Gyurkity Péter

Sarki jég lehet a Plútón 

A NASA szondája a távolról készített képeken is világosabb és sötétebb régiókat mutat meg nekünk.

A New Horizons szonda a terveknek megfelelően egyre közelebb kerül a Plútóhoz, hamarosan lezárva a 2006-ban megkezdett hosszú utazását. Bár az égitesthez csak júliusban érkezik majd meg, a szakemberek már most, mintegy 110 millió kilométeres távolságból is igyekeznek minél részletesebb képeket készíteni, ami az évekig tartó várakozás, majd pedig a tavaly decemberi aktiválást követően nagyon is érthető.

Hasonlóan az április elején befutott első színes képekhez, a mintegy két héttel később, a hónap közepén készített felvételeket ezúttal is a Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI) kamera jóvoltából vehetjük szemügyre, miután azok átestek az ilyenkor szokásos dekonvolúciós eljáráson, amely alaposan feljavítja azok élességét. Bár mind a Plútó, mind pedig a körülötte keringő, azt 6,4 naponként megkerülő Charon hold apró foltoknak tűnnek csak a képeken, néhány érdekesebb régió már most kivehető, amelyek közül a sarki régió világosabb pöttye, valamint néhány sötétebb rész bizonyulhat igazán fontosnak.


Előbbi a NASA illetékesei szerint jég-, illetve hótakaró lehet, de az sem kizárt, hogy fagyott nitrogénről van szó. Biztosat ezzel kapcsolatban egészen addig nem tudunk mondani, amíg a szonda megfelelő közelségbe ér, vagyis itt még egy-két hónap türelem javallott az érdeklődőknek, de még ennél is érdekesebb lehet a sötétebb régiók kérdése, hiszen ezzel kapcsolatban egyelőre mi is a sötétben tapogatózunk, a szakemberek sem tudják, hogy minek köszönhető a jól kivehető eltérés. Ahogy említettük, az utazás júliusban zárul majd le, a New Horizons ekkor kerüld majd a legközelebb a Plútóhoz, a 12,5 ezer kilométeres távolságból pedig bőven lesz alkalma részletes képeket készíteni.

A nyár közepén nemcsak a fentihez hasonló eltéréseket, hanem a felszín főbb jellemzőit is közelebbről tanulmányozhatjuk majd, ez pedig választ adhat számos, régóta meglévő kérdésre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • T0nk #6
    Mivel jó eséllyel az egész jégből van, nem meglepő, hogy a sarkokon is jég van...
  • Irasidus #5
    Nem igazolja, csak lehet. Az van oda írva, nem? Engem kifejezetten boszant, ha valaki ennyire képtelen szöveget érelmezni.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.05.07. 10:22:46
  • sedward #4
    Ki volt itt előbb? Erről az őshaza kérdésről eszembe, hogy amikor az internet még gyerekcipőben járt, kevés tartalommal, rákerestem kik-mit írnak, kik Erdély őslakói. A magyar történet szerint Erdély korábban lakatlan volt, őslakói a magyarok. Tovább kerestem angolul, a román hivatalos szervek angol oldalai leírták az ő mítoszaikat, amelyek szerint a Dákó-románok már előbb itt voltak. Keresek még tovább, hát nem kiderül hogy Erdély őslakói a zsidók? :)
  • itsip #3
    Na ne mán.
    Az a 4 világos pixel pötty balra fent és 6 világos pixel pötty jobbra lent igazolja, hogy sarki jég lenne a Plútón? Nagyon vicces.
  • Cyberdog #2
    S halálra is unnánk magunkat. :D

    De Őshaza, meg ki volt itt előbb? Oly mindegy, mivel jobban preferálom azt a nézetet, hogy Marsról származunk. De ez is csak egy állomás volt, mert eredetileg a Gliese 581d-ről származunk. Sőt 500 ezer éve mi magyarok kolonizáltuk először a Földet, mindenki más csak betelepülő volt már. :-)))))))
  • SirBubu #1
    én az ÚJ Magyar Őshazának simán el tudnám képzelni a Plútót

    előre, magyarok! ott biztos jól békén lennénk hagyva