Gyurkity Péter

Napelem készülhet a használt akku­mulátorokból

Az autók használt akkumulátoraiban lévő ólmot hasznosítanák újra a napelem gyártásánál.

A széles körben használt hagyományos akkumulátorok használat után történő megfelelő begyűjtése, tárolása, majd pedig azok esetleges újrahasznosítása jó ideje komoly problémát jelent a területtel foglalkozók számára. A lítium-ionra épülő utódok terjedésével az autókban használt savas ólomakkumulátorok kimehetnek a divatból, az ezekben lévő ólom azonban más területen jöhet majd jól.

A napelemek gyártása terén szintén új lehetőségek nyílnak meg napjainkban, többek között a jelenleg használt szilícium alapú változatok perovszkittal (a kalcium-titanát ásványos formájával) történő esetleges lecserélésével. Ez utóbbi több előnyt is kínál, hiszen jó a fényelnyelő képessége, emiatt az egyes példányok akár mikronos vastagságon is legyárthatók, a természetben gyakori előfordulása miatt pedig a gyártási költségek is leszoríthatók. A versenyképesség terén van mit javítani, itt azonban szintén egyre jobb eredményeket érnek el, vagyis belátható időn belül megvalósulhat a perovszkit (az organolead halide perovskite) típusú napelemek széles körben való elterjedése.

Itt jöhet majd jól a használt savas ólomakkumulátorok ólomtartalma, amely a gyártási folyamat során éppen olyan jó mutatókat produkál, mint a „friss” ólom. Jelenleg ezen hagyományos akkumulátorok nem vesznek kárba, az ólomtartalom mintegy 90 százalékát az új, szintén autókba szánt példányok gyártásánál hasznosítják, mivel azonban a lítium-ion akkumulátorok egyre jobban elterjednek, felmerül a hagyományos példányok feleslegessé válása, azok tömeges kukázása. Az MIT csapata szerint a nagyfokú környezetszennyezést kerülhetnénk el a használt ólom ilyen formában történő felhasználásával, már csak arra van szükség, hogy a perovszkitra épülő napelemek minden egyéb téren versenyképessé váljanak.

Egyetlen használt autóakkumulátor mintegy 30 háztartás energiaigényét kielégítő napelem gyártásához biztosíthat elegendő ólmot, itt maga a gyártási folyamat is kevesebb energiát követelne, a mindennapokban történő alkalmazáshoz azonban még további munkára van szükség.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #10
    Hát ja. Én se sok Li akksiról tudok!
    Pedig tavaj elött amikor cseréltem direkt a legbikábbat akartam venni, nehogy megint otthagyjon. :)

    Ez az ólomvegyületes napelem meg olyan új a számomra hogy ihaj. Ez csak olyan duma, hogy erre lehetne az ólomakkukat használni, hogy támogassák a technológia elterjedését. De amíg egy Suzuki stift kategóriájú villanykocsit kapsz 20 milkóért, addig nem valószínű, hogy elterjednek, a belsőégésű kocsikból meg ki kell hajítani az akksikat.
  • pakeszke #9
    az olomakksi mint az inditomotor meghajtoja, az meg elegge sokaig kihagyhatatlan lesz az autobol
    itt a cikkben inkabb az a sanda celzas van, hogy a tisztan elektromosban egyaltalan nem kell olomakksi, aminek a valosagtartalmarol semmi fogalmam sincsen
  • Vol Jin #8
    Pedig az ólomnál nincs hatékonyabb, pontosabban fajsúlyosabb. Arany, szegényített urán. Ezekhez képest olcsó. Ha viszont szilárdságra is szükség van, jöhet az acél köpeny, amit teflonnal vagy rézzel be is lehet vonni a kisebb súrlódásért a csőben, lőcsatornában.

    Mi mást használnának ólom helyett?
  • teddybear #7
    Ettől még környezetszennyező az ólomakku feldolgozása, bár ha elhajítják még jobban szennyez és pénzpocsékolás is. Elég szép pénzt fizetnek a fémfelvásárlók érte, de ha nem akarsz pénzt, akkor a benzinkutaknál is leadhatod, a használt olajjal együtt.

    Bár terjed a lítiumakku, de azért még mindig az ólomakku a leginkább elterjed.
  • barret #6
    Miért kellene kukázni az akkut??? Ez hülyeség!
    Kiteszem az utcára,20 perc múlva már hűlt helye :D
  • NEXUS6 #5
    Nemmondod!


    Poén azért megvolt? Ja, nem.
  • Molnibalage #4
    A lőszerek egy része egy ideje már ólommentes... Tudtommal fokozatosan megy ki a divatból. A régi idők dumája, hogy telepumpállak ólómmal már téves.
  • Vol Jin #3
    Nem értem a problémát. Az ólomból lehet lőszert is csinálni.
  • fszrtkvltzttni #2
    "a természetben gyakori előfordulása miatt pedig a gyártási költségek is leszoríthatók"
    Ez a gyakori elég relatív, mert bár a titán viszonylag gyakori, viszont rossz ércképző, és a titán ércek (köztük a perovszkit) kimondottan ritkák.
  • merai #1
    Csodálatos 5let!!!

    Márminnt a magyarázat, hogy miért is szükséges RoHS-jelölés mentes terméket gyártani.