Berta Sándor

Zeppelinről kutatnák a tengeri örvényeket

A nagy tengeri áramlatokat sokat tanulmányozták a szakemberek, de eddig alig valaki vizsgálta a kisebb örvényeket.

A Helmholtz Központ part menti kutatói júniusban Zeppelin léghajóval és az arra felszerelt nagy felbontású hőkamerákkal keresik majd a Balti-tenger kisebb és instabilabb örvényeit és vízi tornádóit. Burkard Baschek, a Helmholtz Központ Part Menti Kutatóintézetének vezetője elmondta, hogy a kutatócsoport az expedícióval adatokat akar gyűjteni arról, hogy miként befolyásolják az örvények az óceánok áramlását és az tengeri táplálékláncot.

A Balti-tenger alapvetően mentes az időszakos áramlásoktól és ezáltal a zavaró tényezőktől, amelyek befolyásolhatják a méréseket. Az expedíció célja a déli Bornholm-medence, ahol a víz mélysége átlagosan 50-70 méter. A Zeppelin léghajó nagy felbontású hőkamerái észreveszik az emberi szem számára láthatatlan rendkívül kicsit tengeri örvényeket is. A felfedezett jelenségek mérésében négy hajó segít majd a tudósoknak. Az örvények mérete 100 méter és 10 kilométer között változik, ráadásul néhány óra alatt képesek szétesni, a szerepük ennek ellenére nagyon fontos. A nagy áramlatok szélein kisebb örvények keletkeznek, majd azok szélein még kisebbek.


Csak néhány évvel ezelőtt sikerült a miniatűr méretű örvények létezését elméleti számítógépes modellekkel bebizonyítani. Egy ilyen örvényt közvetlenül és először 2009-ben tudott mérni Kalifornia partjainál a Baschek által vezetett csoport. A világon először használnak majd Zeppelin léghajót tengeri kutatásokhoz. A jármű 1000 méteres magasságban fog haladni, így - a repülőgépekkel ellentétben - átláthat az örvényeken, emellett előny, hogy a léghajó parancsnoki hídján több műszer helyezhető el. A csapat hat intézet 40 kutatójából áll majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!