Balázs Richárd

Egy nemesfém táplálja Homérosz öröktüzeit

Törökország déli részén soha ki nem alvó tüzek égnek. A lángok évezredek óta jelen vannak, egykor a tengerészek tájékozódtak segítségükkel éjszakánként, ma turistalátványosság, a tápláló metánforrás azonban mindeddig rejtély volt.

A szivárgó gáz több tucat fél méter magas lángot táplál, melyeket Yanartasnak, magyarul "lángoló kőnek" neveznek. Állítólag ezek a lángok inspirálták Homéroszt a tűzokádó oroszlánfejű, kecsketestű, kígyófarkú kiméra kitalálásában az Iliász című művéhez. A lángokat fenntartó üzemanyag nem biológiai forrásból ered, eredete azonban mindeddig rejtély volt, mivel az abiotikus, vagyis élettelen metán elméletileg csak a Yanartasnál jóval magasabb hőmérsékleti körülmények között alakulhat ki.

Giuseppe Etiope, a római Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai intézet munkatársa megtalálta a választ. Artur Ionescuval, a romániai Babes-Bolyai Egyetem kutatójával közösen kimutatták egy ritka fém, a könnyű platinafémek közé tartozó ruténium jelenlétét a közel 5000 négyzetméteres terület vulkáni kőzeteiben, ami katalizátorként viselkedhet, lehetővé téve a metán 100 Celsius fok alatti kialakulását, ami hasonló a Yanartas hőmérsékleteihez.

"Ezek az eredmények bizonyítják, hogy az abiotikus metántermelés lehetséges sokkal alacsonyabb hőmérsékleten is az általánosan feltételezettnél" - foglalta össze a tapasztalatokat Michael Whiticar, a kanadai Victoria Egyetem tudósa.

A kísérlet elsőként bizonyította be, hogy az oxidációs reakciókban katalizátorként előszeretettel használt ruténium kezeletlen formája képes a Yanartas-lángok esetében tapasztaltaknak megfelelően viselkedni. "Jelentős mennyiségű abiotikus metán lehet a világ más területein is" - tette hozzá Etiope. "A szénhidrogének egy új forrása tárulhat fel előttünk"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tomazin #8
    Ha láttad volna (pláne éjjel) a szóbanforgó domboldalt, akkor nem lángocskaként állnál a dologhoz. Ma is lenyűgözi az embert, pedig valamivel nagyobb a természettudományi ismerete, mint anno volt.
  • csulok0000 #7
    Nagyon egyszerű. Az emberek mindig is szerettek hátborzongató történeteket alkotni. Az ilyen történetekben pedig a legijesztőbb mindig egy torz lény volt, akit valahogy körül kellet írni. Akkoriban még elég szegényes volt azon állatok listája amiket az emberek ismertek, mert nem volt internet hogy a világ másik felén élő állatokat is ismerjék. Ezért hát a jól ismert, többnyire házi állatok jellemzői alapján írták le a saját kis szörnyeiket. És hidd el akinek a legdurvább dolog amit életében látott egy medve, vagy egy farkas az parázni fog pl. egy 2 lábon álló ember méretű farkastól, vagy a lentebb említett keveréktől, főleg ha még tüzet is okád :D
  • TokraFan #6
    Nekem meg az nem fér a fejembe, hogyan képes valaki elhinni, hogy ilyen urban legend mesebeli lények létezhettek.
  • mans #5
    Szerintem szét voltak szállva a hallucinogénektől,régi törzsek mindenféle növényen éltek.
  • Pares #4
    "Állítólag ezek a lángok inspirálták Homéroszt a tűzokádó oroszlánfejű, kecsketestű, kígyófarkú kiméra kitalálásában az Iliász című művéhez."

    Hogy hogyan tud néhány törökországi lángocska arra inspirálni több különböző ősi kultúrát is világszerte, hogy kevert élőlényekről "találjon ki" történeteket, az nekem magas.
  • NullZ3r0 #3
    És akkor miből lesz ez a metán és mi a vegyi folyamat ami lejátszódik? Érdekes lehet akár energiatermelési szempontból.
  • globint #2
    A folyamatot ugyan nem értem, de akkor, ezek szerint jöhet az olcsó metán! Persze, ha az olajlobbi nem szól közben... :-(
  • KopaszIsten #1
    Szerintem meg egy megsérült Ős gázvezetéket látott Homérosz. :D