Berta Sándor

Apró fejlesztések segítik az okosórák elterjedését

Egy új chipplatformnak köszönhetően radikálisan nőhet az okosórák üzemideje. LTE-t támogató, WebOS-alapú termékkel jelentkezett az LG.

A Broadcom és a Texas Instruments (TI) új chipplatformot készített az okosórákhoz és más elektronikus eszközökhöz. A bemutatott termék jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a kis elektronikus készülékek fogyasztása jelentős mértékben csökkenjen. Brian Bedrosian, a Broadcom marketingigazgatója azt állítja, hogy a platform a végeredményt tekintve sokkal hosszabb üzemidőt biztosít majd a felhasználóknak. A társaság mindenekelőtt saját meglévő chipjei fogyasztását optimalizálta, ami azt jelenti, hogy amíg egy okosóra eddig 2 napon át működött, addig az optimalizált chipekkel ez az idő már 4 nap lesz.

A Texas Instruments még annál is nagyobb üzemidő-növekedésről számolt be: a gyártó adatai alapján az eszközök akár több héten át is működhetnek feltöltés nélkül. Oyvind Birkenes, a Texas Instruments vezérigazgatója közölte, hogy az új platform ráadásul lehetővé teszi a viselhető termékekhez az eddigieknél sokkal kisebb chipek készítését. Ezekhez pedig eleve kisebb akkumulátorokra lesz szükség, így ezek a megoldások akár a ruhákba beépíthető szenzorokként is alkalmazhatók lesznek.

A hosszabb üzemidő emellett annak is köszönhető, hogy a különböző chipek sokkal hatékonyabban működhetnek együtt. Így például a kisebb processzorok az okosórákban átveszik az olyan egyszerűbb feladatok elvégzését, mint az idő megmutatása, így ezzel nem a nagyobb teljesítményű és többet fogyasztó processzoroknak kell foglalkozniuk. A Texas Instruments már megkezdte az új platform sorozatgyártását, az első chipek a távirányítókba kerülhetnek, míg a Broadcom csak mintapéldányokat szállított ki. Az első kompatibilis termékek az idén kerülhetnek a boltokba. A hosszabb üzemidő hozzájárulhat az okosórák elterjedéséhez, hiszen így ezek a készülékek vonzóbbá válhatnak a felhasználók számára.


Ezzel szemben az LG a Watch Urbane LTE segítségével egy teljesen új piaci szegmensben jelenik meg, ahol számít a dizájn és a minőségi alapanyagok alkalmazása. Az új változat az elődeinél több memóriát, tartósabb akkumulátort és webOS-alapú operációs rendszert is kínál. Az LTE-modulnak köszönhetően az új eszköz közvetlenül képes szöveges üzeneteket fogadni és küldeni, valamint telefonhívások bonyolítására is alkalmas, továbbá támogatja a Push to Talk funkciót.

Az új készülék a Qualcomm 1,2 GHz órajelű Snapdragon 400 chipjére épül, beépített memóriája 1 gigabájt, míg a flashmemória 4 gigabájt. A beépített képernyő egy 1,3 hüvelykes, 320 x 320 képpont felbontású OLED-kijelző. Az akkumulátor 700 mAh-s, az üzemidő pedig legfeljebb 4 nap. Az okosóra vízálló, ráadásul az NFC-chipnek köszönhetően mobil fizetésre is használható. Rendelkezik továbbá beépített hangszóróval, mikrofonnal, WiFi 802.11b/g/n- és Bluetooth 4.0LE-támogatással is.

Az LG Watch Urbane LTE operációs rendszere nem az Android Wear, hanem az LG Wearable Platform nevű szoftver, amelynek az alapját a webOS képezi és számos kommunikációs funkciót kínál. Az integrált PPG-szenzor miatt okostelefon nélkül is ellenőrizhetők a fitneszadatok. A gyártó egy külön alkalmazást is készített kifejezetten a túrázók, a kerékpárosok és a golfozók számára. Az új okosóra kapcsán az LG további részleteket alighanem a barcelonai Mobil Világkongresszuson fog elárulni. Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy az LG Watch Urban LTE mennyibe fog kerülni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #8
    Szerintem simán elmenne sokáig egy okosóra is, ha nem pakolnának rá teljes OSt, és olyan cput, amin akár playstation játékok is futnak ( https://www.youtube.com/watch?v=bd-qAxiYb7s oké hogy valaki a telefonját használja erre, de hogy a karóráját... )

