Berta Sándor

Az üzenetküldő szolgál­tatások ellen lobbiznak a távközlési óriások

Az európai hálózatüzemeltetők levélben követelték az üzenetküldő és VoIP-platformok elleni intézkedések bevezetését.

A cégek vezetői a levelet Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, illetve az európai uniós tagállamok kormányfőinek címezték és azt követelték, hogy mielőbb valósítsák meg az egységes digitális piac szabályozási reformját. Ez az olyan piaci szereplők ellen irányulna, mint a Whatsapp, a Facebook, a Skype és a Google. A levelet a Deutsche Telekom, a KPN, az Orange, a Telefónica, a Swisscom, a Telekom Austria, a Telecom Italia, a Portugal Telecom, a Proximus, a Telenor és a TeliaSonera vezetői írták alá.

A menedzserek kiemelték, hogy gyors szabályozási intézkedésekkel minél előbb meg kell szüntetni a hálózatüzemeltetők és az internetes cégek közötti különbségeket. Emellett jelentős mértékben lazítani kell a hálózatüzemeltetőkre vonatkozó szabályokon, hogy azok mielőbb befektethessenek a gyors hálózatok építésébe.

Philipp Blank, a Deutsche Telekom szóvivője hangsúlyozta, hogy míg a távközlési vállalatok működését átfogóan szabályozzák, addig internetes vetélytársaik szabadon tevékenykedhetnek annak ellenére, hogy ugyanolyan szolgáltatásokat kínálnak. Hol van tehát a különbség a Skype használata és a telefonálás vagy egy SMS írása és egy Whatsapp-üzenet között? Úgy vélik, minden társaságra ugyanazoknak az előírásoknak kellene vonatkozniuk, hogy az ügyfelek valóban szabadon választhassanak. Nem követelnek egyebet, csak egyenlő szabályozást.

Fitori Erzsébet, az Európai Alternatív Távközlési Szolgáltatók Szövetségének (ECTA) igazgatója elmondta, hogy a jelenlegi telekommunikációs szabályozás befektetésbarát, egyúttal támogatja a piaci versenyt és felhasználóbarát is. A befektetésbarát jelző azt jelenti, hogy a szabályozás minden szolgáltató esetében lehetővé teszi a befektetéseket, függetlenül attól, hogy kicsi vagy meghatározó piaci szereplőkről van szó. Az egykor monopolhelyzetben lévő távközlési cégek piaci részesedése a VDSL területén még mindig 86 százalék. A szabályozás átdolgozása megoldhatja a valódi problémát és zéró toleranciát vezethet be a piaci versennyel ellentétes és a fogyasztóknak ártó mono- és duopóliumokkal szemben.

Márciusban vált ismertté, hogy a Vodafone Magyarország minden jelenleg forgalmazott, mobilinternet hozzáférést is tartalmazó lakossági előfizetéses csomagjában szabadon, korlátozás nélkül lehet használni VoIP-alkalmazásokat. Nemrég pedig arról írtunk, hogy Belgiumban a mecheleni bíróság arra a kérdésre keresi a választ, hogy távközlési hálózatüzemeltető-e a Skype.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • VolJin #29
    Te meg próbálj meg elvonatkoztatni attól amit a hétfői meetingen hallottál a vezérigazgatótól, amin pár infografika mutatta, hogy milyen mértékben csökkent az adatforgalom, és a tendencia függvényében ez milyen képet fest a jövőre nézve.
    Segítek neki!
    Korábban tanulta az egyetemen, hogy minden terméknek van egy életciklusa. Az SMS utolsó ciklusába lépett. El kell engedni, ennek a terméknek lassan vége. Az SMS szabályozása pedig nem azért volt, hogy a végtelenségig pénzt keressenek vele, hanem azért, hogy az egyik szolgáltatótól küldött üzenetet egy másik is megkapja. Ezt úgy hívják, hogy szabvány. A készülékekbe beépített program kellett, így a szolgáltatóknak egy szintaktikát kellett követni. A gazdasági szabályozás meg arra szolgált, hogy miként osztozzanak a cégek a bevételen, továbbá védjék a fogyasztót, hogy kiszámíthatók legyenek a költségei. És nem az volt a cél, hogy az alternatívákat örökre kizárja. Gyakorlatilag a csipogó szolgáltatást integrálták a telefonokba.

