Berta Sándor

Okostelefon-kamerákkal elemezhetők a bőrbetegségek

Egy startup ötvözte a képelemzést az okostelefonok kameráival.

"A Scarletred Vision megalkotásával egy olyan mérőeszközt fejlesztettünk ki, amely segítheti az orvosok munkáját a diagnózisok elkészítésekor. Mindent mérni tudunk, amit az orvos lát" - jelentette ki Harald Schnidar molekuláris biológus, a Scarletred vezérigazgatója. A vállalkozó azt tapasztalta, hogy rengeteg gyógyszer okozhat melléhatásokat a bőrön. Ekkor jött az ötlet, hogy megalkot egy olyan módszert, amellyel objektív módon lehet mérni például a bőrpirosodásokat és ehhez egy megfelelő szoftvert is készít a gyógyszeriparnak. Ezután alapította meg a startupot.

Az okostelefonokhoz kifejlesztett alkalmazást jelenleg kiküldik a tesztszemélyeknek, de később elérhető lesz honlapon és a szoftverbolton keresztül is. A felhasználónak elegendő csupán a készüléke kamerájával lefényképeznie az adott bőrfelületet vagy sebet, majd a fotót összehasonlítható a Scarletred webes adatbázisában szereplő felvételekkel. "Gyakorlatilag valós időben láthatjuk, hogy mi történik" - emelte ki Schnidar. A szakember meggyőződése, hogy a Scarletred Vision segítségével csökkenthetők a költségek és a gyógyszertesztek során kevesebb alanyra lesz szükség, ráadásul a gyógyszerek fejlesztése is felgyorsítható. Az a víziója, hogy a mérőeszköz a gyógyszertesztek integrált részévé válik.

A jobb okostelefonok megjelenésével a technológia is továbbfejlődhet, hiszen minél finomabb a kamera felbontása annál részletesebb az elkészített fotó, ezzel párhuzamosan az elvégzett elemzések is precízebbek lesznek. Körülbelül 3000 bőrbetegség van, ezek közül egyeseknél bemutatható, hogy miként reagál a bőr bizonyos gyógyszerekre és kezelésekre, de az is megállapítható lesz, hogy egy sérülés mikor keletkezhetett.

Napjainkban kétmilliárd olyan ember van, akiknek az életét megkeserítik a pattanások. Az ő számukra a Scarletred lehetőséget akar biztosítani, hogy saját maguk tesztelhessék, hogy melyik gyógyszer segít a legjobban az állapotukon. A cég a Debra nevű szervezettel is együttműködik, amely az epidermolízis bullóza nevű betegségben szenvedő gyerekekkel foglalkozik. Az ilyen gyermekeket Pillangó-gyermekeknek is nevezik, mert a bőrük annyira sérülékeny mint a pillangó szárnya, ezért a legkisebb mechanikai erőbehatás hatására is sebek, hólyagok alakulhatnak ki rajtuk. Az ő helyzetükön szintén javíthat a találmány, hiszen lehetővé teszi az érintés nélküli mérések elvégzését.

A megoldás iránt már eddig is több cég érdeklődött és Schnidar azt reméli, hogy az amerikai piacot is sikerül meggyőzni a fejlesztés hasznosságáról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!