    Hanem valami alap rendszer elég lenne rájuk, mint régen a javas telefonok tudjon annyit és kész, elmenne hónapokig is.
  • kvp #7
    "én olyan órának örülnék ami hagyományos digitális, de jó lenne ha annyira részletesen lehetne állítani benne a riasztást mint egy andoidos programban, szóval hogy akár rendkívül sok riasztást beállítani, és minden egyes riasztás nagyon sok féle szempont szerint, például hogy mennyi ideig csipogjon stb., meg például egy nagyon egyszerű jegyzet lehetőség jelszavaknak ilyesminek, gyakorlatilag csak néhány apróság kellene"

    Ez gyakrolatilag ket evtizeddel ezelott mar tudta egy sima casio ora. Meg telefonkonyv es hataridonaplo is volt benne. Meg tobbfele riasztas, stopper, jegyzettomb es meg az idot is mutatta. Jellemzoen 1 ev/gombelem fogyasztas mellett.

    Szerintem okosorak eseten ket iranyt lenne erdemes kovetni. Az egyik a 'buta' okosora, ami a telefon radios kijelzoje, annak csak annyit kell tudnia, hogy kommunikalja a bemeneti adatokat/meresi eredmenyeket es megjeleniti a kepet amit kap. Az okos okosorakat pedig erdemes lenne olyanra csinalni, hogy nemcsak nem kell hozzajuk telefon, de egyenesen kepesek lennenek kivaltani egy atlagos telefon osszes funkciojat. (akar azon az aron is, hogy kulso kijelzot vezerelnek radios kapcsolaton vagy nagy meretuek) Ez az elozo eset megforditasa es a meretlimitek miatt sokkal nehezebben megoldhato. De az, hogy a meglevo felig okos, felig buta konstrukciokat probaljak tuningolni, amig elmennek a mai apro aksikkal, az egy nem tul celravezeto strategia.
  • barret #6
    A határ a csillagos ég,ettől még messze vannak :)
    Majd ha elmegy legalább 1 hetet,akkor lesz elfogadható
    az üzemidő! Ennél kisebb üzemidő felejtős...
  • Jakuza1 #5
    Maszatolas. Egy ido utan mar nem lehet csokkenteni az energiafelvetel minimalizalasat. Sot mar most is a hatarokon mozognak.
  • Banderas1990 #4
    Egyetértek veled, sajnos az alacsony üzemidő az egyik legnagyobb problémája jelenleg az okosóráknak, melyet újfajta akkumlátor használatával lehetne a "legkönnyebben" javítani.

    De hiába a rengeteg belefektetett munka és a részeredmények, mindeddig nem történt jelentős áttörés ezen a területen. Így a kutatók jó okkal próbálják meg másképp visszafogni az eszközök fogyasztását.
  • BCs design #3
    én olyan órának örülnék ami hagyományos digitális, de jó lenne ha annyira részletesen lehetne állítani benne a riasztást mint egy andoidos programban, szóval hogy akár rendkívül sok riasztást beállítani, és minden egyes riasztás nagyon sok féle szempont szerint, például hogy mennyi ideig csipogjon stb., meg például egy nagyon egyszerű jegyzet lehetőség jelszavaknak ilyesminek, gyakorlatilag csak néhány apróság kellene, az okos órával az a baj hogy túl nagy, 10 év helyett pár naponta tölteni kell stb., ha lenne valami nagyobb tudású hagyományos digitális óra, akkor tényleg nem lenne szinte semmi piaca az okosóráknak
  • M2 #2
    Ezt úgy érted, hogy akkor holnaptól minden kutató dobjon el minden fejlesztést és álljon át aksira? Mert minden más felesleges "másodlagos maszatolás"?
  • Jakuza1 #1
    Jo lenne ha inkabb az akkumlatorokkal foglalkoznanak, mert az a legmarginalisabb szempont, az energiatakarekos funkciok, csak masodlagos maszatolasok, foleg az olyan technologiaknal, ahol orajeleket, frekvenciakat csokkentek vagy egyeb trukkoket vetnek be sporolas celjabol. Az eltarolt energiamennyiseg elobbrevalo.