    Úgyhogy lehet még egyet kapálózni utoljára, hogy tiltsák be, de le lesz söpörve az asztalról a főnökeid pofátlan kitalációja.
  • VolJin #28
    Egyrészt a tweet üzenetért közvetlenül nem fizetnek, mert egy alkalmazás. Az ICQ-ért sem kellett soha.

    Ahogyan az e.mailekért sem kell. Vagy mentsük meg a postásokat, tiltsuk be az e.mailt?

    Na és ez a hozzászólás özön, ami itt a fórumon van? Arra is vonatkozzon?

    Egyáltalán miért engedélyezték az SMS.t???

    Az elején be kellett volna tiltani, mert egy olyan szolgáltatást végzett ki, aminek a hivatalos nevét is elfelejtettem. A csipogóra emlékszem, hogy a köznyelv úgy hívta.
  • Csaba161 #27
    Látom az agyadban lévő sötét középkor nem akar elmúlni, de azért megmagyarázhatnád, egy tweet üzenet, ami nem más, mint packetek küldése a neten, mennyiben más, mint egy cicás videó megnézése, ami ugyan csak az adatcsomagok küldése a neten, az adatcsomagok tartalmához pedig senkinek semmi köze nem lehetne, pláne nem az internet szolgáltatónak - akit csak az packetek továbbításáért fizetsz!
  • arty #26
    próbáld meg értelmezni az elhangzott sms és a tweet szókapcsolatot... a tweetet NEM bármely más adathalmazhoz mértem, ahogyan a távközlési cégek sem ahoz próbálnák mérni...
  • Csaba161 #25
    Már mér ne vonatkozna????????

    Minden olyan szabály vonatkozik a tweetre, ami az internetre, vagy az neten elküldött bármely más adtahalmazra!!!!
  • Csaba161 #24
    Nos nem egészen, hanem TV-s és a Filmes lobby annak idején megpróbálta betiltani a VHS-t, de egy Amerikai Bíróság a technika fejlődése érdekében engedélyezte a videomagnókat...

    Előtte viszont a RIAA kezdeményezésére megegyeztek az elektronikus kütyügyártókkal, hogy a CD 44000 Kbit/s a DAT pedig 48000 Kbit/s mintavételezéssel fog működni, hogy ne lehessen direktben DAT-ra másolni a CD-ket és abban az időben egy digitális hanganyagot kompjúterben tárolni és újramintavételezni tudó felszerelés több millió DOLLÁR volt, így ki is nyírták a DAT-ot, mert az is egy vagyon volt (forintban millió) és semmire se lehetett használni otthon!
  • Caro #23
    A probléma a szabályozással ott van, hogy a neten egyáltalán nem csak kliens-szerved kommunikáció van, hanem p2p is.
    Csinálhatnak akármit a skype-al, twitterrel, de azt nem tilthatják meg, hogy én a haveromnak ip csomagokat küldjek. Akkor majd használunk tox-ot, vagy valami mást.
    Alapvetően a szolgáltató egy csatornát biztosít, azon te azt küldesz-fogadsz, amit csak akarsz. És annak, akinek csak akarod.
    Ebből ő megkapja ugyanúgy a pénzét. Ha kevesli, majd árat emel... ha tud.
  • arty #22
    Nem a betiltasrol van szo.

    Ha az smskuldesre szabaly vonatkozik, ugyanugy egy tweetre miert nem?
  • CairoJack #21
    Skylake, rajdi: Pontosa, pontosan. Teljesen egyetértek veletek, meg még pár korábbi megszólalóval.
  • rajdi #20
    Skylake megelőzött. Minek kapaszkodni egy huszonpár éve bevezetett és akkor nyilván innovatív jövedelem forrásba, pont a távközlési cégeknek kéne látni mennyire nem lehet egy helyben topogni. Nem emléxem hogy a VHS kazetta gyártó cégek állami beavatkozást kértek volna, hanem elkezdtek DVD-t gyártani meg mittomén... A jó kapitalista kitalálja miért vagyok hajlandó fizetni és azt adja, nem kijárja hogy fizessek azért amit hajlandó elém rakni.