Gyurkity Péter

Nigéria megállította az ebolát 

Az afrikai államban hetek óta nem volt új fertőzés, ezzel vírusmentes országnak minősül.

Az elmúlt hónapokban az egyre súlyosbodó válságok listáján szerepelt a legújabb ebolajárvány, amely a szokásosnál jóval több embert érintett, talán ennek is köszönhető, hogy rövid időn belül az ezzel kapcsolatos összeesküvés-elméletek is felbukkantak. Nigéria azonban sikerrel vette fel a harcot a vírussal, mostanra pedig le is vették az érintett országok listájáról.

Az Egészségügyi Világszervezet hivatalos közleményben tudatta a nagyvilággal, hogy Nigériát ebolamentes országnak minősítik, miután a nyugat-afrikai országban immár 6 hete nem regisztráltak új fertőzést (a szervezetnek erre 3 nyugalmas hét után van lehetősége). A helyi illetékesek és az egészségügyi szervezetek a kezdeti késedelem után megtetták a szükséges lépéseket, ezzel pedig sikerült izolálni az érintett személyeket, megelőzve a helyzet további romlását. Ez nagyrészt a járványos gyermekbénulás elleni harc miatt egyébként is meglévő infrastruktúrának, valamint az ottani személyzet tapasztalatainak köszönhető, míg a szomszédos országokban továbbra is igen nagy a probléma.

Mivel az ebola a testnedvekkel (vér, széklet, vizelet, hányás, stb.) való érintkezéssel terjed, ennek sebessége korlátos, a korai ellenlépésekkel pedig megelőzhető a nagyobb baj. A korábbi kitörések során a fertőzöttek száma soha nem haladta meg a 450 főt, most azonban már 9 ezer felett járunk, ami elsősorban a kései beavatkozásnak, valamint a nyugat-afrikai régióban uralkodó káosznak, a libériai polgárháborús viszonyoknak köszönhető (az elmúlt évtizedekben inkább Afrika középső és keleti régiójában volt jellemző az ebola felbukkanása, így a nyugati parton élő és dolgozó egészségügyi személyzetnek eleve kevesebb tapasztalatai voltak ezzel kapcsolatban, ami alól az említett okok miatt Nigéria jelentett kivételt).


A nemzetközi repülőjáratok gyakorisága kapcsán felmerült a vírus tovaterjedése, ez azonban egyelőre minimális, mivel a fejlett országok kiterjedt egészségügyi szolgáltatása és a jobb higiénés körülmények alaposan megnehezítik a vírus dolgát. Nigériába egy oda beutazó libériai férfi importálta azt, ő közvetett úton 19 személyt fertőzött meg, akiket azonban a megfelelő egészségügyi monitorozás révén gyorsan el tudtak különíteni. A jelenleg zajló kísérletek és az első ellenszerek révén valószínűleg nem lesz szükség további intézkedésekre, már szó is esett arról, hogy a régióban dolgozó egészségügyi személyzet számára 2015 elejétől elérhetővé tesznek bizonyos szereket, ezt pedig nyilván Libéria és a környező országok stabilizálása követné, már amennyiben az ottani helyzet ezt lehetővé teszi.

Felmerült, hogy a vírus mutálódás révén a levegőben is képessé válna a terjedésre, ennek esélye azonban jelenleg igen csekély, és a mostani járvány során a vírus genetikai kódjában eddig végbement változások sem utalnak erre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • cylontoaster #1
    Sok lesz mostmár. Értem én, hogy ez jó, mert most mindenkit ez érdekel, pláne ha az összeesküvés-elmélet kifejezés is mindjárt a 2. mondatban szerepel, de már unalmas.

    Mostmár hagyjunk teret az evolúció, amerika/kína, (zöld)energia és egyéb témák trolljainak is.