SG.hu

Dead Rising 3: Apocalypse Edition

Kiadó: Microsoft Studios
Fejlesztő: Capcom Vancouver
Honlap

Rendszerkövetelmények:
Minimum: Intel Core i3-3220 3,3 GHz-es vagy AMD Phenom II X4 945 processzor, Nvidia GeForce GTX 570 vagy ATI Radeon HD 7870 grafikus kártya, 4 GB RAM, 35 GB szabad hely a merevlemezen
Ajánlott: Intel Core i5-4570 3,2 GHz-es vagy AMD FX-6350 processzor, Nvidia GeForce GTX 670 vagy ATI Radeon HD 7970 grafikus kártya, 8 GB RAM, 35 GB szabad hely a merevlemezen
Hasonló játékok: Dead Rising 2, Dead Island
Kategória: külsőnézetes akció

A Capcom népszerű zombis sorozatának legújabb epizódja az Xbox One exkluzivitásában látta meg a napvilágot még tavaly ősszel, most azonban végre PC-n is megbizonyosodhatunk arról, hogy milyen egy igazi nyitott világú zombi-apokalipszis. Játéktesztünkből minden kiderül!

A legtöbb platform kedvelője – köztük a PC-s rajongók is – irigykedve figyelték tavaly novemberben azokat a játékosokat, akik belevethették magukat az Xbox One exkluzivitásában megjelent Dead Rising 3-ba. A féltékenység hátterében elsődlegesen az állt, hogy a Capcom egy olyan ötletet valósított meg, ami részint példátlan volt a színtéren, hiszen a sorozat harmadik epizódja volt az első olyan akciójáték, ami egy hatalmas nyitott világgal vegyítette a totális zombi-apokalipszist. Noha a Dead Island-sorozat is tett erre hasonló kísérletet a múltban, de esetünkben sokkal hihetőbb, sokkal valószerűbb volt a végeredmény mindennél, amit korábban láttunk.

Sokan természetesen már akkor meg mertek volna esküdni arra, hogy legfeljebb néhány hónapig tart majd az exkluzivitás, és aki akkor nagy összegben fogadott, most igencsak jól járt, hiszen szeptember elején végre megjelent PC-re is a játék, méghozzá Apocalypse Edition alcímmel, ami esetünkben rengeteg extra tartalmat takar. Ennél azonban sokkal fontosabb maga az élmény, hiszen a Dead Rising 3 új színt és új életet hozott a zombis játékok műfajába, ami nagy szó egy ilyen elcsépelt tematika kapcsán. Hogy a végeredménynek miként sikerült elérnie mindezt?

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

A Dead Rising 3 legvonzóbb pontja alighanem a laza, de mégis szerteágazó történet, ami több csavart és izgalmas pillanatot is tartogat. Mivel egy nyitott világú akciójátékról beszélünk, talán nem meglepő, hogy a fő küldetésekkel felgöngyölíthető cselekmény mellett szó szerint több tucatnyi mellékes teendő is vár majd ránk, amelyek nem csak a történethez adnak hozzá izgalmas háttér-információkat, hanem felelevenítik előttünk a zombis alkotások legtöbb kliséit is. Esetünkben ez mégsem negatívum, hiszen a Capcom mindig képes volt megfelelő humorral és iróniával köríteni a sorozatot, ami a legújabb epizódban talán minden eddiginél jellemzőbbé vált.

Mindez azért különösen abszurdum, mert amúgy a történet mindvégig halálosan komolyan lett tálalva, így testközelből élhetjük át Nick Ramos nevű főhősünk személyes tragédiáját, aki a Dead Rising 2 eseményei után tíz nappal arra eszmél, hogy a kormány állításával ellentétben Los Perdidosban egyáltalán nem oldódott meg az élőhalottak kérdése, sőt mi több, tömegesen törtek ki a karanténból, felforgatva és élhetetlenné téve ezzel az egész várost. Nick oldalán így az lesz a feladatunk, hogy valamilyen úton-módon, egyedül vagy társaink oldalán, de kiutat találjunk ebből a tarthatatlan helyzetből, hacsak nem szeretnénk mi is zombi-reggeliként végezni.

A történet során rengeteg embert ismerhetünk meg, akik valamilyen módon mind-mind segítenek majd a továbbhaladásban, ha másként nem, akkor azáltal, hogy kéréseik vagy feladataik teljesítésével tapasztaltabbá válunk a kialakult őrületben. A sztorit szabadságunk és a bejárható játéktér hihetetlen mértékű interaktivitása mellett – szinte bármit felszedhetünk és használhatunk – különféle érdekcsoportok, valamint veszélyes főellenfelek színesítik, de természetesen nem csak a történet átélése hajt majd minket előre a Dead Rising 3-ban, hiszen a végeredmény a játékmenet tekintetében sem vall szégyent.

