Berta Sándor

Önállóan közlekedő drónok jöhetnek

Hamarosan már pilótákra sem lesz szükség a robotrepülőgépek irányításához.

A Zürichi Egyetem kutatói olyan megoldásokon dolgoznak, amelyek segítségével a jövőben a drónok önállóan repülhetnek majd, ehhez azonban többek között megfelelő kameratechnikára is szükség lesz.cA robotrepülőgépek irányítása koránt sem egyszerű és elegendő a legkisebb hiba is ahhoz, hogy a járművek lezuhanjanak. Ezen változtatna a Zürichi Egyetem robotikai kutatócsoportja.

Az önállóan repülő drónok egy folyamatosan a talajt néző kamerát használnak mesterséges szemként. Ez szkenneli a környezetet a különböző tájékozódási pontok után kutatva, majd az adatokat egy miniatűr fedélzeti számítógép elemzi és feldolgozza. Az olyan további szenzorok, mint a gyorsulásmérők és a giroszkópok is segítenek a stabil repülésben. A robotrepülőgépek így önállóan tájékozódhatnak, repülhetnek és feladatokat végezhetnek el. A fejlesztések elsődleges célja, hogy a drónokat katasztrófahelyzetekben vagy mentések során, esetleg más helyzetekben is alkalmazni lehessen, képesek legyenek tájékozódni teljesen ismeretlen területen is vagy áldozatok után átkutatni egy félig összeomlott épületet.

Elias Müggler, a projekt egyik vezetője elmondta, hogy a megoldás előnyei kézenfekvőek, a rendszer a külső infrastruktúráktól teljesen önállóan működhet. Ráadásul kiküszöbölhetők az emberi irányításból eredő hibák és a robotrepülőgépek akár megszakadó rádiós kapcsolat mellett is folytathatják a munkát. Így biztonságosabbá válhat a gyógyszerek szállítása, a mentőbóják ledobása és könnyebben készíthető például a környezetről 3D-modell.

A tesztekben használt alkotóelemek mind kereskedelmi forgalomban kapható eszközök. A fő dróntest a Parrot, a miniatűr számítógép az Odroid kínálatából származik, míg a használt szenzorokat általában okostelefonokba építik be. Így akár egy repülő okostelefonról is lehetne beszélni. A teljes szoftver nyílt forráskódú. A kameraalapú önálló repülés számára a legnagyobb kihívást a nehéz látási körülmények jelentik. Minél nagyobb a felbontása és a másodpercenként lejátszott képkockák száma, annál pontosabbak lehetnek a repülési manőverek. Azonban még a legjobb kamerák alkalmazása esetén is gondot okoz a keletkező hatalmas adatmennyiség feldolgozása.

Müggler szkeptikusan fogadta az Amazon drónos csomagszállítási terveit, mert azok műszakilag ugyan megvalósíthatók, de aligha valószínű, hogy a társadalom elfogadná azt, ha több ezer robotrepülőgép repülne a házak és az emberek feje felett. A Zürichi Egyetemen egy olyan szenzort is kifejlesztettek, amely hasonlít az emberi szemre és felismeri a pixelváltozásokat. Ezáltal minimalizálhatók a redundáns adatmennyiségek, amelyek sok memóriát és processzorteljesítményt kötnek le. Az időközben az iniLabs nevű startup által felkarolt technológia előnye, hogy akár a gyors mozgások és képmódosítások is felismerhetővé és feldolgozhatóvá válnak. Az úgynevezett Dynamic Vision Sensor egyaránt működik a nagyon sötétben vagy a nagyon éles fényben. Most már csak az algoritmusokat kell optimalizálni, hogy az új technológiát is támogassák. Emellett az adatfeldolgozás területén is új utakon kell elindulni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • takysoft #2
    Hogy neked mennyire igazad van :)
    (mondjuk az árakat nem ismerem, de a többiben)
  • SupraMKIII #1
    Azért ez egy kicsit zavaros, és pontatlan.

    A normálisabb vezérlő software-ek esetén már most is beállítható, hogy megszakadt kapcsolat esetén mit csináljanak - pl. tudnak lebegni, helyet tartani, vagy vissza tudnak repülni a felszállási pontra, és automtaikusan landolnak. Azért ez messze nem a lezuhanás.

    Ráadásul 6 eFt egy telemetria adó-vevő, 2km-es hatótávval: Az, hogy a 2.4Ghz, a 915 Mhz és a 450 is egyszerre szakad meg, az meg elég valószínűtlen. aki meg faraday kalitkába repül be egy drónnal, az megérdemli :-)

    Persze, hangzatos a projekt, de már bocsánat, majdem értelmetlen. Aki már használt drónokat, az tudja, hogy nem ez a probléma: navigációra ott a GPS, amiből lehet akár kettő is. Magasság mérésre van lidar és ultrasonic érzékelő, pár centis pontossággal (és ez utóbbi 250Ft az ebay-en postával). A probléma az, hogy nekirepülhet dolgoknak, amin a lefelé néző kamera baromira nem fog segíteni.

    Amire szükség lenne, az a négy, visszintes irányú ultrsonic érzékelő kezelése, amivel lényegében már mindent ki tudna kerülni.

    Ami még hasznos lenne, az két repülés vezérlő párhuzamos működése (akár online-standby módban, automata vagy távirányított átkapcsolással)

    A projekt ebben a formában keveseken fog segíteni, már csak azért is, mert nem esett szó arról, hogy open-source lenne. Ne adj isten egy meglévő, már működő projektet fejlesztenének tovább...

    De elnézést, a fent felsoroltaknak lenne értelme! Az pedig mostanában üldözendő és büntetendő.
    Utoljára szerkesztette: SupraMKIII, 2015.09.22. 09:30:27