Balázs Richárd

Szokatlan szénalapú molekulát észleltek a csillagközi űrben

Csillagászok izopropil-cianidra bukkantak a 27 ezer fényévre fekvő Sagittarius B2 gázködben. A felfedezés, amit az ALMA rádiótávcső-rendszerrel sikerült elérni, az élethez szükséges komplex molekulák csillagközi eredetére utal.

Egészen mostanáig a csillagkeletkezési területeken talált szerves molekulák általában egyenes láncba rendezett egyszerű szénatomokat jelentettek, az izopropil-cianid szénszerkezete azonban az élet alkotóelemeiként jellemzett molekulákéhoz hasonlóan szétágazik. Ez az izopropil-cianid első csillagközi észlelése, ismertette felfedezésüket Rob Garrod, az amerikai Cornell Egyetem Radiofizikai és Űrkutatási Központjának csillagásza, aki a Kölni Egyetem munkatársaival közösen a Science magazinban publikálta tanulmányát.

A tudósok a chilei Atacama-sivatagban 5000 méteres magasságban működő, a szubmilliméter és milliméter hullámhosszúságú sugárzást észlelő óriás rádiótávcső-rendszer, az ALMA segítségével pásztázták a Tejútrendszer centrumához közeli Sagittarius B2 régiót. A legmodernebb földi telepítésű csillagászati eszköz segítségével a porgázfelhő molekuláris összetételét "tapogatták le"a korábbi vizsgálatokhoz képest 10-szer nagyobb felbontásban, így fedezték fel az izopropil-cianid által kibocsátott sugárzást.

Az észlelés új távlatokat nyit a csillagközi űrben létrejövő molekulák komplexitásában, melyek elvileg eljuthatnak a bolygók felszínére is. A szétágazó szénszerkezet gyakori az élethez szükséges molekuláknál, például a fehérjéket felépítő aminosavak esetében. Az új felfedezés hitelt ad annak a feltevésnek, mely szerint a biológiailag fontos molekulák, mint a meteoritokban általánosan fellelhető aminosavak a csillagképződés folyamatának elején, még a bolygók kialakulása előtt termelődnek.

A kutatók az izopropil-cianid közel 50, míg a propil-cianid 120 egyedi jellemvonását azonosították a színképben. A két molekula egyúttal a legnagyobb, amit eddig bármely csillagkeletkezési területen észleltek. "A szerves anyag képződés megismerése a csillagképződés legkorábbi szakaszaiban fontos annak a fokozatos fejlődésnek a végig követésében, ami az egyszerű molekulától a potenciális életteremtő kémiáig lezajlik" - nyilatkozott a felfedezésben ugyancsak részt vállaló Arnaud Belloch, a Max Planck Rádiócsillagászati Intézet munkatársa.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • csulok0000 #5
    Nem igazán értem mi köze van annak hogy az élet eredetéhez hogy tőlünk nagyon mesze észleltek egy ilyen molekulát.

    Elképzelem hogy minden egyes anyag a világegyetem egy-egy pontján jött létre és csak úgy jó kedvükből ide vándoroltak a földre.

    Ez kb. ugyanaz mint amikor egy gén alapján kijelentik hogy az emberek 80% egy x ezer évvel ezelőtt élt ember utódjai mert ő is rendelkezett azzal a génnel. Ugyan is az teljesen kizárt hogy egy olyan gén mutáció ami kulcsfontosságú lehet a túlélésben véletlenül máshol is kialakuljon.
  • vakondh #4
    Minden nap találkozom a munkahelyemen szokatlan szénalapú molekulák halmazával, nagy ügy!
  • endrev #3
    "Szerves anyag képződés"... Drága újságírókáim, nem az óvodában vagyunk, sem a majomketrecben. Hierarchikus szóösszetételi szerkezet, mindazonáltal hármas szóösszetétel: "szervesanyag-képződés".

    Az önérzet nem számít!
    Utoljára szerkesztette: endrev, 2014.09.30. 15:06:20
  • Irasidus #2
    Mi az az "ős"-gén, és hogyan szeretnéd kimutatni? Színképelemzéssel nem lehet kimutatni géneket, sőt még DNS-t sem...
  • Meridian #1
    "az élethez szükséges komplex molekulák csillagközi eredetére utal."

    Na de hát a krisnások/hindu vallás hívői ezt már réges-rég tudják/megmondták...!
    A Brahman megalkotta a világegyetem(ek)et, majd rögtön ezután olyan élőlényeket hozott létre, amik képesek utazni a csillagközi térben, és ezek feladata az volt, hogy szétterjesszék az életet valamennyi (megfelelő?) bolygóra (beszennyezve a bonyolultabb élet lehetőségével).

    Persze azért azon már lehet okoskodni, hány ilyen élőlényt hozott létre? És ezek milyen sebességgel képesek utazni? Mert csak a mi galaxisunkban van 400milliárd csillag, cirka hasonló vagy több bolygó, ha ezt egyesével végig akarod járni, és másodpercenként egy bolygó, akkor az 400milliárd másodperc... az ~12ezer év/galaxis/"utazó". Galaxisokból is van élegalább 100milliárdny és nyilván nem elég 1 sec egy bolygó elérésére sem... szóval rengeteg ilyen magasabb rendű élőlényre van/volt szükség.

    De tegyük fel, hogy mindez mondjuk igaz, akkor érdemes volna az eredeti "ős" géneket keresgélni a mai élőlényekben, mert akkor az is biztosan fellelhetőek, és az többet elárulhat arról, hogyan is keletkezett az élet itt eredetileg...