Balázs Richárd

Diagnózis orvos nélkül

Hamarosan szoftverek állapíthatják meg, milyen betegségtől szenvedünk, pusztán a különböző labor- és vizsgálati eredményekből.

A gépek már ma is nagy szerepet játszanak az egészségügyben. Az MRI letapogatók betekintést nyújtanak a test belsejébe, a vérminták elemzése is automatizált, az emberi tudás azonban mindig szerves része volt a folyamatnak. Ha egy felvételen árnyékot látnak, az onkológus állapítja meg a jelentőségét. Az orvosok azonban sokszor elfoglaltak és túlterheltek, ami hibázáshoz, vagy az árulkodó tünetek feletti elsikláshoz vezethet. Ha a számítógépekkel sikerül megismertetni az egészségügyi fortélyokat, talán felgyorsíthatják, sőt akár alaposabbá is tehetik a diagnózisok felállítását.

Az új megközelítés középpontjában a gépi tanulás előrelépései állnak. Azonban az áttörések ellenére is a szoftverek rengeteg virtuális kapaszkodót igényelnek, a felvételeket pontosan kell beállítani, és szükség van emberi szakértőre a szoftver betanítására, hogy az felismerje a rendelkezésére álló adatokból a valós problémákat.

Az egyik legújabb technika, a deep learning, avagy "mély tanulás" jóval nagyobb rugalmasságot ígér. A szoftver egyszerre több szinten dolgozik, egy felvétel esetében a számítógép feldolgozhatja a széleket és a vonalakat külön-külön, miközben egészében is szemléli a képet. A lényeg, hogy a mély tanulás következtetéseket is képes tenni egy különböző koncepciókat magába foglaló adathalmazról emberi segítség nélkül. Andrew Bradley, az ausztrál Queensland Egyetem szakértője szerint ez lehet az, ami átírhatja a játékszabályokat az orvoslásban. "Képes könnyedén kombinálni különböző nézetű és modalitású felvételeket" - mondta.

Vegyünk egy mellrák vizsgálatot. A diagnózis felállításához jellemzően három forrás szükséges: röntgen, MRI és ultrahang. Ezek keresztvizsgálata munka- és időigényes, de nem a mély tanulással. Bradley és munkatársai elkészítettek egy prototípus rendszert, ami automatikusan elvégzi a keresztvizsgálatokat, felfedve a különböző utalásokat, összefüggéseket. A rendszert októberben mutatják be egy Münchenben megrendezésre kerülő nemzetközi számítógépes gyógyászati konferencián.

Az izraeli Tel Aviv Egyetem kutatói is alkalmazzák a mély tanulást a mellkas röntgeneknél. Eddig rendszerük elsajátította a szív megnagyobbodás és a tüdő körüli folyadék felgyülemlés diagnosztizálását. Az Egyesült Államokban a Maryland-i Bethesda Klinikán hasonló módszerekkel észlelik a gerinc körüli rákos elváltozásokat. Mindkét csoport a legújabb észlelési algoritmusokkal egyenértékű, vagy esetenként jobb eredményeket ér el. A kérdés azonban, hogy az orvosok, vagy a betegek elfogadják-e valaha is a gépek véleményét? Bradley szerint ez a rendszer legnagyobb gyengesége.

A mély tanulás komplex hálózatai gyakorlatilag átláthatatlanok, a következtetésekhez nem társul indoklás. Például ha a Facebook valakit ismerősnek javasol, pedig számunkra ismeretlennek tűnik, még egy Facebook mérnök sem fogja tudni megmondani, miért jutott erre a következtetésre a rendszer. Ha ezt a gyógyítás amúgyis kényes és sokszor rejtélyes szintjeire emeljük, máris érthető miért nem egyszerű a megoldás. Bradley ezt a rendszert egyfajta "fekete dobozként" aposztrofálja, ami egyértelműen nem vonzó még a betegek számára sem. Éppen ezért bevetett egy második rendszert. Amint a mély neurális hálózat képzése befejeződött, az outputokkal Bradley egy másik, transzparens modellt kezd képezni, egy "fehér dobozt", aminek a válaszait már megvizsgálhatják és megérthetik az emberek, ezáltal észérvek alapján fogadhatják, vagy vethetik el a felvázolt diagnózist.

