Szekeres Viktor

Nem vagyunk kíváncsiak a szcientológia visszásságaira

Nem érdekelte a magyar közönséget a szcientológus egyházról szóló dokumentumfilm.

Itthon csak hat moziban kezdték el játszani a Szcientológia, avagy a hit börtöne (Going Clear: Scientology and the Prison of Belief) című dokumentumfilmet, azonban még a limitált kópiaszámhoz képest is csak nagyon kevesen, 439-en nézték meg a hétvégén, s ezzel 530 ezer forint bevételt generáltak a forgalmazó, illetve a filmet játszó mozik számára. A magyarhangya jóvoltából bemutatott filmet az Oscar-díjas Alex Gibney rendezte.


A film a hatvan éve alapított Szcientológia Egyházról szól és a Pulitzer-díjas Lawrence Wright könyve alapján készült. A szerkezetét pedig úgy kell elképzelni, hogy nyolc kiugrott tag portréján keresztül mutatják meg a szekta külső szemnek láthatatlan működését. Mindezt archív felvételek, interjú, illetve dramatizált, rekonstruált jelenetek segítségével. A bemutatott, sokak számára minden bizonnyal sokkoló vallomásokból kiderül, mennyire manipulatív a több országban hivatalos vallásként elfogadott szcientológia világa, és hogy mi mindenre képes a szekta nevében ma is a jelenlegi vezető.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ugh #9
    Ezen semmi csodalkozni valo sincs.
    A magyar ember barmit is hazudoznak ossze sosem volt kulonosebben vallasos (max az osibb termeszeti vallas a kivetel), eleg csak arra gondolni, hogy voltak pogany lazadasok meg a 19. szazadban is.
    Szal ezekre a mesterseges szarsagokra nem vevo mert leszarja/at lat rajta/nem hulye annyira mint mondjuk egy atlag amcsi aki mar belehulyult a jomodba (lsd idiota milliomos szineszek pl travolta aki egy buzi es ebbe menekult konkretan).
    Meg itt nem is nyomulnak annyira mivel itt nincs nagy zs, azaz sok csoro ember van azt meg minek behulyiteni mivel nincs mit lehuzni rola.
    Utoljára szerkesztette: ugh, 2015.11.27. 21:04:27
  • Sir Cryalot #8
    -ékes példa a szektajelleg felemlegetésre az érintős toll miatt kekeckedés utóbb, és nincs igazad, mert
    azokra terjeszthető ki ahol van olyen jellegű "központi erőtér" mint náluk, amit régen distortion fieldnek hívtak

    "Reality distortion field (RDF) is a term coined by Bud Tribble at Apple Computer in 1981, to describe company co-founder Steve Jobs' charisma"

    más cégek ponthogy nem ismertek ilyen dolgokról, de pl. közismert és hírhedt magyar politikus igen .

    Szerintem nincs fogalomzavar mint inkább maszatolás, részedről.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2015.11.27. 18:27:32
  • asgh #7
    Szerintem súlyos fogalomzavarban szenvedsz, mert ha amit itt leírtál kiterjeszthető lenne az apple-re, akkor ugyanígy igaz lenne minden befutott brandre a coca-colatól kezdve a ferrari-ig.
  • Sir Cryalot #6
    "A csoportgondolkodás akkor jön létre, mikor az egyén önmagát és saját gondolatait alárendeli a csoport által elfogadott (vélt vagy valós) normáknak.

    Általánosan megjelenik a sebezhetetlenség illúziója, és ezzel párhuzamosan a csoportba vetett megkérdőjelezhetetlen bizalom. Ezt felerősíthetik, ha egyes csoporttagok mintegy kiszűrik az ellentmondó információkat, így ezek a többi csoporttaghoz már nem juthatnak el. Ugyanakkor önmagukat is befolyásolhatják az ún. gondolat-stop módszerével, melynek lényege, hogy minden, a csoport által nem elfogadott gondolatot igyekszik kizárni, azt valamilyen külső erő vagy téveszme hatásának betudni.

    A szűrt információk hatására olyan torz normák is kialakulhatnak szélsőséges esetekben, mint terrorizmus, valamint jó táptalajt biztosít a politikai diktatúráknak, szektáknak."
  • Sir Cryalot #5
    -igazából persze ehhez az kell , hogy az eccentrikus hajlamúak felkapják és menő legyen, szóval rajtuk múlik
    hogy hiába kommersz valami, de az eccentrikus "menő" hipsterek mégis zabálják és évről évre megvegyék azt amit magukhoz illőnek gondolnak,
    https://en.wikipedia.org/wiki/Eccentricity_%28behavior%29
    szóval ezt tartom az apple igazi sikerének, hogy ezekre az eccentrikus véleményformálókra rábírtak csatlakozni, meghozzá elválaszthatatlanul, többi cég ebben egyáltalán nem sikeres .
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2015.11.27. 17:21:15
  • Sir Cryalot #4
    szektásodást írtam, lehet még nem teljesen az , de a kvázi szektajelleg már megvan, megkérdőjelezhetetlen ikonikus vezető , groupthink* -es alkalmazottak, fanság, ezzel együtt az egyéniség feladása, eléggé ironikus ahogy néhány fanblogger időnként szembemegy az aktuális groupthink-el és erre ügyelve fogalmaznak, ez bizony egy az egyben szektajelleg

    * https://en.wikipedia.org/wiki/Groupthink


  • asgh #3
    Az apple köré mégis milyen szekta szerveződött?
  • Sir Cryalot #2
    Nem akarlak elkeseríteni de kaliforniában majdnem minden egyes bokorra jut egy ilyen típusú kultusz , és bizonyos típusú embereknek ez az alaptermészete hogy figyelem középpontjába türemkednek egy ügyet kihasználva, tech-ben is van ilyen, elég az apple köré szerveződő szektásodásra gondolni.
  • kvp #1
    Igazabol akit erdekelt a SCIENce ficTion psychOLOGY mukodese es hivatalos torteneteik, az mar eddig is hozza tudott ferni a neten. Erdekes es zsenialisnak nevezheto, hogy az alapito scifi iro, a CIA MKUltra agymosasi technologiaja kore hogyan tudott egyhazat epiteni, teljes mitologiaval. (Tolkien-hoz vagy Rowling-hoz hasonloan, viszont ok ketten sokkal jobb irok) Normal esetben ez max. trefanak vagy egy irodalmi munek lenne jo, de amikor kiderult, hogy ebben komoly penzszerzesi lehetoseg van, onnantol komolyan vettek es veszik is a mai napig.