Ötvös Tibor

Bosszúállók: Ultron kora

Visszatérnek a Bosszúállók, ám sajnos minőségileg elmarad az Ultron kora az előző rész által nyújtott színvonaltól.

Ha van film amit idén vártak a képregény- és szuperhősrajongók, akkor az a Bosszúállók folytatása. Az Ultron kora később kerül a magyar mozikba a Disney kamerás büntetései miatt (tegyük hozzá, hogy az ilyen felvételek többsége nem itt készül, de a forgalmazó egy ázsiai piaccal már nem mer szórakozni) és ezért már kicsit felkészültebben ülhettünk be mi is a budapesti sajtóvetítésre. A külföldi oldalakat és a bevételeket tekintve ugyanis szinte biztosak lehettünk abban, hogy nem éri majd el az első rész színvonalát. És ez így is van.

A Bosszúállók csapata továbbra is teszi a dolgát, próbálják fenntartani a békét és megóvni a bolygót. Az egyik utolsó H.Y.D.R.A.-bázison ráadásul megtalálják a Jogart is, melynek segítségével Tony Stark és Banner valóra válthatják régi álmukat, a Mesterséges Intelligencia megalkotását. Ultron azonban sajátosan értelmezi "alkotói" kívánságát és próbálja megóvni a Földet a legnagyobb veszélytől: az emberiségtől.



Nagyjából ennyit érdemes tudni a sztoriról, mely nem rengeti meg a falakat, de kellemes kis keretet ad a történéseknek. Azonban meg kell emelni a kalapot Whedon előtt, hiszen rengeteg utalás van a korábbi történetekre a filmben és ezek nem lógnak ki a forgatókönyvből, hanem szépen beleilleszkednek az eseményekbe. Azt is hozzá kell tenni, hogy Ultron egy igazán tökös kis gonosztevő, akiben egyaránt megtalálható a kisfiús rácsodálkozás mindenre és Tony Stark gőgje is.

Ráadásul elég sok teret is kap, sokat foglalkozik vele a történet és ez jó, hiszen így megértjük - ha el nem is fogadjuk - a célját. A régi karakterek, a rajongói kedvencek azonban valamiért elég kis szerepet kapnak. Ezt most nem úgy kell elképzelni, hogy alig vannak a vásznon, hanem kevesebbet foglalkozik velük a film. Így például Vasember, Thor, Amerika kapitány többnyire csak az akciókban van jelen, ugyanakkor előrébb lépett a Fekete Özvegy, Sólyomszem és valamilyen szinten még Hulk is.

Ez valahol érthető, hiszen a sikeresebb hősök már több önálló filmet is kaptak, azonban nem véletlen hogy Natasha és Barton nem tartoznak eme csoportba. Az ő történetük pár villanásban elmesélhető és talán ezért is kerültek előre: ezzel a Marvel letudta a maga részéről a két karakter hátterét. Szintén új szereplő az ikerpár, az X-Men világában megismert Skarlát Boszorkány és Higanyszál, akik azonban szintén elég futtában vannak bemutatva és bár érthető, miért is teszik azt amit, de ezt a konfliktust nem bontották ki rendesen az alkotók. Szintén kevés időt kapott Vízió, pedig a sztori szerint létfontosságú szerepe van az Ultron elleni harcban.



Láthatóan az írók nem tudtak mit kezdeni ezzel a rengeteg szereplővel (és akkor ne is beszéljünk az önálló filmekből ide is átlátogató karakterek sokaságáról)... vagy valóban kellett volna a nagyjából 4 órás játékidő vagy ki kellett volna hagyni pár karaktert. Elhiszem, hogy sokat akartak mutatni és elmondani a készítők, de a kevesebb néha több. A rengeteg karakter szétfeszíti a játékidő kereteit és a sok utalás miatt is sokszor érezzük, hogy nagy a káosz.

