, ezt azonban néha van, aki elfelejti.

"Az okostelefon el fog tűnni és teljesen új formájú interakciós dizájnokat látunk majd. Minden tervező célja az, hogy a technikát láthatatlanná tegye. Ideális esetben a technika integrálva van abba, ami a mindennapokban körülvesz minket. Ilyenkor nem kell további eszközöket magunkkal vinni csak azért, hogy egy bizonyos funkciót elérhessünk. Számomra vonzó lenne például, ha az okostelefonom helyett egyszerűen egy miniatűr készüléket helyezhetnék el a testemen. Mindez olyan lenne, mint egy szépségtapasz az arcomon."

"Sok tervezőnek vannak nagyszerű ötleteik arra, hogyan lehet a technikát egyesíteni a mindennapi tárgyakkal. A technológiai ágazatnak sokkal inkább előtérbe kellene helyeznie a jó dizájnokat. Rendszeresen fel is szólalok a technológiai konferenciákon, hogy a programozókat és a fejlesztőket megismertessem a témával. Teljesen mindegy, hogy egy érintőképernyővel lépünk kapcsolatba vagy az azután megjelenő technikával."

"Az olyan kísérletek, mint a Google Glass megmutatták, hogy ez a folyamat milyen irányba mehet. Talán egyszer az eszközöket majd közvetlenül az agyunkba fogjuk beültetni. Akkor már nem a készülék formája lesz a fontos, hanem kizárólag az interakciós dizájnja. Ezért is olyan izgalmas a terület."

"Az emodzsik is rendkívül fontosak, mert saját nyelvet képeznek. Az sem véletlen, hogy pont Japánban találták fel azokat, a fax is a szigetországban ért el áttörést. A két találmányt összeköti az a kívánság, hogy ne kelljen a különböző írásjelek között fordítani. Az emodzsik sikerében rendkívül nagy szerepet játszott az is, hogy képesek áthidalni minden nyelvi akadályt" - szögezte le a szakember.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sir Cryalot #46
    Ez sajnos igaz, de nem a tendenciák tehetnek vagy - "titkos társaságok" - róla hanem a gének, nyugat európai országok lakosságának egyre nagyobb részét kitevő szociopatákra már a "mában élés" kifejezés is túlzás.

    Ezek akik gúvadt szemekkel fürkésznek hogy pillanatnyilag épp mekkorát lehet hazudni és miről és kinek.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2016.08.31. 08:20:18
  • VolJin #45
    Bullshit.
  • Tetsuo #44
    Úgy tűnik te vagy teljesen eltévedve.
    Az emberi faj (és elődei) évek százezrei alatt alkalmazkodott egy természeti környezethez, amiben voltak változások - az emberiségre nézve -, de korántsem olyan nagyok, mint az utóbbi évtizedek civilizációs hatásai. Ez a környezetváltás olyan gyors, amit evolúció nem követhet.
    Egyik tünete a jelenségnek az ún. civilizációs betegségek.
    Gondolatkísérlet gyanánt, ha a nyugati világrészen katasztrófa után kellene életben maradnia az újabb generációknak, jönnének elő azok a problémák, hogy Playstation és hajvasaló nélkül létezni sem tudna a sok buzi nyomorék, aki nem csak szokásaiban és testileg, de genetikailag is korcs már (részben a természeti szelekció hiánya, részben más miatt). A tudása pedig tényleg nem terjed ki arra, hogyan kellene ilyenkor magunak ellátni, zöldséget termeszteni, tehenet nevelni és fejni stb. Az új, kezdetleges társadalomban újra kéne tanulniuk, hogy elsősorban nem a másságot, hanem a saját közösséget kell tisztelni és annak idős tagjait segíteni stb.
    Ezek nagyjából visszafordíthatatlan folyamatok és nem csak a technika "tehet róla", hanem minden mindennel összefügg, pl. ez a romlás és annak visszahatása benne van a gyermekdalok és mesék degenerálódásában is.
  • wraithLord #43
    Nem, azt mondom, hogy ez továbbra is az egyszerűbb emberek privilégiuma lesz. Az emberek élete megváltozik, a gondolkodása megváltozik, a prioritások megváltoznak. Alkalmazkodnak a technológiához, mint ahogy eddig is.

