Ötvös Tibor

Amerika kapitány: Polgár­háború - Bosszú­állók 2.5

Végre eljött a pillanat, amire a Marvel-rajongók vártak! Összecsapnak egymással Vasember és Amerika kapitány támogatói - elindult a Polgárháború!

Az idei év eddig kimondottan elkényeztette a képregényfilmek rajongóit, hiszen Deadpool első, önálló felbukkanása után összecsapott egymással Batman és Superman, most pedig a Bosszúállók kerültek terítékre. Az Amerika kapitány: Polgárháború ugyanis teljesen más, mint az eddigi önálló szuperhősfilmek. Itt csak bizonyos szempontból tekinthető főszereplőnek Steve Rogers, hiszen legalább ugyanennyire szól ez a mozi Vasemberről.

Hogy tetszett az Amerika kapitány: Polgárháború?
  • Tetszett, jó film
  • Nem tetszett
  • Nem láttam
Az alaphelyzet egyébként nagyon hasonlít a Batman Superman ellenben is taglalt kiindulási pontra, azaz pontosan mennyi járulékos veszteség fogadható el azon hősöktől, akik valóban az emberiséget próbálják megvédeni? Vajon ki védi meg az emberiséget tőlük? Ez a konfliktus csak kiéleződik, mikor az új Bosszúállók (Fekete Özvegy, Amerika kapitány, Sólyom, Skarlát Boszorkány) egy bevetés során komoly hibát követnek el és ez ismét ártatlan emberek életét követeli meg.

Az amerikai kormány éppen ezért úgy dönt, ideje véget vetni az önálló bevetéseknek és kontrollt fognak gyakorolni a hőseik felett. Az ENSZ segítségével megalkotják a Sokoviai Egyezményt, melynek értelmében csak ellenőrzéssel és csak utasításra vethető be a Bosszúállók csapata. Ez a lépés azonban megosztja a tagokat és úgy igazából az egész szuperhős-társadalmat és két részre szakadnak. Az egyik oldalon ott áll Amerika kapitány, akit nagyban befolyásol az is, hogy az egyik terrorcselekmény vélhető elkövetője gyerekkori barátja, Bucky azaz a Tél katonája. Hozzá csatlakozik Sólyomszem, Sólyom, Hangya és Skarlát Boszorkány a film folyamán.



Velük szemben pedig ott áll Tony Stark, azaz Vasember, aki folyamatos lelkiismeret-furdalással küzd azért, ami Sokoviában történt. Számára így teljesen egyértelmű, hogy élére áll a kezdeményezésnek és csatlakozik hozzá Hadigép, Vízió, Fekete Özvegy, Fekete Párduc és Pókember is. A Polgárháború ilyen szempontból nagyon jól kiegyensúlyozta a feleket, hiszen mindkét oldalon vannak erős és kevésbé erős szuperhősök - és ezzel a húzással egyébként meg is oldotta a két rendező, Joe és Anthony Russo a Marvel-filmek egyik leggyengébb pontját, a gonosztevők kérdését.

Hiszen bár akad egy Zemo ezredes, aki valamennyire mozgatja a szálakat, de a hangsúly mégis a két fél közötti nézeteltérésen van. Számomra a premier előtt egyetlen nagy kérdés volt csak: vajon mennyire tudja majd a testvérpár kellő figyelemmel mozgatni ezt a sok hőst? Ez ugyanis már a Bosszúállók 2-ben is probléma volt, bár ott inkább az önálló filmmel rendelkező hősök kerültek kicsit háttérbe és a korábbi mellékszereplőket emelték ki. Szerencsére azonban itt mindenkivel éppen annyit foglalkoznak, amennyit kell.