Brendan Fray, a kanadai Toronto Egyetem kutatója szerint a mély tanulás hatást fog gyakorolni a gyógyászatra, különösen a személyre szabott egészségügy és a génekre való fókuszálás fejlődésével. "A mély tanulás át fogja alakítani a személyre szabott gyógyítást, a genetikai tesztelést és a gyógyszerészeti fejlődést" - taglalta. "Egyfajta ragasztóként szolgál az adatok és az orvosi kimenet között"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ender Wiggin #9
    a netről diagnosztizálni ritka nagy baromság. minden tünet lealább 20 betegségre jellemző, a differenciál diagnózishoz kell a belgyógyász, aki már az anamnézésnél el tud indulni a jó irányba.
    megaztán a józsi megtudja mi a baja a netről. és? akkor hogyan tovább? ki gyógyítja meg? a terápai nem is hozzáférhető orvos nélkül (már egy egyszerű antibiotikumos kúra sem), vagyis el kell menni az orvoshoz. akinek meg hiába mondja, hogy már a neten diagnosztizáltatta magát, a szükséges köröket végig fogják vele futni.

    egyébként jobb helyeken a képalkotó eredményeket nem csak egy orvos nézi meg, ezzel elkerülhető vagy csökkenthető a tévedés esélye.

    a mellrák diagnosztikához meg nem kell ultrahang ÉS röntgen ÉS MRI. Leginkább VAGY.
  • Akva #8
    "A mély tanulás komplex hálózatai gyakorlatilag átláthatatlanok, a következtetésekhez nem társul indoklás. Például ha a Facebook valakit ismerősnek javasol, pedig számunkra ismeretlennek tűnik, még egy Facebook mérnök sem fogja tudni megmondani, miért jutott erre a következtetésre a rendszer."

    Nem a f@szt nem! Azért, mert több ismerősünk közös ismerőse.
  • mrzed001 #7
    Lehet félreérthető voltam. Nem a diagnózist kellene dobja, hanem hogy milyen további vizsgálatok javasoltak a különböző lehetőségek kiszűrésére.
    Meg amúgy mindig leírom, hogy általánosban az amőba szaporodása helyett inkább a népbetegségeket, kialakulásukat és megelőzésüket kellene tanítani.
  • torreadorz #6
    Van ilyesmi weblap, meg amúgy ha beütöd a google-be a tüneteid az is ki fogja dobni a lehetséges betegséget.

    A probléma ott van, hogy csak a tünetek alapján elég sokféle betegség lehet.
    Pl. egy 2 napja tartó hasmenés, hányás lehet egy virus tünete is, meg egy hátsó fali szivinfarktusé is. És ezt EKG nélkül kb. lehetetlen kiszürni.

    A másik gond, hogy a legtöbb ilyen weboldal automatikusan a legrosszabbat feltételezi. Fáj a fejed -> agydaganat, megdagadt a nyirokcsomód ->rák stb stb, miközben az esetek 99%-ban valami banális dolog áll a háttérben.
    Ha az emberünk hippochonder hajlamú, akkor a leírás elolvasása után már a többi tünetet is tudja produkálni :)
  • Tetsuo #5
    Az angol háziorvosok ilyen weboldalról nézik, hogy az adott tünetek alapján mi a diagnózis. Majd felírnak Paracetamolt...
  • mrzed001 #4
    Már rég csodálkozok rajta, hogy nincs olyan weblap, komplett progi ami legalább a főbb tünetek alapján egy mondjuk 10-es listát kidobna, hogy mik lehetségesek, valószínűségi sorrendben.
    Sokan még egy vakbélgyulladást sem ismernek fel, legalább az ilyen orvosilag tudatlanoknak is segítene valami, hogy hova és milyen sürgősen forduljon.
    Nem kell az, hogy tökéletesen pontos diagnózis legyen, elég ha elindítja az illetőt egy valós szak orvos felé. Aztán az majd küldi máshova, ha mégse az.
  • Tetsuo #3
    Az angol NHS-nél biztosan jobban működik.
  • teddybear #2
    Így is teli vagyunk mindenféle hülyével, akik valamilyen elmebajból kifolyólag gyógyítónak képzelik magukat, meg egy csomó hipochonderünk is van. A végén lesz egy rakás idióta, akik darwindíjra érdemesen saját magukat kúrálják a halálba....
  • wormwood777 #1
    Szerintem a gépek gyengesége amit itt említ a cikk is egyben az erősségük. Mármint hogy az emberek még inkább megbíznak egy emberi közreműködőben sem mint egy gépben nem csak diagnózisok terén de bármilyen élethelyzetben ahol döntéseket kell hozni. Na már most ez nagymértékben az empátia kényelmes érzete miatt van így szerintem. Viszont pont ezért a gépeket annyi féle tesztnek vetik alá mielőtt az emberek közé engedik, akár ipari robotról, bomba hatástalanító robotról vagy bármilyen a jövőben alkalmazandóról is legyen szó (automata gépjármű stb) hogy ilyen szigorú szűrést egy emberi "összetevő" sosem fog kapni az életben. Mellesleg az ember sokkal nagyobb hibafaktorral is dolgozik mert sokkal több változó befolyásolhatja a munkavégzését. Attól mert most még bizonyos dolgokat nem tudunk gépekre bízni mert egyszerűen tényleg kevesebbek a területen mint egy ember, nem azt jelenti, hogy ez kőbe vésve így is marad az idők végezetéig.
    Én egy jól konstruált és hivatalosan is elismert orvosi automatára rábíznám magam a diagnózis felállításában. Ha eléggé fejlett akár operáció esetén is. Nekem személy szerint nincsenek félelmeim ez iránt a dolog iránt.