    Mondjuk, amit te mondasz, az is egyfajta alkalmazkodás, biztos vannak ilyen emberek is, akik, akiknek az igényeik/céljaik ennyiben merülnek ki, és ez lesz belőlük a technológia hatására...
    Nem hinném, hogy a technológia hülyítené az emberiséget, tehát az arányokat befolyásolná. A technológia csak egy eszköz. Ha az emberiség mégis hülyül, akkor valószínűbb, hogy az ember hülyíti saját magát, gondolok itt pl. piacgazdaság bizonyos formáira (marketing, kereskedelmi TV-k stb.)... Bár ez is inkább csak egy reakciónorma, egy ideig még gyorsan visszafordítható.
  • emberz #42
    Tetsuo, neked fogalmad sincs arról, amiről beszélsz. Az emberi faj is, ahogy az összes többi élőlény, akkor is a természet része marad, ha kütyük veszik körül, és az is a környezet is maga a természet marad, ami már számodra felismerhetetlenné változott. Vagy szerinted, ha egy bázist építenek majd a Titánon, azt nem a természet, és annak erői veszik majd körül? Az üres űr is mi más, mint maga a természet? Azon az alapon, amiről te beszélsz, már a legelső öltözék is elválasztotta az embert a természettől, ami nyilvánvaló hülyeség, mint ahogy az is, hogy mondjuk az obszidián ne lenne természetes anyag, csak mert az ember felhasználja. Az pedig, hogy sokan, hozzászólásaid alapján te is, elfelejtettetek élni, még nem azt jelenti, hogy az emberiség, mint faj, úgyszintén, hanem csak azt, hogy sokan, ami nagyon nem ugyanaz, barátom...
    Utoljára szerkesztette: emberz, 2016.08.30. 07:35:11
  • Tetsuo #41
    Az ember nem csak építeni felejetett el, hanem élni is.
  • Tetsuo #40
    Tehát azt mondod, hogy az újabb generációk testileg alkalmazkodnak ahhoz, hogy gombnyomásra elégítik ki ösztöneit és a tudományuk kimerül a celebek vagy a szórakoztatóelektronika technikai ismeretében, miközben már nem tud egyenesen járni és elültetni egy burgonyát?
    Még ha hatékonyan tudna érvényesülni - bár ez kétséges - a törékeny mesterséges világban, akkor is öngyilkosságra van ítélve.
  • wraithLord #39
    Viszont azt tudom igazolni, hogy az élőlények képesek alkalmazkodni a változó környezethez hosszú- és rövidtávon is. Többek között pl. egyszerűen úgy, hogy vannak élőlények.

    Szerintem nem túl elborult dolog azt feltételezni, hogy teljesen mindegy, a környezet "magától" vagy a benne élők miatt változik-e. A végeredmény ugyanaz, a környezet változik.

    Amúgy a "Közhelyes mellébeszélés" a kommented címe akart lenni? ;) Bocs.
  • molnibalage83 #38
    Viking hajót sem azért felejtett el az emberiség építeni, mert hülyébb lenne. Egyszerűen nem volt szükség a tudásra, nem őrizte meg senki, hát elfelejtődött.

    Az egész emberi történelem erről szól. Még a fontos eseményekről sincsenek pontos feljegyzések, akkor ezek után nem csoda, hogy a net és keresők korában az ember nem minden jegyez meg. Nem is kell. Elég tudni, hogy hol kell keresni.
  • molnibalage83 #37
    Telefonon bármit megcsinálni egy örökkévalóság a PC-hez képest.