De természetesen akadnak kiemelkedően jó pillanatai és momentumai is a filmnek. A látvány ismét elsőrangú, az összecsapások hihetetlenül látványosak (kiemelném Hulk és Stark harcát, klasszikus), a Natasha-Banner közötti szerelmi/baráti szál is érdekes (és nem nyálas) és bár a humor nincs olyan szinten jelen a filmben, mint az elődjében, de azért sokszor mosolyodunk el. Ultron pedig remek gonosztevő, sokáig emlegethetjük példaként majd.



Bajban vagyok, hogy mit is írjak még az Ultron koráról, hiszen az ember szívesen spoilerezne párat és fejtené ki, miért is érdekli, hogyan folytatódik majd a közös kaland, de nem lehet. Szóval csak annyit írnék, hogy a második Bosszúállók film elég sok kérdést vet fel és remekül vezeti fel például Thor harmadik kalandját (érdemes figyelni a villámisten látomását). Egy szó mint száz a Bosszúállók: Ultron kora tetszeni fog azon rajongóknak, akik a csapattal kelnek és fekszenek, ám sokakban csalódást kelthet a túlzsúfolt szereplőgárda miatt érezhető kavarodás. Reméljük a rendezői változat rákerül majd a Blu-ray kiadásra, nagyon érdekelne minket miket szedtek ki a producerek. Úgy talán egy tökéletes folytatást kapunk. Így csupán egy jó filmet.

Klikk ide!
Klikk a poszterre a nagyobb változathoz
Bosszúállók: Ultron kora (Avengers: Age of Ultron)
színes, magyarul beszélő, amerikai akciófilm, 150 perc, 2015
12 éven aluliak számára nem ajánlott!

Rendező: Joss Whedon
Forgatókönyvíró: Jack Kirby, Stan Lee, Joss Whedon
Zeneszerző: Brian Tyler
Operatőr: Ben Davis
Producer: Kevin Feige

Robert Downey Jr. (Tony Stark - Vasember)
Chris Hemsworth (Thor)
Mark Ruffalo (Bruce Banner - Hulk)
Chris Evans (Steve Rogers - Amerika kapitány)
Scarlett Johansson (Natasha Romanoff - Fekete Özvegy)
Jeremy Renner (Clint Barton - Sólyomszem)
Samuel L. Jackson (Nick Fury)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zombee #26
    Mondjuk az Avengers-ből? Ultron igen régi karakter, 1968-ban szerepelt először. Az eredettörténete megváltozott némileg, de a lényeg, az ember alkotta, öntudatra ébredő gép megmaradt. Az első változatban Hank Pym teremtménye volt.
  • tomboy013 #25
    Ma néztem meg moziban. Nagyon jól sikerült szórakoztató film lett. Ajánlom mindenkinek aki szereti a látványos meséket.
  • Dewri #24
    Létrehozzák a Mesterséges Intelligenciát, ami öntudatra ébred és úgy dönt, ki kell irtani az emberiséget. Vajon honnan ismerős ez a sztori...
  • takysoft #23
    Érdekes kérdés ez. Mármint h mi a "jó" film.
    Abban egyetértünk, hogy egy matekpélda megoldása akkor jó, ha helyes. Ez nem szubjektivitás kérdése.
    Abban is egyetértünk, hogy művészi alkotásoknál (zene, film, szépség) nehezebb objektív valóságokat kiemelni.

    Akkor azt a részt emelem ki, amiben nem jött át a véleményem, (vagy nem fogadod el :D )
    Szükséges-e művészi akotások esetén objektív képet látni a minőségről?

    A véleményem az, hogy ha nem is szükséges, de érdemes. Ennek az egyszerű oka az időhiány.
    De kezdjük az elején.
    Minden lány tetszik valakinek. De mindne lányhoz akad olyan pasi is, akinek nem tetszik. Ez eddig elég kaotikus, de megfigyelhetőek egyes érdekes jelek.
    Van olyan lány, aki több embernek tetszik, mint pl egy másik lány. Vagy jobban.
    Ez egy elég nehezen mérhető objektív szépségindex. Ami ugyan igazságtalan, - mert lehet lehet h épp a másik lány minden nők alfája és omegája - mégis letagadhatatlan tény, hogy a vélemények többsége összecseng a kérdésben. A valóságban pedig ez a lány tudja magáról, hogy szép, és sikeresebb is lesz vele.
    Hol fontos ez a pasizáson kívül? Lehet vele hostesskedni/modellkedni, de az élet egyéb részein is kedvesebbek vele az emberek.

