MTI

Hiba nem kikapcsolni éjszakára a számítógépeket

A magyar vállalatok több mint egyharmadánál éjjel-nappal be vannak kapcsolva a számítógépek, amelyek pazarolják az energiát.

Az Intel felmérése szerint általános szabályként megfogalmazható, hogy minél nagyobb egy vállalat, annál nagyobb a valószínűsége, hogy senki nem törődik a PC-k kikapcsolásával. Ez nem is annyira a szoftverek telepítése, hanem az alkalmazottak tudatosságának hiánya vagy lustasága miatt van. Az energiahatékony viselkedésre jó hatással van az alkalmazottak képzése, illetve azok a technológiák, amelyekkel távolról is ki- és be lehet kapcsolni a számítógépeket.

A cég kutatása szerint a kelet-európai vállalatok számítógépeinek közel egyharmada bekapcsolva marad éjszakára is, ami jelentős hatással van az energiafogyasztásra. A szlovák alkalmazottak a legfigyelmetlenebbek, ugyanis a felmérésben résztvevő szlovák vállalatok 55 százalékánál maradtak bekapcsolva a számítógépek még azután is, hogy az alkalmazottak hazaindultak a munkahelyükről. Csehországban a vállalatok több mint egyharmada (36%) pazarolja az energiát azzal, hogy munkaidőn kívül is bekapcsolva hagyja a számítógépeket. A magyar és a lengyel vállalatoknál a legjobb a helyzet, hiszen a vállalatoknak csak 17%-a pazarolja az energiát. Ezeket az eredményeket az Intel megbízásából, a négy közép-európai ország 576 vállalatának bevonásával, 2015. február-márciusban készült felmérésben publikálták.


A felmérés egyáltalán nem támasztja alá azt az általános feltételezést, hogy a számítógépeket szoftverfrissítések és a számítógépek karbantartása miatt hagyják bekapcsolva a munkaidőn túl a felhasználók. „A felmérésben részt vevő négy országban az ilyen tevékenység csak a vállalatok 28%-nál szolgált magyarázatként. Az informatikai személyzet Szlovákiában volt a legszorgalmasabb: a vállalatok 44 százalékánál történik a számítógépek karbantartása a munkaidőn kívül . Ezzel szemben Csehországban ez kevesebb, mint a vállalatok ötödét (17%), Lengyelországban és Magyarországon kevesebb, mint négyből egy cégnél történik hasonlóan (24%),” – mondta el Horváth Richárd, az Intel Magyarország kiskereskedelmi marketing menedzsere.

„A legnagyobb szabadságot a cseh alkalmazottak élvezik arra vonatkozóan, hogy ki szeretnék-e kapcsolni számítógépüket vagy sem, ugyanis a cseh vállalatok 48%-a teljesen rájuk hagyja a döntést. Azonban még azoknak a cégeknek, amelyek felhívják az alkalmazottak figyelmét, vagy akár közvetlenül utasításban adják ki számukra, hogy kapcsolják ki a számítógépüket hazainduláskor, sincs abszolút ráhatása arra, hogy valóban így is tesznek – ez a helyzet a vállalatok 22%-nál Magyarországon és 14%-nál Szlovákiában” – tájékoztatott Horváth Richárd. Emellett úgy tűnik, hogy néhány alkalmazott nincs tisztában a számítógépe egyes üzemmódjaival, és nem lát különbséget aközött, hogy bekapcsolva vagy alvó, illetve készenléti üzemmódban hagyja azt.

Ami a vállalatok méretét illeti, a 200 főnél kevesebb főt alkalmazó középvállalatok a legfigyelmesebbek a számítógépek kikapcsolására vonatkozóan, a nagyobb cégek pedig kevésbé törődnek ezzel: a 200-500 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásoknál tízből három számítógépet hagynak bekapcsolva éjszakára, míg az 500-nál több dolgozót foglalkoztató cégek esetén tízből négyet. A bekapcsolva hagyott számítógépek által okozott veszteség természetesen a számítógépek számának megfelelően többszörös, s emiatt a nagyobb vállalatoknál a veszteség sokkal jelentősebb.


A fent említett tények közvetlen összefüggést mutatnak a Csehországban tapasztalt helyzettel, ahol a rendszergazdák és informatikai osztályok a legkevésbé motiváltak az energiatakarékoskodásra. A cseh vállalatok közel kétharmadánál (64%) a rendszergazdát egyáltalán nem érdekli a készülékek általi energiafogyasztás. Hasonló a helyzet Lengyelországban (60%) és Szlovákiában (54%) is. Egyedül Magyarországon mutatták ki azt, hogy a vállalatok többsége (52%) ösztönzi a rendszergazdát az energiatakarékos megoldások használatára.

„A legtöbb cégnél az a helyzet, hogy senki sem felel a vállalat által felhasznált energiáért. Ez még meglepőbb, ha figyelembe vesszük, hogy a vállalati informatika használja fel az áram jelentős részét a számítógépek vagy szerverek működtetése révén. A cégek többségénél az energiaköltségek jelentik a harmadik legjelentősebb költségtényezőt a gyártással és a bérekkel kapcsolatos költségek után” – mondta Horváth Richárd.

