Ötvös Tibor

Sid Meier's Civilization - Beyond Earth: Rising Tide


Hogyan tegyünk egy majdnem tökéletes játékot tökéletessé? Egy pazar kiegészítővel, melyet meg is kapott a Beyond Earth.

Be kell vallanom, hogy bármennyire is örültem, hogy Sid Meier új játékkal jelentkezik mégis féltem nem is kicsit, hogy az idegen bolygón játszódó alkotásban számos olyan elem lesz, melyeket nehéz lehet összekapcsolni. Míg az teljesen evidens, hogy a Civilization fő ágán a történelmi folyamatok és a technológia hogyan épül egymásra és mit kell tennünk azért, hogy bizonyos irányba haladjunk, addig a Beyond Earth más vonalon halad (lásd az Alpha Centauri példáját, melyben bizony szokni kellett az idegen anyagokat és lehetőségeket).

Szerencsére az oktató nagyon jól elmagyarázza, mit miért kell megszerezni és talán az egyik legjobb rész született meg a franchise-ban. A Rising Tide-dal azonban sikerült még a közel tökéletes játékon is javítani és így a talán jelző már le is kerülhet a tökéletesség elől. A Rising Tide jóval többet kínál mint egy szimpla DLC, hiszen szinte minden ponton változtattak vagy finomítottak a készítők. De lássuk az alaptörténetet.



A kezdeti nehézségek ellenére úgy tűnik, hogy az emberiség (szponzortól függetlenül) végül sikerrel kolonizálta az idegen bolygót. Mikor már mindenki azt gondolta, hogy az összes túlélő megérkezett a Földről, egy ismeretlen kolonizációs hajó érkezik a semmiből és egészen addig rádiócsendet tart, míg le nem száll egy eddig kihasználatlan területen: az óceánon. Ez pedig új távlatokat nyit meg a különböző táborok számára.

A legnagyobb fejlődésen a Diplomácia ment át. Eddig pár lehetőséget kaptunk csupán, melyekben szövetségeket és kereskedelmi egyezményeket hozhattunk tető alá, hadat üzenhettünk egymásnak és a megszokott dolgok. A Rising Tide telepítése után már nem csak karót nyelt figurákkal lesz dolgunk, hanem saját háttérrel és személyiséggel rendelkező vezetőkkel. Ha két vezetőnek van bármilyen közös pont a múltjában, akkor az a diplomáciában elő fog jönni. Ráadásul ebben a menüpontban tudunk a nemzetünkkel is kommunikálni, illetve már nem anyagokkal (arra ott vannak a konvojok), hanem szívességekkel, támogatással és ötletekkel tudunk kereskedni a többiekkel.



Fejlődött és jóval átláthatóbbá vált az egységeink fejlesztési rendszere illetve a techweb is áttekinthetőbb és jóval több lehetőséget rejt magában., Eddig az emberközpontú Purity, a kiber vonalra építő Supremacy és a Xeno-központú Harmony vonalon győzhettünk és ez nem is változott. Ami azonban igen, az az átjárás a három győzelmi út között. Így egyedi hibrid egységeket fejleszthetünk ki, melyekkel nagyobb mozgási lehetőségünk lesz "az őslakosok" és az emberek közötti kapcsolatban.