A két "vezető" természetesen kiemelt figyelmet kap, szóval a legtöbbet Vasember és Amerika kapitány szerepelnek a vásznon. Nem sokkal lemaradva következik a Tél katonája, aki szintén fontos a történet szempontjából. Hadigép, Sólyom, Fekete Özvegy és Skarlát Boszorkány már ismert harcosok, így pont annyit vannak a vásznakon, amennyit kell. Számomra a legkellemesebb meglepetést az új szereplők bemutatása okozta. Fekete Párducot a bosszú hajtja és mindössze 1-2 mondatban letudják az előtörténetét, mégis szépen belesimul ebbe az univerzumba. Sőt, az ő története kimondottan izgalmas és érdekes és fel is keltette az érdeklődésemet az önálló filmje, pedig előtte nem nagyon izgatott.



A másik új szereplő Pókember, akit szintén pazar módon, egy nagyjából 5-7 perces szekvenciában vezetnek fel, majd emelnek be a történetbe. Ez a kis jelenet mutatja meg nagyjából azt, hogy milyen amikor a két, a vásznon látható színész élvezi azt amit csinál. Robert Downey Jr. és Tom Holland jól működnek együtt és Peter Parkerrel az addig nagyon is hiányzó humor-faktor is megjelenik a történetben, ami aztán Hangya harcba küldésével tetőzik.

Szintén nem meglepő a látvány; a Polgárháborúra jegyet váltó rajongók ugyanis hatalmas harcokat és robbanásokat várnak, amit a Russo-testvérek el is hoznak. Igaz ugyan, hogy várni kell a nagy reptéri összecsapásra, de megéri. A történet szépen csordogál előre, a karakterek elfoglalják a helyüket, akadnak kisebb (de nem kevésbé látványos) harcok és mindez a két oldal találkozásához vezet. Aki pedig azt gondolja hogy ott ellőtte minden puskaporát a film az téved - a végén lesz még miért izgulni.



Az Amerika kapitány: Polgárháború rendelkezik negatív vonásokkal is, ezt nem is lehet tagadni. Például bár mindkét oldalt érthető indokok hajtanak, de azért a tetteik már megkérdőjelezhetők. Ezen felül pedig aki eddig sem szerette a képregényfilmeket, az nem most fogja megkedvelni őket. Aki viszont igen, az nyugodtan váltson jegyet, kimondottan látványos, ám sajnos csak néha humoros filmet kapunk, ami ugyan nem a legjobb a Marvel univerzumban, de nem is kell senkinek szégyenkeznie miatta.

Klikk ide!
Klikk a poszterre a nagyobb változathoz
Amerika kapitány: Polgárháború (Captain America: Civil War)
színes, amerikai fantasztikus akciófilm, 148 perc, 2016
16 éven aluliak számára nem ajánlott!

Rendező: Joe Russo, Anthony Russo
Forgatókönyvíró: Christopher Markus, Stephen McFeely
Operatőr: Trent Opaloch
Producer: Kevin Feige
Zeneszerző: Henry Jackman

Chris Evans (Steve Rogers/Amerika kapitány)
Robert Downey Jr. (Vasember/Tony Stark)
Scarlett Johansson (Natasha Romanoff/Fekete Özvegy)
Elizabeth Olsen (Wanda Maximoff/Skarlát Boszorkány)
Jeremy Renner (Clint Barton/Sólyomszem)
Sebastian Stan (Bucky Barnes/Tél Katonája)
Don Cheadle (James Rhodes/Hadigép)
Paul Rudd (Scott Lang/Hangya)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Viktor88kocsis #10
    Ez már érdekes össze hasonlítás:
    https://filmnationsite.wordpress.com/2016/05/10/batman-superman-captainaamerica-ironman/
  • Slee #9
    Kicsit mást vártam volna a filmtől, de alapjában véve tetszett.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Bár nem igazán értem , hogy scarlet witchet miért szerepeltetjük keveset és miért nem magyarázzák el, hogy mi is a "baj" vele úgy igazából. Szerintem az az egyik legérdekesebb szál a történetben mégis alig fektettek rá bármi nemű hangsúlyt...
  • Zombee #8
    Volt már pár ilyen film, amiből rájöhettél, hogy neked ez nem való, de te mégis premierhétvégéken elmész egyből megnézni az újabbat?
    Ha meg kamerásan nézted, az jókora igénytelenség.
  • Ingy2 #7
    Vigyázat spoiler:

    Alapjába véve nem volt rossz film, az akció jelenetek meg a humor tetszett, a színészekre sem lehet panasz, de volt benne sok üres járat és értelmetlen vagy nem fontos párbeszéd (havert meg kellett cibálni hovgy ébredjen fel, engem a koffein tartott ébren xD)
    Meg érthetetlennek tartom, hogy a világ (filmbeli) egyik legnagyobb zsenije (Tony Stark) ennyire szűk látókörű. ártatlanság vélelme stb. Meg azért volt benne bőven nyál és patriotizmus de ez egyéni izlés és koton.
  • skinnyman #6
    Szerintem ne olvassa el ezt a kritikat senki aki meg nem latta a filmet.

    "Itt csak bizonyos szempontból tekinthető főszereplőnek Steve Rogers, hiszen legalább ugyanennyire szól ez a mozi Vasemberről"
    Legalabb ugyanannyira azert nem, legfeljebb kozel annyira. Egyebkent pedig pont ez a film egyik szepsege, hogy ugy szerepel benne majd minden szereplo, hogy a legtobbjuk csak kiegesziti a fo torteneseket (amik nehany szereplo kozott tortennek), nem kapnak tulzottan nagy hangsulyt, csak amennyit kell.

    "Hiszen bár akad egy Zemo ezredes, aki valamennyire mozgatja a szálakat"
    Egyreszt szerintem no comment dolog elohozni Zemo-t egy filmkritikaban, amit valoszinuleg tobbsegeben olyanok fognak elolvasni, akik meg nem lattak a filmet - onmagaban a nevet megemliteni is spoileres (ahogy amugy sok mas dolog is a cikkben), nemhogy melle meg leloni a film egyik fo poenjat. Ez egyebkent eleg teves is, de ezt itt tovabb nem reszleteznem tovabbi spoilerek nelkul.

    "de azért a tetteik már megkérdőjelezhetők."
    Itt pontosan kinek melyik tetterol beszelunk?

    Amugy bozasztoak ezek a magyar nevek.
  • gombabácsi #5
    én mindent megnézek, mert kíváncsi vagyok mi befolyásolja a világot, az embereket
    na jó, barátok köztöt meg brazil sorozat, meg ilyesmiket nem :)
  • nkmedve #4
    Szerintem te komolyan mazochista vagy, eddig minden szuperhősös filmnél ilyen kommenteket hagytál, mégis mikor jön egy újabb akkor megnézed, hogy legyen megint miről fröcsögni :D (kicsit azért kezd unalmas lenni már)

    A cikk és a film is jó, a szavazásnál viszont a "DC rajongó vagyok" (jelenleg 15 szavazat) opcióval nem tudom mit kezdjek. Elég beszűkült lehet az aki ilyen alapon nem néz Marvel vagy DC filmeket (vagy vehetjük akár a Star Wars - Star Trek ellentétet is).
  • aru #3
    Hát akkor neked csalódás volt, de gondolom nem is vagy Marvel vagy DC rajongó, így nem is valószinű, hogy mozijegy árú kár ért volna. Én veled ellentétben azt mondom, hogy megérte a jegy árát, pedig nem vagyok fanatikus.
  • gombabácsi #2
    gagyi.
    engem nem hat meg hogy a szuperhősök izmosak meg mindig menő pózban állnak és sértődött-gigamenő arckifejezésük (vagy sisakjuk) van (tinifarok felállítás), úgyhogy elég röhelyes volt, ahogy a szuperhősfilmek nagy része is...
  • dzsagon #1
    Ha nem döglik meg benne egy főszereplő sem, akkor semmi értelme nincs.