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

Noha nem vár ránk akkora szabadság, mint például a GTA-sorozatban, de a zombiktól hemzsegő Los Perdidos így is rendkívül magával ragadóra sikerült, ezáltal egyszerre akár több száz élőhalott is megjelenhet a képernyőn, akikkel azt teszünk és olyan formában, ahogyan csak szeretnénk. Ha például célunk eléréséhez nem szükséges mészárolnunk, megtehetjük, hogy kikerüljük a hordákat, vagy elbújhatunk előlük egy épületben, esetleg bepattanhatunk egy autóba, és alaposan megtizedelhetjük őket. Természetesen a Dead Rising 3 egyik legizgalmasabb és leglátványosabb eleme a harc, amit a korábbi epizódokból vettek át a fejlesztők, így sok újdonságra nem számíthatunk tőle ezen a téren.

Unalomba azonban még ennek ellenére sem fulladnak az összecsapások, sőt mi több, gyakran csak látvány és az élmény miatt támadunk majd rá az amúgy – egy kis képzavarral élve – meglepően életszerűen viselkedő zombikra, akik megfelelően reagálnak ránk, és támadnak is, ha kell. Az természetesen mosolyra ad okot, hogy az egyes régiók láthatatlan határokkal vannak elkülönítve egymástól, ezáltal csak akkor vesznek észre minket az élőhalottak, ha a fejlesztők úgy akarják, de ezt gyakran nagyon jól elrejtették előlünk, hiszen bármerre is járunk, szinte mindenhol hemzsegnek majd a kóborlók.

A harcok meglehetősen intenzívek, nehézségüket pedig vagy a mindig túlerőben lévő ellenfelek, vagy a folyamatosan elhasználódó fegyverek adják. Noha kicsit vicces, hogy egy pisztoly húsz lövés után egyszerűen felrobban a kezünkben, ellenben az már sokkal valószerűbb megoldás, ha egy deszka a sok koponya szétzúzásától darabjaira hullik szét. A pályákon szó szerint bármit felhasználhatunk majd a zombik megritkításához, ezáltal a legáltalánosabb berendezési tárgyaktól kezdve a kipufogón és a körfűrészen át a klasszikus fegyverekig mindent.

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

A Dead Rising 3 megörökölte ezenfelül elődeinek egyik legjobb tulajdonságát, miszerint az egyes fegyverek, illetve fegyvernek látszó tárgyak kombinálhatók is egymással. Ezekhez előbb tervrajzokat kell gyűjteni, majd amennyiben megtaláltuk hozzá a szükséges összetevőket, néhány pillanat alatt olyan elképesztő csodafegyvereket barkácsolhatunk, amelyek nem csak tartósabbak, mint hagyományos társaik, hanem erősebbek is. Például egy akkumulátorból és egy pörölyből megalkothatjuk Thor villámló kalapácsát, de amennyiben egy körfűrészt használunk a telep helyett, egy olyan tökéletes gyilkos szerszámot kapunk, amivel tömegesen darabolhatjuk az élőhalottakat.

A pályákon folyamatosan gyűjtögethetünk élelmet is életerőnk visszatöltéséhez, ezenfelül pedig akár újabb ruhákat is magunkra ölthetünk. Egyszerre sajnos csak négy tárgyat tudunk raktározni, ami egy kissé nevetséges, hiszen ennél sokkal többre is szükségünk lenne, egy inventory beépítése tehát alaposan fel tudta volna dobni a végeredményt. Mindez azért is indokolt lett volna, mert a játékban hemzsegnek a szerepjátékos elemek, ezáltal a barkácsolás mellett például egy fejlődési rendszer is helyet kapott.

Minél több zombit küldünk ugyanis újra át a másvilágra, annál több tapasztalati pontot kapunk, ezáltal erősebbé és szívósabbá tehetjük karakterünket, vagy javíthatjuk bizonyos képességeit. A Dead Rising 3 egyik előnye, hogy nem csak egyedül, hanem egy barátunk oldalán is felfedezhetjük a virtuális zombi-apokalipszis élményét a kooperatív módnak köszönhetően. Mi sem természetesebb annál, hogy ilyen formában nem csak az amúgy kissé rövidke történet, hanem minden apró mellékküldetés is sokkal élvezetesebb lesz, arról nem is beszélve, hogy ha csak virtuálisan, de tökéletesen megtapasztalhatjuk és átélhetjük azokat az élményeket, amelyek akkor várnának ránk, ha a Földet váratlanul ellepnék a zombik. Ez pedig összességében a végeredmény egyik legnagyobb ütőkártyájának tekinthető!