A Rising Tide tökéletessé tette a Beyond Earth által megkezdett kalandot és nem is nagyon tudom elképzelni, hogyan lehetne ezen még javítani. Éppen ezért nagyon kíváncsi vagyok arra, milyen irányba viszi majd a játékot a következő, nagyobb lélegzetű csomag. Ha nem lesz több, akkor sem panaszkodhatunk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • alyr2 #7
    Hálisten, én a virágbolti verziót használtam , de azt sem sokáig..szerettem a civ sorozatot, de ez hihetetlenül unalmas volt..
  • molnibalage83 #6
    Talán a Civ V multis részét csinálhatták meg volna rendesen. MI ellen játszani nálam már nem pálya... Számorma a Civ széria meghalt, pedig azon nőttem fel... Ha valaha lesz VI és a multija nem lesz jó, akkor részemről telibeszarom.
  • TokraFan #5
    +1 Én is ezt csinálom.
    Ráadásul, különösen kedves, hogy aki megveszi a mai játékokat megjelenéskor, az általában nem csak egy tartalmilag hiányos alkotást kap, hanem sok esetben iszonyatosan bugosat is. Paradox módon tehát, pont azok szívnak a legtöbbet, akik a legtöbbet fizetik!
    Mire egy játék eléri a Complete/Gold/Collectors Edition kiadást, addigra már maximálisan fel is van patch-elve, tehát egy teljes értékű, jóformán hibamentes játékot kapunk...töredék áron! Sajnos sok embernek minden azonnal kell, így aztán szívnak is rendesen...De ez már legyen az ő bajuk!

    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2015.10.15. 01:35:51
  • Atisz #4
    Abszolút így van, a cikkíró elfeledkezett róla, hogy ez nem egy szimpla kiegészítő, hanem gyakorlatilag egy nagyobb méretű patch, amivel játszhatóvá vált egy hibás termék, mindez komoly összegekért, közel annyiért, mint amennyibe maga az alapjáték került.

    Az ilyen esetekben egyvalamit tehet a felhasználó: nemet mond a megvásárlásra (legalább addig, amíg eléri a budget kategóriát).
  • e98ff #3
    Én manapság pont így küzdök az új trend ellen. Folyamatosan vagy leárazott, vagy gold játékokat veszek. Lehet, hogy kevés friss játékom van, a legtöbb 2-3 évvel ezelőtti, de így legalább értelmes áron kapok egy teljes játékot.
  • Cobra. #2
    Én örülök, hogy nem adtam pénzt az alap játékért, mert nagyon hamar unalmassá vált. Talán 2 hetet játszottam vele, utána egyszerűen nem volt kedvem hozzá, mert semmi érdekes nem történt a játékban.
  • TokraFan #1
    Nem értek egyet, és ha megnézed -a cikkírónak szól- akár a Metacritic, akár a Steam kommenteket és értékeléseket, akkor kiviláglik, hogy a nagytöbbség sem értene egyet veled. A Beyon Earth sajnos a közelébe nem ér az egyébként zseniális Alpha Centaurinak.
    Nagyon vártam ezt a jáátkot, mert a civ nem az én világom, az Alpha C. pedig már nagyon régi alkotás, és bár mai napig nincs párja, grafikai és egyéb szempontból is eljárt felette az idő. Sajos azonban, az alapjáték (Beyon Earth), jóformán nem volt más, mint egy áttextúrázott Civ 5, kevés tartalommal, unalmas térképekkel, és az Alpha Centauri lehetőségeinek a felével sem rendelkezett. Meg is kapta a magáét a közösségtől.

    A Rising Tide viszont már valóban közelíti azt amit az első résznek kellett volna, sajnos azonban ez az egész megint csak az "adjunk el egy játékot kétszer DLC-vel" típusú, undorító üzletpolitika része. A Rising Tide közel annyiba kerül, mint az alapjáték, és kb. most kaptuk meg azt a tartalmat, amit már az alapjátéknak hoznia illett volna. Már a Civ 4 vs. Civ 5 esetén is ezt csainálták. A civ 5 vitte a prímet a maga 15 DLC-jével...
    A Beyon Earth esetén most kb. 75-80 dollárért juthatunk hozzá az egyébként maximum 35dollárt érő játékhoz. Parádés!

    Ezzel együtt, a Rising Tide-al kiegészített alapjátékot már akár jónak is lehet nevezni, de akinek nem extra sürgős, az jobban teszi ha kivárja a Gold verziót, és egyben veszi majd meg, azt is lehetőleg akcióban. Mert csak annyit ér most is...
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2015.10.13. 21:39:09