A felmérés eredményei egyértelműen rámutatnak, hogy számos vállalat és az alkalmazottak hasznára válna a jobb képzés vagy az olyan technológia, amely segítene nekik a gazdaságos és környezetbarát viselkedés elsajátításában. Az éjszakára bekapcsolt számítógépek használják a legtöbb áramot – ez főként az asztali számítógépekre igaz, amelyek még mindig többségben vannak az olyan energiahatékony mobil eszközökkel szemben, mint például a laptopok, az Ultrabookok és a 2 az 1-ben eszközök. Egy bekapcsolva hagyott ötéves asztali számítógép 115 forintnak megfelelő áramot fogyaszt naponta még akkor is, ha a monitort kikapcsolják. Ha az alkalmazottak a hétvégére, az ünnepekre és a szabadságuk idejére sem kapcsolják ki a számítógépeket, akkor az ilyen számítógépek használata több mint 40 000 forintnyi áramköltséget jelent éves szinten.

Az Intel által készített felmérés azt mutatja, hogy ha egy vállalat távolról 12 óra időtartamra kikapcsolja az asztali számítógépeket délután 6 és reggel 6 óra között, akkor az asztali számítógépek által felhasznált energia akár 30 százalékkal is csökkenthető. „A megtakarítás pénzben kifejezett értéke meghaladhatja az egymillió forintot egy olyan középvállalat számára, amely száz idősebb asztali számítógéppel rendelkezik” – mondta Horváth Richárd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #8
    "Ettől függetlenül nem értem, hogy ki az a marha, aki bekapcsolva hagyja a gépét, ha nem csinál vele semmit."
    ez egy teljesen jogos kérdés. De sajnos hidd el van ilyen marha. Nem is kevés.
  • Macropus Rufus #7
    ezt meg lehet oldani egy wakeup lan funkcióval.
    De ennél vannak hatékonyabb megoldások is. Pl. a toke-n használata.
    A mi cégünk is ezt preferálja. Simán hazaviszed a céges laptopod, majd az otthoni hálózatodon használva egy vpn kapcsolatot hozol létre a cég szervere felé. Természetesen ezek mind be vannak állítva a céges gépeden. Aztán már csak egy user név + a toke-n álltal generált jelszó. És a géped már úgy is viselkedik mind ha bent dolgoznál a cégnél.
    A másik megoldás, ha a saját gépeddel egy megadott weboldalon lépsz be a fent leírt módszerrel. Ebben az esetben csak bizonyos tartalomhoz férsz hozzá, a gépeden tárolt tartalmak nem elérhetőek a rendszer számára. De ez érthető: saját gép csak ilyen feltétellel kapcsolódhat a céges rendszerhez. Ez utóbbit akkor használjuk, ha a usernek nincs hordozható gépe v. nem vitte haza, de dolgoznia kell.
  • molnibalage83 #6
    Ettől függetlenül nem értem, hogy ki az a marha, aki bekapcsolva hagyja a gépét, ha nem csinál vele semmit. Mert ok régen, hogy az alacsony sávszél miatt a gép töltött le éjszaka vagy akkor is, ha nem vagy otthon. Már, ha nem félsz attól, hogy távollétedben műszaki hiba miatt a lakás is leéghet a géped miatt...
  • Sequoyah #5
    Az azert legyen megoldva, hogy ha perpill nem megy a gepem, akkor tavolrol fel tudjam konnyen eleszteni, ha random idopontban otthonrol el akarom erni.
  • Macropus Rufus #4
    azért ez ennyire nem 1xü. Erre vannak IT szabályok, amiket be kell tartani különben cumi van. (szóbeli- írásbeli fegyelmi stb.)
    Gondolj bele: van aki később jön, van aki korábban megy, vagy éppenséggel később.
    Egy általános szabályt nem fogsz tudni felállítani 200-300 user esetén. Mert random mennek haza meg jönnek. Okés 8-kor kezd a munka, de a userek 15-20%-a pl. csúsztat, vagy eleve szabin van beteg stb... Azoknak a gépei be fognak kapcsolni. Tehát a rendszergizda mehet végig nézheti, hogy mi megy feleslegesen. Nem fogja megcsinálni. Ha valaki hamarabb megy haza, akkor meg lehet átütemezni a leállást. Mert ellenkező esetekben ott vagyunk ahol a part szakad: feleslegesen mennek a gépek. (és ugye a user felelőssége ott van, hogy tájékoztatja erről a rendszer operátort. Na és itt meg is ennyi volt a projekt, mert nem fogja, illetve csak egy kis része... Sok user arra képtelen, hogy az out of office üzenetét beállítsa. Majd pont azt nem felejti el, hogy minket is informáljon...)
    Arról nem is beszélve, hogy az összes klienst együtt véve nem esznek annyit, mint az őket kiszolgáló szerverek. Ez megint egy parasztvakítás. Tudod, cseréld le a lakásodban az izzóidat minden fajta vacakra, jó drágán, hogy majd később csökkenjen a számlád, ua. a fél város ki van világítva 250-300W-os lámpákkal 6-7 órán át. De te spóroljál.
    Továbbá vannak eszközök, amik kifejezetten rühellik, ha ki/be kapcsolod őket. Ilyen pl. az adsl/kábel mondem. A routerek nagy része. A komolyabb switchek stb....
    Aki ezt a felmérést végezte az nem igazán foglakozott még komolyabban egy rendszerrel.
  • Jakuza1 #3
    ehhez pedig csak egy dolgozo rendszergazda kellene, aki beallitja a gepeken.
  • BCs design #2
    a fejlett hibernálás az gyakorlatilag majdnem pont olyan mint a teljes kikapcsolás, igazából csak annyit kellene csinálni hogy automatikusan kikapcsolja magát a gép hibernálással, majd reggel automatikusan bekapcsoljon
    Utoljára szerkesztette: BCs design, 2015.04.02. 12:26:44
  • bunny #1
    Nálam még a router is ki van kapcsolva éjszakára. Mondjuk nem is magas a villanyszámlám ... 5000 körül villanybojlerre, és egész napos otthoni munkával.