    Mégis, ha elkezdjük mérni, akkor elég hamar kiderül, hogy túl kaotikus a téma. Konkrétan túl szerteágazó az ízlés. Nekem pl hányingerem van tőle, ha egy lány magas/tűsarkút vesz fel. Van aki imádja. És a 'szépség'versenyek győzteseit sem tudom komolyan a helyükön kezelni a "worldpiece" beszólásaikkal.

    De attól, hogy szubjektív dolgokat nehéz objektíven kezelni, néha érdemes, és ritka esetben még muszáj is. (ilyen például az, amikor elmész szavazni hogy XYZ dolgot bevezessenek-e ... valahol a politika is objektívnak kezelt szubjektív vélemények csatája)

    Filmekre levetítve. Tagadhatatlan tény, hogy egyes filmek több embernek tetszenek, mint mások. És szimpla logika, hogy ezek a filmek nekem is nagyobb eséllyel tetszhetnek. (nem 100%-os esély, de nagyobb, mint ha random nézek valamit)

    Szóval ha az ember filmet választ estére, akkor egyszerűen olyan választ, ami másoknak is tetszett. Ha a TV filmet keres, amit lenyomhat főműsoridőben, ugyanilyen logikát használ.

    Ez a fajta logika biztosítja, hogy a rossz filmet java el sem jut hozzád. És persze ez a logika alapozott meg rengeteg kőbe vésett szabályt is hollywoodban, amik amolyan "biztos recept" módjára kevesebb teret engednek a filmeseknek, mint kellene.
    De olykor ebből kitör valaki, és változik a recept is. Egyensúlyban van ez.

    Ha de itt térek vissza az időhiányra. Dolgozom. Aztán heti 2 edzés, meg haverokkal lógás. Szombat-vasárnap túrák/nagybevásárlás. Emellett utazás, szülők látogatása, játékok, és konstans van egy barátnő is, akivel jó lenni.
    Szóval filmek, de fokozottan igaz ez sorozatos esetén: Nincs időm mindet megnézni.
    Sőt.. a tizedét sincs, de a századát sem. Választani kell.

    Egyesek büszkék arra, hogy mennek az ár ellen. Engem ez nem érdekel. Nincs időm rá. Jól akarom érezni magam, és megyek birka módra a "bevált recept" után. Vagyis IMDB pontok, és nézettségszám.

    És persze sokszor mellényúlok, de azért többször nem.

    Persze vannak barátaim, és egyes kritkusok, akiket ismerek annyira, hogy többet adok a véleményükre, mint az IMDB pontokra. De általában ezek egyezni szoktak.
    Egy kedves barátom ajánlására néztem meg pl a Liza a rókatündér c. filmet is, ami sehol sem volt eladásokban. És fantasztikus volt.
    De az is tény, hogy később behozta az eladásokat, és ma már 100 ezres nézőszámnál tart, ami kishazánkban nagy szó. Főleg, mivel inkább művészfilm, mint közönségfilm. (nem sokkal, de egy picit inkább arra hajlik)

    Van a világon egyediség. Meg művésziesség, meg mévészi bátorság, és valós értékek. És művészi szépség.

    Meg van időhiány. És ez az egyetlen dolog számomra totálisan validálja a IMDB pontokat, meg a box office számokat. Mert nekem tetszett a Halálos Iramban 7. Nem tartom egy csúcszuper filmnek, de elütni vele egy csütörtök estét... arra pont tökéletes. Nem életem maradandó élménye, de jó szórakozás.

    Szeretem, ha egy film klappol. Amikor minden a helyén van. Nézem a Sherlockot és "húténylegbazmeg, erre hogy nem jöttem rá!!!? Pedig ott volt az elejétől..."

