Balázs Richárd

A hangyák között is vannak "lusták"

Még az állandó nyüzsgésben lévő, szorgos hangya társadalmakban is akadnak olyan dolgozók, akik nem húzzák úgy az igát, mint a többiek.

Az Arizona Egyetem kutatói az USA nyugati erdőségeiben jellemző Temnothorax rugatulus hangyafaj képviselőit figyelték meg, 250 dolgozót jelölve meg öt különböző kolóniából, laboratóriumi körülmények között, három napon át rögzítve tevékenységüket. Megfigyeléseik szerint a dolgozók közel fele idejük nagy részét mozdulatlanul töltötte, semmilyen munkát nem végezve. Valójában olyan konstans lustaságot tanúsítottak, hogy az már önmagában egyfajta viselkedésnek nyilvánítható, akárcsak a táplálékszerzés, vagy az utódok gondozása. "Ténylegesen tesznek valamit és csak úgy tűnik, hogy inaktívak? Vagy önző módon viselkedő társadalmi paraziták?" - tette fel a kérdést David Charbonneau, a megfigyelést folytató csoport vezetője.

Erre jelenleg senki sem tud egyértelmű választ adni. Elképzelhető, hogy tartalékként szolgálnak, akik akkor lendülnek akcióba, ha más dolgozó hangyák kiesnek a láncból, vagy valamilyen kihívással kell szembenéznie a társadalmuknak. Az sem kizárt, hogy élő tápanyagforrások, cukros folyadékkal látva el a kimerült dolgozókat. Más fajoknál létezik ilyen szerepkör, Tomer Czaczkes, a németországi Regensburg Egyetem munkatársa szerint azonban lehetnek más magyarázatok is.


"A látszólag 'lusta' hangyák tartalék haderőként is szolgálhatnak, ezeknél a hangyáknál gyakori a fosztogatás, beleértve a rabszolgák szerzése" - mondta Czaczkes, hozzátéve, hogy a látszólag tétlen hangyák egyfajta tartalékos katonai állományként szolgálhatnak, akik veszély, vagy a kolóniát ért támadás esetén a többiek segítségére sietnek. Ebben Charbonneau is lát rációt, mivel a lusta egyedek nagyobbak és sokkal kevesebb az interakciójuk a dolgozókkal, mint a kolónia bármely egyéb tagjának. Czaczkes véleménye szerint a megfigyelések alátámasztják a "lusta hangyák őrök" elméletét. "Talán a kolónia tartalékolja legnagyobb - ezáltal legköltségesebb - hangyáit, egészen addig, amíg tényleg szükség nem lesz rájuk" - összegzett.

Charbonneau nem ilyen biztos a dologban, ezért más elméleteket is megvizsgál. Lehet, hogy a lusta hangyák idősek, vagy nagyon fiatalok, vagy információs csomópontként működnek a többiek számára? "Az a helyzet, hogy ezek az elméletek nem zárják ki egymást, vagyis egyszerre több dolog is lejátszódhat" - mondta Charbonneau. "Ezek a hangyák lehetnek idős munkások, akiknek koruk miatt lassabb az anyagcseréjük, a feladatuk pedig az élelem tárolása"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #17
    Hogy ezt megértsd, kicsit el kell vonatkoztatnod a materialista világképedtől. ;-)
  • UUUU #16
    Azt írja, hogy gondolok. Már ez a mondat is egy vicc, ismervén az alacsony értelmi szinvonalát...
  • VolJin #15
    Arra gondolok, hogy nincs tökéletes eleme, része a körforgásnak. Csak elemei vannak.
  • VolJin #14
    Pont azt a gondolatmeneti hibát követed el, mint aminek a leírására bólogatsz.
  • Tetsuo #13
    Hát igen, valami ilyesmi.
    Nagy hiba az emberi gyarlóságot (pl. restség) kivetíteni az állatokra, hiszen minden állat tökéletes része a természet körforgásának, az ember viszont a szabad akarátval ennek akár ellen is szegülhet, és ma leginkább ezt teszi.
  • UUUU #12
    Pontosan.
  • gothmog #11
    Bocs, az előző a #6-ra ment, ha nem lenne egyértelmű.
  • gothmog #10
    Épp csak annyi a gond, hogy óriási baki a hangyabolyt az emberi társadalommal párhuzamba állítani. Persze az olyan antropomorfizáló mesék tehetnek róla, mint a Z a hangya, a Bogár élete, vagy a Maja a méhecske.
    Pedig csak annyit kellene észben tartani, hogy a hangyaboly (méhkas, darázsfészek) összes egyede, -kivéve a kizárólag megtermékenyítési célra gyártott, egyéb szempontból haszontalan heréket-, szóval az összes egyed a bolyban a királynő amúgy szaporodásra és önálló életre képtelen, ámde egy adott feladatra specializált lánya. Igen, a katonák is azok. Egyedeknek tekinteni őket kb. akkora hiba, mintha a tested sejtjeit külön külön egyedeknek tekintenéd. Pedig elhiheted, azok között is van olyan, amelyik az idő nagy részében nem csinál semmit, csak fogyasztja az erőforrásokat.
    Nincs romantikus társadalmi berendezkedés a hangyák között vagy vezérkar, ahol a döntéseket hozzák.
    A királynő van, meg a kiterjesztett végtagként funkcionáló utódai.
    Utoljára szerkesztette: gothmog, 2015.07.07. 10:00:55
  • Archenemy #9
    Mert? A tűzoltók, mentősök "se dolgoznak", amikor nincs akció, de attól nem fölösleges, hogy készenlétben állnak, és egyáltalán nem lenne hatékonyabb a társadalom, hogy ha épp nincs beteg az ügyeleten, akkor a doki lemenne kubikolni az építkezésre.
  • Tetsuo #8
    Mert neked is ez jutott egyből eszedbe. ;-)