MTI

A gépelés kötelező oktatását akarja a KDNP ifjúsági szervezete

Az e-könyvek és a digitális tankönyvek áfakulcsának 18 százalékra csökkentését, a tízujjas gépelés kötelező oktatását az általános iskolákban és állami pályázatokat modernebb számítástechnikai eszközökre - többek között ezeket javasolja az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség a Netet nekünk! program részeként, amelyet budapesti sajtótájékoztatón ismertettek.

Nacsa Lőrinc, az IKSZ elnöke a javaslatcsomagot ismertetve elmondta: fontosnak tartják az online- és médiatudatosság, az adatvédelem oktatását, a téma beemelését a tanrendbe, akár meghívott előadóval, külön osztályfőnöki órákkal. Közlése szerint ez modellszinten már egy-két helyen működik. Azt is szeretnék, hogy a digitális tehetséggondozás külön kategória legyen Nemzeti Tehetséggondozó Programon belül, és ezzel kapcsolatban legyenek pályázati források. Az internetes keresés oktatásának beemelése a Nemzeti alaptantervbe szintén a javaslataik között szerepel.

Nacsa Lőrinc emellett állami pályázatokat tart szükségesnek az iskoláknak modernebb számítástechnikai eszközökre, és az elavultak frissítésére. Fontosnak nevezte a digitális tehetségek bevonását az informatika oktatásába és a tanrend kidolgozásába. Felkérik a kormányt, hogy nagy digitális technológiai cégeket is vonjanak be a digitális kompetenciák fejlesztésébe és bevált jó gyakorlatok mentén szólítsák meg a fiatalokat.

Hollik István, a javaslatot támogató Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselője kiemelte: a digitális gazdaság és a digitális világ alapvetően átformálta az európai életformát, s a fiataloknak természetes, hogy "többet vannak online mint offline". Azt is világosan látják, hogy a digitális világnak legalább annyi veszélye lehet a fiatalokra nézve, mint amennyi lehetőség rejlik benne - tette hozzá. Úgy fogalmazott: olyan országot szeretnének építeni, melyben a digitális világ előnyeit élvezhetik a fiatalok, a veszélyekre pedig kellő mértékben fel tudják hívni a figyelmüket.

Hollik István rámutatott arra is, hogy a digitális kompetenciák hiánya, a digitális "írástudatlanság" ma már a fiatalok számára egyértelmű versenyhátrányt jelent a munkaerőpiacon. Azért indítják el a Netet nekünk! programot, hogy felhívják a figyelmet erre az elsősorban fiatalokat érintő témára és javaslatokat fogalmazzanak meg a kormányzat számára - jelezte.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • yamato41 #14
    Sőt, a vakolókanalat sem váltja ki a gépelési tudomány. Tovább megyek, tojást sem lehet főzni vele.
    Minden esetre aki azt mondja, hogy a gépelési tudás manapság teljesen fölösleges, az nem ezen e bolygón él...
  • gothmog #13
  • gothmog #12
    Kár hogy a fejlődés iránya pont a billentyűzet eljelentéktelenedését célozza. Nem tudom, mire megy egy gépírótudással felvértezett valaki pl. egy érintőfelülettel, amin tartalomérzékeny billentyűkiosztás van. Vagy a hangalapú bevitellel.
    És most ne gyertek azzal, hogy ezek mind bénák és/vagy kényelmetlenek, mert itt most nem rólunk van szó, hanem a jövő generációkról, és az ő kezükbe adott jövőbeli eszközökről...
  • yamato41 #11
    Nem profi gépírók képzéséről, hanem gépírás oktatásról volt szó. Roppantul félreértettél valamit. Csak szólok. Fogalmad sincs a szövegértésről. Talán nem tanították még a te idődben az iskolában?
  • Ragnaar #10
    Gondolom fogalmad nincs a gépelésről. Hadd segítsek: időre kell 12332 leütést produkálni 5 hibával. Meg mondjuk napi szinten10 oldalakat gépelni ott megértem. Ez nem azt jelenti, hogy kötelező bénán gépelni, de kőműveseknek mérnököknek, beszerzőknek totál felesleges a teljesítménygépelés. Hacsak nem egy futószalag pályázatíró illetőről van szó.
    Utoljára szerkesztette: Ragnaar, 2015.10.05. 22:42:32
  • yamato41 #9
    Az általad felsoroltak közül az alábbiaknak kell: mérnök, beszerző, fotográfus azok, akiknek kell. Nyilván olyat is tudsz mondani legalább ugyanennyit, kiknek írni sem kell, mégis tanítják az írást. Sőt! Másodfokú egyenletes sem kell megoldani mindenkinek, mégis tanítják. Meg még, képzeld, a anyagmegmaradás törvényét is. A gépelés az IT alapú társadalomban alapkészség. Ma már akár a kézírásnál is fontosabb, ha csak a gyakorlatot nézzük. Egy évben hány betűt gépelsz és írsz kézzel?
  • Skylake #8
    +1!
  • Ragnaar #7
    Kőműves, autószerelő, mérnök, beszerző ,abroncsgyártó, pék,szobafestő, ács állványozó, kamionsöfőr, alkalmazott fotográfus, hegesztő, esztergályos, bádogos. Ha lenne még időm folytatni akkor lenne itt még alig néhány oldal olyan szakmákkal ahol gyakorlatilag semmi szükség a gépelési teljesítményre. Ilyen alapon lehetne hegesztést is tanítani mindenkinek mert az is tök jó, ha tud az ember, ha éppen hegeszteni kell. Választhatónak elmegy, mert aki szükségét érzi az tanulja, de kötelezőnek tök felesleges szerintem.
    Utoljára szerkesztette: Ragnaar, 2015.10.05. 18:53:52
  • Sir Cryalot #6
    Már késő mert itt már anti-tudás alapú társadalom van, vagy épp

    pszeudotudás, tudálékos alapú.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2015.10.05. 12:22:56
  • codaco #5
    És meg is lehetne bukni gépelésből?
    Utoljára szerkesztette: codaco, 2015.10.05. 10:49:38