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

Grafika: A Capcom és a Microsoft is nagyon büszke volt arra, hogy a megjelenéskor a Dead Rising 3 tökéletesen prezentálta az újgenerációt, ezáltal az egyik legszebb játék volt Xbox One konzolon. Tény, hogy a végeredmény nagyon mutatós, a legszebbek között van a piacon, de PC-n már több éve elérhetők hasonló grafikai részletességű videojátékok, ezáltal esetünkben nem okozott akkora meglepetést, mint tavaly novemberben a konzolos tábor számára. Bár akár még járhatna is a maximális pontszám, a fejlesztők azonban jóval többet ki tudtak volna hozni a végeredményből ezen a platformon, ezáltal gyakran azt érezzük majd, hogy alaposan korlátozva vagyunk a pályákon, és főként a távoli objektumok esetében sem tapasztaljuk az elvárható részletességet.

A számítógépes változattal továbbá alapvető probléma, hogy az első frissítés nélkül bizonyos helyszíneken játszhatatlan akadozásokat produkált. Ezt az időközben befutott javítás többnyire orvosolta, de még így is maradt egy tonnányi bug, amelyek főként a küllem tekintetében okoznak fejtörést. Nagy negatívum ezenfelül, hogy szinte alig kapunk néhány általános beállítási lehetőséget a grafika részletességével kapcsolatban, ami azt az érzetet kelti, hogy az átiratba nem fektettek túl sok munkát az alkotók, még ha a szépségfaktor tekintetében nem is találunk jelentős mennyiségű kivetnivalót.

Kezelőfelület, irányíthatóság: A kezelőfelület és az irányítás összességében nagyon is megfelelőre sikerültek a számítógépes változatban, ami megdöbbentő, ha azt vesszük alapul, hogy a Capcom ezen a téren nem igazán szokott remekelni. Noha a járművekkel való közlekedés kicsit esetlen, illetve a kamerakezelés is problémás néha, egy kontroller azonban könnyedén megoldja ezt az apró problémát. A legnagyobb gondot éppen ezért inkább az jelentette, hogy a Dead Rising 3-ban gyakran olyannyira túlzsúfolt a környezet, hogy az a nagyobb támadások esetén komoly bajba is sodorhat minket. Ha ugyanis az utolsó fegyver darabokra hullott a kezünkben, és a nagy kavalkádban éppen egy szénsavmentes ásványvizet veszünk fel egy fejsze helyett, akkor azzal aláírtuk a halálos ítéletünket. Ez pedig csak egyetlen példa volt a sok hasonló közül!

Játszhatóság: A tartalom határozottan a Dead Rising 3 egyik legnagyobb erősségének tekinthető! Noha a történetet hamar le lehet tudni – 8-10 óra alatt végigrohanhatunk rajta –, azonban legalább háromszor ennyi mellékes feladat vár majd ránk Los Perdidos városában, amiért érdemes lesz elkószálni és szabadon felfedezni a környéket. Nagy kár, hogy mindezt sajnos viszonylag – ez nézőpont kérdése – szűkös területen tehetjük csak meg, de a szavatosságot nagyban megnöveli a kooperatív mód, aminek köszönhetően barátaink oldalán is eljátszhatjuk a túlélőt.

Intelligencia, nehézség: A Dead Rising 3 a nehézség tekintetében hullámzó teljesítményt mutat, ezáltal még a legalacsonyabb szinten is vannak olyan éles helyzetek, amikor esélyünk sincs a menekülésre. Ezek ráadásul a legtöbbször rajtunk kívülálló okok miatt alakulnak ki, ezáltal ha körbevesznek minket az élőhalottak, és széttörik az utolsó fegyverünk is, esetleg a rossz kamerakezelés miatt nem látjuk át a helyzetet, vagy az fps-szám drasztikus leeséséből kifolyólag néhány élőhalott darabokra szaggat minket mielőtt észbe kapnánk.

Érdekesség, hogy a zombik pont úgy viselkednek, ahogyan azt a filmek és a sorozatok, illetve a józanész alapján elvárnánk tőlük, ezáltal hordákban mozognak, minden irányból támadnak, agresszívak, és nagyon gyakran sikeresen ránk hozzák a frászt. Az olyan megoldások azonban könnyen mosolyt csalnak az arcunkra, amikor egy csapat élőhalott csak akkor indul meg felénk, amikor átléptünk egy bizonyos láthatatlan határvonalat.

Hangok, zene: A jellegtelen zenék mellett a játékban a járművek és a fegyverek hangjai meglepően alsókategóriásra sikerültek, azonban a szinkronok és az effektek többségének tekintetében már szerencsére kiegyenlítődik a helyzet, és a hiányosságokat szinte észre sem vesszük.

Összegzés: Mindent összevetve a Dead Rising 3 – az első frissítés után – egy jól sikerült, de főként hiánypótló adaptáció lett, amely nélkül ma szegényebbek lennének a PC-s játékosok. Talán a port nem lett tökéletes, és bár kicsivel többet vártunk az újgenerációsnak kikiáltott technológiáktól, de amennyiben szeretnél átélni egy igazán élethű virtuális zombi-apokalipszist, mindezt fanyar humorral, szerethető hősökkel, korrekt szabadsággal és egy jó történettel, akkor a Capcom legújabb alkotása a te gyűjteményedből sem hiányozhat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!