    De nincs különösebb gondom azzal sem, ha ki kell kapcsolni a szükreállományt. Ott van a jó örek Pacific Rim. (Tűzgyűrű). Az egyik legkirályabb és leglátványosabb film, amit valaha láttam :D Kivéve ha elköveted azt a hibát, hogy elkezdesz közben goldolkodni. Mert akkora baromság az egész, hogy annál nagyobbat akarva is nehéz lett volna.
    Abban a filmben minden karakter idióta. Konkrétan hülye. Az ellenség is, a kormányok is, a szereplők is. Soha sneki egyetlen logikus, átgondolt, vagy okos döntést nem hoz. Egyet sem.
    De a feelingje, az nagyon ott van :D

    A bosszúállók is ilyesmi. Egy Gyűrűk Ura komolyan veszi magát. A Marvel nem. Ez gyerekmese. Az mindegy h élőszereplős, ez akkor is mese.
    Pl a Death Note nem élőszereplős, hanem anime(bár azóta van film is), mégis az egyik legfelnőttebb és érdekesebb alkotás, amit valaha láttam. Az nem mese. Főleg nem gyerkeknek.

    Az ember életében eljön az a pillanat, amikor rájön, hogy az emberek általánosságban hülyék. És nem érdemes utánuk menni. Mert ott komoly értékek nincsenek.
    Aztán meg eljön utána az a pillanat, amikor beismeri, hogy ő is egy a 7 milliárdból. Én nem lógok ki. Nem vagy különleges, vagy speciális, és nem születtem többnek, mint mások. Én is élvezem, amit mások. Megvan a saját stílusom, amiben otthon vagyok. És az több nekem, mint a közönségszar. De a közönségszar is jó kikapcoslódás.

    Akik elvből nem élveznek valamit (közönségfilmeket, vagy pl halloween/valentin nap tagadók), azok egyszerűen saját magukat szívatják meg. Nem okosabak, nem kemények, és nem értékesebbek. Csak kevesebb jó jut nekik.
  • Zombee #22
    Nem. Például az egylemezes Galaxis őrzői postaköltséggel 8200Ft. Ugye csak viccelsz? Ha eltekintünk a sumer szinkrontól akkor ott van még az is, hogy sumer felirat sincs rajta. Igaz, most a kétlemezes BD3D+BD csak egy ezressel drágább, úgy már hazai árra jön ki, de sumer felirat azon sincs. A tököm tele van a sok idegennyelvmániással, van rajta angol meg francia szinkron, amivel sokra megyek, ha németet tanultam, és nem használom, mert hol használjam.
    Másrészt szeretem a magyar vonatkozást, egy pörgős filmnél nem célravezető nyelvgyakorlást tartani. Ez van, ahol dolgozom, nincs szükség idegen nyelvre, nincs gyakorolva eleget.

    Másrészt magyar vagyok, Magyarországon a saját nyelvemet akarom olvasni, hallani. Nem vagyok idegengyűlölő, de azért a hazámban hadd legyek már magyar legalább filmnézéskor.
  • aru #21
    Akkor nézd a kopaszt és a halott digitális mását a fekete chargerben!
  • BrockSamson #20
    Akkor van remeny, hogy a vilag egyszer majd a helyen kezeli az Ang Lee fele Hulkot, mert talan az eddigi legjobb szuperhos film. (Nem, ez nem ironia.)
  • Ragnaar #19
    Gondolom ez a film is hozza a 7-8/10 közötti színvonalat mint a vasember thor széria, amerikakapitányok, galaxis őrzői meg az első rész. Jelentősen egyik sem jobb a másiknál. Kiemelni egyet sem tudnék ezekből.
  • Ender Wiggin #18
    Amazonról nem hallottál még? Vagy sumér szinkron nélkül nem film a film?
  • Zombee #17
    Szabhatjuk a bővített Bosszúállók Blu-Ray-t, a Disney nem ad ki BD-t Magyarországon többé.