Balázs Richárd

Kamera külső energiaforrás nélkül

Egy amerikai kutatócsoport kifejlesztette az első, energia terén teljesen önellátó kamerát, melynek pixelei nem csupán mérik a beérkező fényt, de elektromos energiává is alakítják.

"A digitális képfeldolgozás forradalmának kellős közepén vagyunk" - nyilatkozott a csoport vezetője, Shree K. Nayar, a Columbia Egyetem munkatársa. "Úgy vélem, még csak a jéghegy csúcsát láttuk. A digitális képfeldolgozás számos területen törhet előre, a viselhető eszközöktől, a szenzorhálózatokon, az okos környezeteken keresztül, a személyre szabott gyógyszerekig bezáróan. Egy külső energiaellátás nélküli, nem helyhez kötött eszköz rendkívül hasznos lenne"

Bár a digitális kamerák és a napelemek feladatai különböznek - az egyik méri a fényt, míg a másik energiává alakítja - alapvetően ugyanazokból az összetevőkből állnak. A digitális kamerák lelke a képszenzor, egy több millió pixellel rendelkező chip. A pixelt fotodióda működteti, ami a fénnyel érintkezve elektromos áramot hoz létre. Ez a mechanizmus teszi lehetővé minden egyes pixelnek a ráeső fény intenzitásának mérését. Ugyanezt a fotodiódát alkalmazzák a napelemekben a fény elektromossággá alakításához.


Nayar csapata a kereskedelemben is kapható alkatrészekből rakott össze egy 30x40 pixeles képszenzort. Az egyenként mindössze két tranzisztorral ellátott pixelek először a kép rögzítését végzik, majd ezt követően nyerik ki az energiát és szolgálják ki a szenzor energiaszükségletét, vagyis a képszenzor folyamatosan váltogat a képfelvevő és az energia-átalakító mód között. A kamera, amikor éppen nem rögzít képet, képes más eszközök, például mobiltelefon, vagy okosóra számára is áramot termelni.

"Több különböző energiahasznosító szenzor kialakítással is kísérleteztek a múltban, azonban a mi prototípusunk a teljesen önellátó videokamera első demonstrációja" - magyarázta Nayar. "Bár boltban kapható alkatrészekkel dolgoztunk, szenzor architektúránk könnyedén alkalmazható a kompakt szilárdtest (solid state) képfeldolgozó chipeknél is. "Meggyőződésünk, hogy eredményeink jelentős előrelépést jelentenek a kamerák egy teljesen új generációjának kifejlesztésében, melyek példátlanul hosszú üzemidőn át - optimális esetben örökre - képesek működni anélkül, hogy külső energiát igényelnének"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #9
    A terror a félelmet jelenti. Tehát folyamatosan félelemben élhetsz, nehogy valami másoknak nem tetszőt tegyél. mint amikor a rendőr autó láttán görcsbe rándul a gyomra azoknak is, akik sosem tettek semmi rosszat.
  • johnfly #8
    Valamint sorolhatnánk pár dolgot, ami nélkül jobb lenne a világ:

    Kressz szabályok folytonos, és sorozatos áthágása, drog terjesztés és/vagy fogyasztás, garázdaság, betörés, lopás, prostitúció, prostitúcióra kényszerítés, lőfegyverrel való visszaélés, embercsempészet, emberkereskedelem.

    Ezek mind visszaszoríthatóak egy megfelelően működő megfigyelőrendszer segítségével.
    Vagy te az a fajta ember vagy, aki szívesebben élne egy olyan világban, ahol ezeket mind szabadon lehet űzni?
  • johnfly #7
    Terror eszköz? A kamerák? Miért?
    Ha nem csinálsz semmi erkölcstelen, törvénytelen, vagy akármi ehhez hasonló dolgot, akkor hogy fogják a te megfigyelésedet ellened fordítani?
    Engem aztán figyelgethetnének éjjel-nappal, a max, amivel megzsarolhatnának, vagy felróhatnák nekem, az az, hogy túrom az orrom, meg ha egyedül vagyok hangosakat fingok, de ezen kívül semmi rejtegetni valóm sincs.

    Aki meg folyton seftelget, meg gyerekpornót néz, meg az utcán kötegszik, meg verekszik arra igenis nézzen rá a nagytesó néha!
  • ugh #6
    Azert fura, hogy azok a dlgok amik avszabadsag faktort novelnek (energia forrasok, kozlekedes urutazas stb) konkretan semit sem fejlodnek, bezzeg amik megfigyelesi, hadaszati, konkret lakossag elleni terror eszkozok meg veszettul.
    Nem erdekes?
    Biztos ez az ag van 200 evvel lemaradva a 150+ eve kitalalt otto motorhoz kepest...
  • ugh #5
    Latom azert van aki erti a lenyeget....
  • benőmenő #4
    Valahol el kell kezdeni.
    Ahhoz képest, hogy az első fényképek hogyan néztek ki a 19. században, ma már 3 megapixel gáz egy telefontól is (hogy a záridőt, színeket, stb.-t ne is említsük).
  • ostoros #3
    Ez tudjátok mit jelent? Még kifinomultabb kém berendezéseket. Már elem sem kell majd a korlátlan idejű működéshez.
  • Linkout #2
    Jó hozzáállás! Ha az első repülő csak 2 embert bírt elvinni, hagyták volna a fenébe a fejlesztést, meg se éri!!!!!4!4!!!!!!néGy!
  • paby88 #1
    hát ha csak ilyen képet tud csinálni hagyják a fenébe